Pierz ubrania w zimnej wodzie. To drobna zmiana, która pozwoli Ci zminimalizować swój wpływ na środowisko

Obawy związane ze stanem środowiska naturalnego deklaruje znaczna część rodaków przez co zachowania proekologiczne znalazły swoje stałe miejsce w dyskusji publicznej. Polacy starają się dbać o ekologię w czasie codziennych obowiązków, wprowadzają drobne zmiany i nawyki w trosce o planetę oraz przyszłe pokolenia.[1] Jak piorąc zmniejszyć ślad węglowy i zyskać doskonałe rezultaty, jednocześnie oszczędzając wodę i energię? Jest sprawdzone rozwiązanie - pierz ubrania w zimnej wodzie.

Główna zasada przyjaznego środowisku prania jest prosta: wysoka temperatura w pralce to większe zużycie prądu, a czym więcej zużywasz prądu – tym bardziej obciążasz przyrodę, a także ponosisz większe koszty finansowe. Okazuje się, że pranie w niskich temperaturach, czyli do 30°C, może przynieść zaskakująco dobre efekty i zmniejszy ślad węglowy twojego gospodarstwa domowego. Specjaliści szacują, że jeśli na pięć prań, cztery z nich będą robione w niskiej temperaturze, to do atmosfery rocznie trafi prawie o 400 kg mniej dwutlenku węgla[2].

Rola temperatury prania

Czas porządnie zapoznać się z rolą i wpływem temperatury prania na tkaniny i materiały z których są zrobione nasze ubrania. Tylko teoretycznie, cieplejsza woda czyści lepiej. W rzeczywistości wybranie niewłaściwego ustawienia programu w pralce z temperaturą do prania może spowodować poważne uszkodzenia odzieży. Wiele więc zależy od składu ubrań, dlatego zawsze dobrze jest zapoznać się z instrukcją na metce ubrania.

Woda prania powyżej 50 ° C powinna być zarezerwowana tylko dla bardzo zabrudzonych materiałów lub tych, narażonych na działanie bakterii. Może więc być stosowana do rozjaśniania bieli oraz jako środek dezynfekujący przy praniu bielizny, ręczników i prześcieradeł, gdyż gorąca woda zabija zarazki.[3] W wodzie o takiej temperaturze może dochodzić do przebarwień, a niektóre tkaniny pod jej wpływem potrafią się kurczyć. Ubrania szybciej się zużywają, a kolory blakną. Nadruki często pękają lub łuszczą się z powodu wysokich temperatur.

Woda wynosząca do 40 ° C jest zdecydowanie lepsza do prania ogólnego niż ta powyżej 50 ° C. Zapewnia odpowiednią moc czyszczenia przy niewielkim ryzyku blaknięcia lub kurczenia się tkanin. Rzeczy codziennego użytku, które nie są mocno zabrudzone, można łatwo wyczyścić w ciepłej wodzie. Jeśli nie masz pewności, które ustawienie wybrać dla konkretnego załadunku, woda w tej temperaturze będzie optymalna.

Najlepszym wyborem w naszych pralkach będzie program z temperaturą prania do 30 ° C. Chroni on tkaniny i sprawia, że ubrania są trwalsze i nie trzeba tak często wymieniać garderoby na nową. Przez to m.in. pranie w zimniejszej temperaturze jest również bardziej przyjazne środowisku. Tkaniny takie jak wełna, jedwab i akryl wręcz powinny być prane w niskiej temperaturze  – wysokie temperatury w pralce mogą je uszkodzić. Nieprzyjemne zapachy zostaną usunięte, a to wystarczy by odświeżyć ubrania. Mitem jest, że w niskim temperaturach nie da się usunąć plam. Tak było kiedyś. Dziś na rynku dostępne są detergenty przeznaczone do zimnej wody, które dobrze sprawdzają się w niskich temperaturach i działają kompleksowo. Specjalne enzymy w nich zawarte umożliwiają skuteczne usuwanie zarazków, a nawet plam. Czym niższą ustawisz temperaturę, tym mniej tej energii zużyje, a to odczujesz w swoich rachunkach za prąd. Pralka 90% swojej energii zużywa do podgrzania wody.[4]

Zimnej wody powinno używać się zawsze do płukania odzieży bez względu na temperaturę prania, jeśli oczywiście urządzenie piorące zapewnia taką opcję. Płukanie na zimno również oszczędza energię, a nie ma negatywnego wpływu na pranie. Gdyby wszyscy w Europie obniżyli temperaturę prania z 40°C do 30°C, moglibyśmy zaoszczędzić 3,5 miliona ton CO2 rocznie, co jest równoznaczne z usunięciem dwóch milionów samochodów z dróg.[5]

Warto w codziennych czynnościach stosować i wybierać te zastosowania, które chociaż w minimalny sposób ograniczą nasz ślad węglowy. Pranie to idealny przykład, jak drobne zmiany i wypracowane nawyki mogą mieć wielką moc, jeśli każdy obywatel planety też z nich skorzysta. Piorąc ubrania w niskiej temperaturze i w odpowiednich detergentach, pomożesz przyrodzie i swojemu portfelowi – oszczędzisz energię elektryczną potrzebną do podgrzania, dzięki czemu więcej pieniędzy zostanie w twoim portfelu.

fot. shutterstock

[1] https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2020/K_163_20.PDF

[2] https://coldwatersaves.org/

[3] https://www.geappliances.com/ge/lifestyles/6-reasons-to-cold-water-wash.htm

[4] https://coldwatersaves.org/#facts

[5] https://us.pg.com/blogs/pg-sustainability-tide-ariel-cold-water-wash/

Copyright © Agora SA