Planetarium Śląskie w Chorzowie zostało wyremontowane. Odnowiono każdy detal!

Planetarium Śląskie zbudowane zostało w Chorzowie w latach 50. XX wieku według projektu krakowskiego architekta Zbigniewa Solawa. Dziś obiekt wpisany jest do rejestru zabytków. Jego gruntowny remont wykonała firma Budimex S.A. Planetarium powiększono też o nową część.

Planetarium Śląskie w Chorzowie jest największym i najstarszym planetarium i obserwatorium astronomicznym w Polsce. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło 4 grudnia 1955 roku. Planetarium zbudowano na najwyższym wzniesieniu parku, tak zwanej Górze Parkowej.

Prace remontowe zlecił Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego już w 2019 roku. W ramach prac odnowiono istniejący budynek i dostosowano jego infrastrukturę do najnowszych standardów technicznych i użytkowych. W ramach prac zbudowano nową podziemną powierzchnię użytkową oraz wieżę widokową z ciemnią optyczną. Prace trwały 34 miesiące.

Dobudowana część budynku została połączona z istniejącymi podziemnymi korytarzami, a dawny dziedziniec przekształcono w nową salę ekspozycyjną. Na dachu tej sali zbudowano gigantyczny zegar słoneczny.


Oprócz tego, przy Planetarium powstała wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa.

Budowa wieży była dużym wyzwaniem pod względem stopnia skomplikowania realizacji, ponieważ jej powstanie wiązało się bezpośrednio z montażem windy z funkcją „camera obscura”. Ponadto, w zabytkowym budynku Planetarium Śląskiego zmodernizowaliśmy główną salę projekcyjną z panoramą Śląska okalającą salę – dodaje Andrzej Schmalenberg.

Wszystkie prace wykonano pod nadzorem konserwatora zabytków.

źródło: Budimex S.A.

Czytaj też: Ciekawostki | Technologia | Renowacja | Katowice | whiteMAD na Instagramie