Na świecie żyje już 8 miliardów ludzi. A kiedy żyło nas 1, 2, 3 czy 7 miliardów?

opublikowano: 2022-11-16 17:02— aktualizowano: 2023-06-28 13:02
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Według najnowszych danych liczba ludności na świecie przekroczyła 8 miliardów. Ile osób mieszkało na Ziemi w dobie neolitu i kiedy ludność osiągnęła pierwszy miliard?
REKLAMA
Aktor Douglas Fairbanks przed tłumem ludzi w Nowym Jorku w 1918 roku

W początkach neolitu, czyli okresie gdy ludność dopiero przechodziła ze zbieractwa i łowiectwa na osiadły tryb życia, światowa populacja wynosiła – w zależności od źródeł – od 1 do 20 milionów ludzi. Dla około 4000 lat p.n.e. szacunki mieszczą się już w przedziale między 7 a niespełna 38 milionów. Co prawda wzrost był bardzo powolny, ale możemy przyjąć, że był on możliwy głównie dzięki rewolucji neolitycznej, której osiągnięcia zapewniły stabilny rozwój i pokryły podstawowe potrzeby życiowe.

W dobie starożytnych cywilizacji widoczny jest ciągły wzrost zaludnienia. Około 1000 roku p.n.e. na ziemi mieszkało już od 50 do 150 milionów ludzi, zaś około 800 roku, czyli w początkach epoki wikingów w Europie liczba ta wynosiła od 220 do 240 milionów.

Wykres przedstawiający liczbę mieszkańców Ziemi od wczesnego neolitu do 2022 roku (fot. Max Roser) 

Duże wzrosty zanotowano także między rokiem 1000 (253-259 milionów) a 1100 (320-352 miliony), a także w kolejnych stuleciach. Dopiero w XIV wieku widoczne jest pewne załamanie, związane z epidemią dżumy (od 350 do niespełna 390 milionów ludzi). Koniec średniowiecza przyniósł dalsze wzrosty. Przyjmuje się, że około 1600 roku Ziemię zamieszkiwało już ponad pół miliarda ludzi.

Około 1803 roku populacja przekroczyła już pierwszy miliard. Na podwojenie tej liczby trzeba było czekać 124 lata – w 1927 roku liczba mieszkańców Ziemi wynosiła już 2 miliardy. O bardzo dużym wzroście można mówić po drugiej wojnie światowej – w 1960 roku, łączna liczba populacji wynosiła 3 miliardy. Kolejne rekordy notowano coraz szybciej – co 12-15 lat przybywał na Ziemi kolejny miliard ludzi, by w 2011 roku osiągnąć poziom 7 miliardów. Zaledwie 11 lat wystarczyło by w 2022 roku liczba populacji wyniosła już 8 miliardów. Prognozy badaczy wskazują, że około 2056 roku Ziemia będzie liczyła już 10 miliardów mieszkańców. 

Jakie były główne przyczyny wzrostu populacji? Początkowo zdecydowaną rolę odegrała rewolucja przemysłowa, a w następnych stuleciach również technologiczna. Poprawił się komfort życia dzięki wzmożonej produkcji żywności oraz dóbr materialnych. Nieustanny rozwój medycyny sprawia, że życie jednostki uległo wydłużeniu, a niegdyś wysoka śmiertelność niemowląt z biegiem lat stanowi coraz niższy odsetek.

Opracowano na podstawie: www.ourworldindata.org.

POLECAMY

Chcesz zawsze wiedzieć: co, gdzie, kiedy, jak i dlaczego w historii? Polecamy nasz newsletter – raz w tygodniu otrzymasz na swoją skrzynkę mailową podsumowanie artykułów, newsów i materiałów o książkach historycznych. Zapisz się za darmo!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Jakub Jagodziński
Redaktor portalu Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych w zakresie archeologii. Mediewista, etnolog i antropolog kultury. Pracownik Działu Naukowego Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Autor artykułów naukowych i monografii: „Goście, kupcy, osadnicy. Kontakty Słowian Zachodnich i Skandynawów w epoce wikingów”. Miłośnik podróżowania, odwiedził 40 państw na pięciu kontynentach.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone