NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 52 min
  • 45 sek

Tysiące pacjentów onkologicznych nadal bez dostępu do optymalnego leczenia. Oto przykłady

Autor: oprac. IB • Źródło: mat.pras., Rynek ZdrowiaOpublikowano: 14 września 2022 12:00Zaktualizowano: 14 września 2022 12:07

Chorzy na 20 najbardziej śmiertelnych nowotworów mają w Polsce pełny dostęp jedynie do 29 ze 136 zalecanych terapii. Kolejne 46 leków onkologicznych jest refundowanych z ograniczeniami. Za pozostałe 61 Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapłaci - alarmuje Onkofundacja Alivia.

Tysiące pacjentów onkologicznych nadal bez dostępu do optymalnego leczenia. Oto przykłady
Tysiące pacjentów onkologicznych nadal nie mają dostępu do optymalnego leczenia Fot. Rafał Guz/PAP
  • Żaden z najczęściej występujących nowotworów nie jest w Polsce leczony zgodnie z aktualną wiedzą medyczną - tysiące polskich pacjentów onkologicznych nie ma szans na skorzystanie z nowoczesnego leczenia - wskazuje Onkofundacja Alivia
  • To np. 1600 kobiet z potrójnie ujemnym rakiem piersi, ponad 900 pacjentek z HER2-dodatnim rakiem piersi nieoperacyjnym lub przerzutowym, czy ponad 2000 pacjentów z rakiem żołądka - wymienia
  • Chorzy na 20 najbardziej śmiertelnych nowotworów mają pełny dostęp jedynie do 29 ze 136 zalecanych terapii, kolejne 46 leków onkologicznych jest refundowanych z ograniczeniami - podkreśla
  • Najnowsza wartość Oncoindexu dla Polski wynosi 33 na 100 punktów - zaznacza
  • Nie zmniejszamy przepaści jaka dzieli nas od międzynarodowych wytycznych. W zaleceniach ESMO pojawiają się nowe terapie, które mogą uratować życie tysiącom chorych, jednak polscy pacjenci są pozbawieni tej szansy - dodaje

"Tysiące pacjentów bez szans na nowoczesne leczenie"

Żaden z najczęściej występujących nowotworów nie jest w Polsce leczony zgodnie z aktualną wiedzą medyczną - wskazuje Onkofundacja Alivia i podkreśla, że tysiące polskich pacjentów onkologicznych nie ma szans na skorzystanie z nowoczesnego leczenia.

To na przykład:

  • 1600 kobiet z potrójnie ujemnym rakiem piersi,
  • ponad 900 pacjentek z HER2-dodatnim rakiem piersi nieoperacyjnym lub przerzutowym, które otrzymały wcześniej dwa lub więcej schematów leczenia opartych na anty-HER2
  • oraz ponad 2000 pacjentów z rakiem żołądka.

Fundacja cytuje też wypowiedź swojej podopiecznej, Zuzanny Świętorzeckiej z Warszawy, młodej pacjentki z potrójnie ujemnym rakiem piersi, która zbiera pieniądze na zakup nierefundowanego leku Keytruda.

- Jest stosowany standardowo w innych europejskich krajach. Niestety w Polsce pacjentka musi za lek zapłacić. Cały cykl to prawie 300 tys. zł. Gdy oprócz diagnozy pojawia się pytanie - czy mnie stać na leczenie, sytuacja staje się jeszcze bardziej tragiczna. Dlaczego w Polsce pacjentki, często jak ja matki małych dzieci, u szczytu aktywności społecznej i zawodowej, pozbawia się dostępu do optymalnego leczenia?" - pyta pacjentka.

Samodzielnie sfinansować terapię musiała też Alicja, pacjentka z Torunia. Dzięki darowiznom udało jej się zebrać 90 tys. zł na lek Trodelvy. Nadal nie jest refundowany, mimo że znalazł się na “TOP 10 ONKO” - liście priorytetów refundacyjnych opublikowanej w styczniu 2022 roku przez Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.

