REKLAMA

Rzymkowski: Brakuje ponad 16 tys. nauczycieli. To blisko 4 tys. więcej niż w poprzednim roku

2022-08-10 09:36
publikacja
2022-08-10 09:36

Brakuje ponad 16 tys. nauczycieli, to blisko 4 tys. więcej niż w poprzednim roku szkolnym - powiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Ocenił, że może to być podyktowane wprowadzeniem "kwestii psychologiczno-pedagogicznych do szkół".

Rzymkowski: Brakuje ponad 16 tys. nauczycieli. To blisko 4 tys. więcej niż w poprzednim roku
Rzymkowski: Brakuje ponad 16 tys. nauczycieli. To blisko 4 tys. więcej niż w poprzednim roku
fot. Tomasz Adamowicz / / FORUM

Wiceminister edukacji i nauki w środę w TVP1 odniósł się m.in. do informacji, że z danych prowadzonych przez kuratoria oświaty banków ofert pracy wynika, że brakuje 17 tys. nauczycieli.

"Rzeczywiście ponad 16 tys. nauczycieli brakuje, to jest o blisko 4 tys. więcej niż w roku poprzednim i poprzedni rok szkolny jako żywo odbył się mimo tych wakatów" - powiedział Rzymkowski. Jednocześnie wskazał, że "te 4 tys. może być podyktowane, chociażby tym, że wprowadziliśmy "kwestie psychologiczno-pedagogiczne do szkół".

Dopytywany, czy te wakaty wzięły się z wymogu zatrudnienia psychologów i pedagogów w szkołach, zaznaczył, że "rozłożyliśmy ten proces na dwa lata, więc jeśli nie będzie tych psychologów i pedagogów w szkole to nic nadzwyczajnego się nie dzieje". "Liczymy, że przez dwa lat dyrektorzy szkół znajdą tych nauczycieli" - dodał Rzymkowski.

W majowej nowelizacji ustawy o systemie oświaty określono standardy zatrudnienia specjalistów (pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych), czyli liczbę ich etatów na liczbę uczniów w danej szkole, które mają obowiązywać od 1 września 2022 r.

Zgodnie z nimi, w latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024, łączna liczba etatów specjalistów w szkołach nie może być niższa niż: 1,5 etatu, który powiększa się o 0,2 etatu na każdych kolejnych 100 dzieci lub uczniów – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 100; 1 etat – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 50 i nie przekracza 100; 0,5 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 30 i nie przekracza 50; 0,25 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów wynosi od 1 do 30. Rok szkolny 2022/2023 i 2023/2024 traktowane są w nowelizacji jako czas przejściowy.

Docelowo od roku szkolnego 2024/2025 łączna liczba etatów specjalistów nie będzie mogła być niższa niż: 2 etaty, które powiększa się o 0,2 etatu na każdych kolejnych 100 dzieci lub uczniów – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 100; 1,5 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 50 i nie przekracza 100; 1 etat – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 40 i nie przekracza 50; 4) 0,8 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 30 i nie przekracza 40; 0,6 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 20 i nie przekracza 30; 0,4 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 10 i nie przekracza 20; 0,25 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów wynosi od 1 do 10.

Wiceminister Rzymkowski odniósł się też w TVP1 do stwierdzenia prowadzącego dziennikarza, że "wszystko wskazuje na to, że nie obędzie się bez strajku nauczycieli na początku roku szkolnego".

"Jeśli chodzi o strajki, to zbliża się rok wyborczy, więc ZNP na pewno zorganizuje strajk. Co do tego nie ma wątpliwości" - odpowiedział wiceszef MEiN. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Komentarze (28)

dodaj komentarz
federossa
troppi insegnanti aspettano il 27 del mese e sanno che mezzogiorno arriva tutti i giorni....Molti docenti sono bravi, molti però non sanno INSEGNARE. il miglior insegnante fu: Charlie Chaplin, insegnava senza parlare.
rubikk
podnieście pensje nauczycielom to i ludzie chętni do tej pracy się znajdą
prezestak
Celowe zagranie pis, wicej ciemnego ludu wiecej elektoratu.
vacarius
Dziwią się kto by robił za 2900 brutto poniżej płacy minimalnej? Za PO mieli dwa razy tyle co płaca minimalna.
bha
Za wszystkich pseudo rządzicieli od ponad 30 lat mieli i mają niestety wielkie G.........
moravietz
Za PO to nawet krowy winksze byli xD
bha
Cóż...Trzeba im w miarę godnie płacić bez stwarzania pozorów i bez udawania jarząbka od lat zresztą jak prawie wszędzie.
baibina
Według danych Eurostat, Polska ma niemal najniższy wskaźnik liczby uczniów przypadających na nauczyciela. Nie przekracza 10.Tylko w Luksemburgu i Grecji nauczyciele na pierwszym stopniu nauczania mają pod sobą statystycznie mniej dzieci - niecałe 9. Tymczasem średnia unijna to niemal 14!
baibina
dziwne dzieci coraz mniej z roku na rok a liczba nauczycieli od 2015r w Polsce znacznie wzrosła! Liczba dzieci dalej spada a oni mowią ze coraz wiecej brakuje? CZESKI FILM!

https://www.bankier.pl/wiadomosc/5-wykresow-o-nauczycielach-w-Polsce-ktore-warto-zobaczyc-8206506.html
prawnuk
? może czegoś się dowiedz, a potem pisz? Na Zachodzie nauczyciel najcześciej nie jest wychowawcą, i ma pomocnika.
Czyli na Zachodzie nauczyciele zajmuja się NAUCZANIEM, a w Polsce pełnią funkcje opiekuńcze czy ochronne.
Gdyby uwzględnić administracje - to już to tak zle nie wygląda. I jeszcze jedno - MIASTO ma ten stosunek
? może czegoś się dowiedz, a potem pisz? Na Zachodzie nauczyciel najcześciej nie jest wychowawcą, i ma pomocnika.
Czyli na Zachodzie nauczyciele zajmuja się NAUCZANIEM, a w Polsce pełnią funkcje opiekuńcze czy ochronne.
Gdyby uwzględnić administracje - to już to tak zle nie wygląda. I jeszcze jedno - MIASTO ma ten stosunek 2 razy bardziej korzystny niż wieś.
Można zamknać 10% szkół i zwolnić 25% nauczycieli

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki