Patriotyczny TikTok od ministra Czarnka. Polacy zapłacą za niego 29 mln złotych

Maksym SłomskiSkomentuj
Patriotyczny TikTok od ministra Czarnka. Polacy zapłacą za niego 29 mln złotych
Minister edukacji Przemysław Czarnek uważa najpopularniejsze serwisy VOD za zło wcielone. W 2021 roku wyraził zaniepokojenie serialem Squid Game, kiedy to uznał dzieło za „groźne” dla młodzieży i zapowiedział wzięcie go pod lupę przez resort edukacji. Serial z platformy w Polsce nie zniknął, ale minister Czarnek od tamtego czasu cyklicznie krytykował Netflixa. Powód? Oczywisty. Zbyt dużo treści o charakterze lewicowym. Przemysław Czarnek stwierdził, że skoro młodzi Polacy tak bardzo lubią oglądać filmy w sieci, to zaproponuje im serię krótkich nagrań stworzonych w duchu prawicowym i patriotycznym. Będą tworzone m.in. w oparciu o podstawę programową przedmiotu HiT (Historia i Teraźniejszość) oraz potencjalnie również niesławnego podręcznika do jego nauczania. Za realizację projektu zapłacą wszyscy Polacy – i to niemało.

Czarnek chce wydać 29 milionów złotych na filmy edukacyjne

Przemysław Czarnek zapowiedział stworzenie serii krótkich filmów o tematyce „historycznej, ekonomicznej i kulturowej”. Plan medialnej ofensywy ogłoszono w artykule opublikowanym w tygodniku „Sieci”. Cytowany przez prawicowe czasopismo minister Czarnek informuje o zleceniu Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju konkursu na produkcję kilkuset krótkich, czterominutowych filmów. Będzie to kosztować polskiego podatnika, bagatela, 29 milionów złotych.



Jak widać konwencja nie jest tutaj kalką Netflixa, a raczej niedługich materiałów charakterystycznych dla TikToka. To właśnie do młodych korzystających z tej, najpopularniejszej obecnie na świecie platformy społecznościowej, chce ze swoim przekazem trafić polska prawica.

Konkurs zakończono, trwa ocena prac

Gazeta Wyborcza zweryfikowała rewelacje i faktycznie, w bazie konkursów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju widnieje konkurs o nazwieMultimedialna Edukacja Młodzieży (MeduM. Co istotne, konkurs ruszył 14 marca tego roku, a wnioski można było składać do 6 maja tego roku. Obecnie trwa ocena złożonych wniosków. W szczegółowych informacjach widzimy, że filmy mają dotyczyć trzech obszarów:

  • Historia Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii gospodarczej i politycznej
  • Historia sztuki, muzyki, literatury, teatru, sztuk plastycznych i architektury w ujęciu Polskiego Dziedzictwa Narodowego
  • Innowacyjność produktów i usług, komercjalizacja wyników badań naukowych oraz ich transfer do gospodarki

Wiadomo, że w filmach należało będzie uwzględnić podstawę programową ze szkolnego przedmiotu historia i teraźniejszość, będącego flagowym pomysłem Czarnka.


Każdy film kosztował będzie majątek

Budżet konkursu adresowanego do organizacji pozarządowych wynosi dokładnie 29 milionów złotych, przy czym zakłada się wydanie 7 milionów złotych na stworzenie platformy (prawdopodobnie aplikacji, strony internetowej) oraz aż 22 milionów złotych na materiały. Łatwo policzyć, że skoro filmów ma być kilkaset (od 200 do 999), to ich średni koszt oscylował będzie w granicach 22 022 – 110 000 złotych.

Trzeba przyznać, że Przemysław Czarnek chce sięgnąć naprawdę głęboko do kieszeni Polaków. Czy w dobie trwającego kryzysu państwo nie ma ważniejszych wydatków?

Źródło: GW

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.