Rośnie ilość fałszywych oskarżeń w rodzinach. Mowa np. o przemocy czy molestowaniu

Fałszywe oskarżenia w rodzinie coraz powszechniejszym zjawiskiem. „Nikt nie potrafi uderzyć tak mocno, jak najbliżsi”.

Co łączy Ricky’ego Martina i Panią Agnieszkę z Bolesławca? W ostatnich tygodniach media żyły fałszywymi oskarżeniami, jakie wysnute zostały wobec tych osób przez bliskich członków rodziny. Agnieszka T. została oskarżona o gwałt i molestowanie przez własną córkę, a słynny piosenkarz o molestowanie przez siostrzeńca. Obie sprawy zostały zweryfikowane – do wspomnianych czynności nie doszło. Dlaczego najbliższa rodzina wycelowała tak silne i tak niszczące działa? – W praktyce detektywistycznej spotykamy się z fałszywymi oskarżeniami niemal codziennie. Połowa z nich to oskarżenia ze strony członków rodziny. Celem jest chęć uzyskania korzyści materialnych albo po prostu zemsta. Większość tych spraw znajduje pozytywne rozwiązanie i kłamstwo wychodzi na jaw. Zanim to jednak nastąpi to pomówiony mierzy się z niewyobrażalną falą kłamstw, nienawiści, jego reputacja jest niszczona, a niektórzy trafiają nawet do aresztu – mówi detektyw Małgorzata Marczulewska.

Najwięcej fałszywych oskarżeń dotyczy przemocy i molestowania

Fałszywe oskarżenia w rodzinie bolą najbardziej, bo wymierzane są niezwykle celnie – ofiara zwykle nie spodziewa się z jak poważnym problemem przyjdzie jej się mierzyć. Detektywi przyznają, że motywacją do fałszywych oskarżeń jest zwykle chęć uzyskania korzyści majątkowej np. przejęcia spadku czy przejęcia majątku podczas rozstania. Zdarza się także chęć uzyskania konkretnej korzyści finansowej lub przejęcia nieruchomości. Wiele sytuacji to także zemsta np. za zdradę małżeńską.

– Opinia publiczna byłaby zaskoczona jak wiele tego typu spraw jest na co dzień w biurach detektywistycznych. To plaga naszych czasów, bo w dobie mediów społecznościowych i wydawania wyroków przez „opinię publiczną” szybciej niż przez sąd, oskarżenie o przemoc, molestowanie czy skłonności pedofilskie uruchamia lawinę, która bezpowrotnie niszczy reputację oskarżonego. Czy oskarżenia się potwierdzają? Jeżeli nie, to zwykle nie udaje się naprawić krzywd, jakie takie kłamstwo wyrządza. Trafiają do nas osoby zdesperowane, zdruzgotane tym, że ktoś im bliski, członek rodziny czy małżonek jest w stanie kłamać, by go zniszczyć – mówi Małgorzata Marczulewska, prywatny detektyw.

Najwięcej oskarżeń, które okazują się fałszywe dotyczy przemocy oraz czynności seksualnych. Po pierwsze dlatego, że najtrudniej tutaj zweryfikować prawdę, a po drugie dlatego, że siła oskarżenia niemal automatycznie sprawia, że „ofiara” otrzymuje wielki społeczny kredyt zaufania, a „sprawca” jest napiętnowany i nie daje się wiary jego tłumaczeniom.

– Nawet jeżeli okaże się, że nie dochodziło do molestowania czy do przemocy to odium agresora zawsze już na nim zostanie. Tacy ludzie tracą przyjaciół, tracą pracę. To wielka krzywda – mówi detektyw Marczulewska.

Udowodnienie niewinności nie jest proste, ale należy być szczerym i czujnym. „Prawda zawsze wychodzi na jaw”

W jakiej sytuacji dochodzi najczęściej do fałszywych oskarżeń o przemoc czy o molestowanie? Tutaj prym wiodą konflikty na linii mąż-żona czy brat-siostra.

Przypadek, że córka oskarża matkę o gwałt i molestowanie to absolutnie niespotykana sprawa, ale zdarzają się oskarżenia wobec ojczymów czy machoch.

– Sytuacje z tego roku: para w trakcie rozwodu. Kobieta oskarża męża o molestowanie córki. Natychmiast podejmowane są kroki sądowe, dziecko jest odcięte od rodzica, a on zostaje natychmiast wyeksmitowany z mieszkania. Śledztwo trwa kilka miesięcy, mężczyzna traci pracę. Gdy trafia do nas jest strzępkiem człowieka. Nasze śledztwo ujawnia, że jego żona ma nowego adoratora, a w toku czynności sądowych okazuje się, że celem oskarżenia była chęć przejęcia na własność ich wspólnej nieruchomości. Sprawa zakończyła się pozytywnie, o ile w takiej sytuacji można mówić o pozytywnym rozstrzygnięciu – mówi detektyw Małgorzata Marczulewska. – Inny konflikt rodzinny dotyczył pożyczki jaką brat udzielił siostrze. Gdy dopomniał się o zwrot pieniędzy został oskarżony o molestowanie siostry i pobicie jej męża – dodaje detektywka.

Co należy zrobić, gdy jesteśmy niesłusznie oskarżeni o czynności takie jak przemoc czy molestowanie? – Nie obejdzie się bez prawnika i detektywa. Należy być szczerym i zbierać wszelkie informacje, które świadczą o naszej niewinności. Prawda zwykle triumfuje, ale musimy być czujni, szczerzy i gotowi na falę, która niejednego zmiotła z nóg – dodaje detektyw Marczulewska.