Kup subskrypcję
Zaloguj się

Wyścig po polski atom. Koreańczycy oferują nawet budowę fabryki w Polsce

Doosan Enerbility, koreańska firma specjalizująca się w budowie m.in. elementów reaktorów jądrowych, zapewnia, że udział polskiego biznesu w zamawianych sześciu blokach może sięgnąć 50 proc. Przedstawiciele firmy nie wykluczają również stworzenia fabryki w Polsce, jeśli tego będzie oczekiwał rząd w Warszawie.

Zbiornik reaktora
Zbiornik reaktora | Foto: Business Insider / doosan

— Udział elementów dostarczanych przez krajowe firmy dla Doosan, jeśli oferta Team Korea zostanie wybrana, może sięgnąć 50 proc. w przypadku wszystkich sześciu reaktorów. Przy budowie pierwszego udział polskiego biznesu wyniesie ok. 5-10 proc. i będzie wzrastać z każdym kolejnym blokiem – powiedział w trakcie spotkania z polskimi dziennikarzami Lee Ji Seok, przedstawiciel Doosan Enerbility odpowiedzialny m.in. za przetarg na polski rynek.

Zobacz także: Polska energetyka jądrowa. Koreańczycy przekonują, że ich oferta jest najbardziej konkurencyjna

Jak wyjaśnił, firma jest gotowa dokonać transferu technologii do Polski i stopniowo przekazywać kompetencje polskich firmom w taki sposób, by były w stanie samodzielnie wykonywać niektóre z komponentów. Co więcej, przedstawiciel Doosan przyznał, że jeśli polski rząd będzie oczekiwał takiego ruchu, koreańska firma jest gotowa zbudować w Polsce nową fabrykę, choć w takiej sytuacji jej moce na pewno nie zostaną wykorzystane przy budowie pierwszego z reaktorów.

Zobacz także: Mały atom możemy mieć szybciej niż wielki blok jądrowy. Co, gdzie i kiedy zbuduje Polska?

Doosan Enerbility

Doosan Enerbility to koreańska firma specjalizująca się w produkcji elementów stalowych dla energetyki. W jej portfolio znajdują się m.in. zbiorniki ciśnieniowe reaktorów jądrowych, głowice reaktorów, a także turbiny i wytwornice pary. Ponadto Doosan wytwarza wszystkie elementy niezbędne dla turbin wiatrowych oraz turbiny gazowe własnego projektu i systemy uzdatniania wody.

W swojej historii Doosan wyprodukował 34 zbiorniki reaktorów oraz 124 generatory pary. Do tego trzeba doliczyć produkowane elementy dla nowych bloków nr 5 i 6 elektrowni Shin-Kori oraz czterech bloków elektrowni Shin Hanul.

Zobacz także: Konflikt na terenie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej

Polski atom

Firma Doosan jest jednym z członków konsorcjum Team Korea, który złożył ofertę w przetargu na budowę polskiej elektrowni atomowej. Koreańska propozycja zakłada budowę sześciu reaktorów jądrowych (model APR-1400) o łącznej mocy 8,4 GW. Konkurują o kontrakt z francuskim EDF, którzy ofertę złożyli jesienią minionego roku, oraz Amerykanami z Westinghouse, którzy wciąż nie przedstawili jeszcze oferty. Polski rząd chce, by pierwszy blok w ramach tej inwestycji ruszył w 2033 r.