2,5 mln widzów bez ogólnodostępnych TVN i Polsatu. Prywatne telewizje chcą rekompensaty

Grupa Polsat, Grupa TVN, Kino Polska TV i Telewizja Puls we wspólnym oświadczeniu poinformowały, że będą domagały się od Skarbu Państwa rekompensaty za straty związane z nadawaniem w starym standardzie naziemnym tylko kanałów TVP.

Piotr Kraśko Fakty TVNCezary Piwowarski / TVN
Piotr Kraśko Fakty TVN

27 czerwca kończy się proces zmiany częstotliwości i standardu nadawania naziemnych kanałów telewizyjnych.

2,5 mln widzów tylko z TVP

W wyniku decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji multipleks TVP może pozostać w starym systemie aż do końca 2023 r. Z kolei prywatni nadawcy musieli przełączyć się na nowy standard. W konsekwencji spadł zasięg ich kanałów, a co za tym idzie, zmniejszyły się przychody z reklam. Nie wszystkie gospodarstwa domowe mają bowiem sprzęt odbierający kanały w nowym systemie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W efekcie ok. 2,5 mln widzów pozostaje bez możliwości odbierania ogólnodostępnych kanałów Polsatu, TVN, TV Puls, Kino Polska oraz wielu innych" – podano w oświadczeniu prywatnych nadawców.

Jak dodano, są to niesprawiedliwe działania, które pozbawiają dużą część widzów telewizji naziemnej dostępu do ich ulubionych kanałów oraz traktują w sposób dyskryminujący nadawców komercyjnych.

reklama

Prywatni nadawcy chcą rekompensaty

"Będziemy bronić praw widzów, a także nas, jako największych nadawców w Polsce, przed skutkami tych działań oraz domagać się adekwatnej rekompensaty i jak najszybszego przełączenia kanałów TVP na standard nadawania obowiązujący pozostałych nadawców" – podkreślono.

Prywatni nadawcy na spotkaniach z Urzędem Komunikacji Elektronicznej i Krajową Radą Radiofonii i Telewizji omawiali kolejne propozycje, które miały im zrekompensować brak ich emisji w starym standardzie. Komercyjne telewizje chciały np. przesunięcia terminu przełączeń dla całego rynku lub tymczasowej emisji ich kanałów w starym systemie na testowym multipleksie. Te rozwiązania zostały jednak przez UKE i KRRiT odrzucone, a ostatecznie rozmowy zakończyły się fiaskiem.

Proces przełączeń na nowy system emisji trwał od końca marca. Ostatni etap, obejmujący województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie, odbywa się dziś.

reklama
reklama

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Subskrybuj Onet Premium. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło: Press.pl
Data utworzenia: 27 czerwca 2022, 07:00
reklama
Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.