"Chorzy mają dostęp do 29. z 136. zalecanych terapii"

Niestety w naszym kraju chorzy na 20 najbardziej śmiertelnych nowotworów mają pełny dostęp jedynie do 29 ze 136 zalecanych terapii, kolejne 46 leków onkologicznych jest refundowanych z ograniczeniami. Za pozostałe 61 rekomendowane substancje Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapłaci, mimo że ich stosowanie jest wskazane zgodnie z aktualną wiedzą medyczną - podkreśla Onkofundacja Alivia.

Jak zauważa, w lipcu 2022 r. Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ESMO) opublikowało nowe wytyczne dotyczące leczenia raka żołądka z wykorzystaniem immunoterapii. Niestety, polscy pacjenci wciąż nie mają dostępu do leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną.

Nie pojawiły się też zmiany w refundacji leczenia innych guzów litych. W złej sytuacji są pacjentki z potrójnie ujemnym rakiem piersi oraz z HER2 - dodatnim rakiem piersi. W raku płuca wciąż brakuje schematów immunochemioterapii pierwszej linii, czyli leków dla pacjentów z określonymi mutacjami. Z kolei pacjenci z rakiem pęcherza moczowego nie mają dostępu do żadnej nowoczesnej terapii - alarmuje Alivia.

"W ostrych białaczkach szpikowych ważne jest sprawne działanie całego systemu"

Jednocześnie przypomina, że na wrześniowej liście refundacyjnej nastąpiły pozytywne zmiany w leczeniu ostrej białaczki szpikowej. Od września w Polsce dostępnych będzie 6 z 7 terapii rekomendowanych przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ESMO) w tym do 4 leków bez ograniczeń.

- W zasadzie do pełnego zabezpieczenia potrzeb chorych na ostre białaczki szpikowe konieczna będzie jeszcze refundacja terapii w grupie chorych mogących otrzymywać leczenie intensywne, lecz niekwalifikujących się do przeszczepienia, w której stosowanie doustnej terapii podtrzymującej prawie dwukrotnie wydłuża przeżycie chorych - zauważa cytowany przez Onkofundację Alivia prof. Krzysztof Giannopoulos, kierownik Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

- Jednak, aby skutecznie wykorzystać te nowoczesne terapie konieczny będzie rozwój szybkiej diagnostyki molekularnej oraz poprawa dostępności do łóżek w oddziałach hematologicznych i przeszczepowych. W odniesieniu do ostrych białaczek szpikowych wyjątkowo ważne jest sprawne działanie całego systemu ochrony zdrowia - czasu przyjęcia do oddziału z zapewnieniem dostępności do zaawansowanej diagnostyki i kwalifikacji do wysokospecjalistycznych procedur allogenicznego przeszczepiania komórek krwiotwórczych szpiku - dodaje ekspert.

"Nie zmniejszamy przepaści jaka dzieli nas od międzynarodowych wytycznych"

Onkofundacja Alivia cyklicznie bada z ilu terapii rekomendowanych przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ESMO) mogą bezpłatnie korzystać polscy pacjenci. Poziom dostępności do terapii określa wskaźnik Oncoindex, który może wynosić od 0 do 100 punktów, gdzie 0 to całkowity brak możliwości leczenia, a 100 to pełny, bezpłatny dostęp do wszystkich terapii zarejestrowanych w Unii Europejskiej w ciągu ostatnich 15 lat. Najnowsza wartość Oncoindexu dla Polski wynosi 33 na 100 punktów.

Nie zmniejszamy przepaści jaka dzieli nas od międzynarodowych wytycznych. W zaleceniach ESMO pojawiają się nowe terapie, które mogą uratować życie tysiącom chorych, jednak polscy pacjenci są pozbawieni tej szansy - ocenia Alivia.




Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum