Piekarnia

i

Autor: Karol Makurat/REPORTER Polacy kupują gorszy, ale tańszy chleb. To efekt drożyzny

Cena chleba pójdzie GWAŁTOWNIE W GÓRĘ?! Ekspert podał datę!

2022-05-18 10:48

Postępująca drożyzna to problem, z którym mierzyć musimy się od miesięcy. Rosną ceny wielu podstawowych artykułów - wśród nich również pieczywa. Wszyscy zastanawiają się, kiedy to ceny wreszcie przestaną iść w górę. Niestety, eksperci nie mają najlepszych informacji. Prognozę dotyczącą ceny chleba, przedstawił ostatnio szef Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP.

Stanisław Butka, który jest właścicielem jednej z poznańskich piekarni, a jednocześnie przewodzi Stowarzyszeniu Rzemieślników Piekarstwa RP, na temat cen pieczywa rozmawiał z dziennikarzem "Faktu".

- W ciągu roku mąka podrożała o 100 proc., o kosztach energii i paliwa nawet nie wspomnę. Efekt będzie opłakany – powiedział. - Myślę, że do końca roku ceny pieczywa podskoczą dwukrotnie – najpierw we wrześniu, potem pod koniec 2022 r. Bochenek chleba będzie w grudniu kosztował 10 zł.

Co jest powodem tak gwałtownego skoku cen?

Według Butki zadecydują o tym dwa względy: pierwszy to rosnące ceny paliwa i energii. Drugi - wojna w Ukrainie, uniemożliwiająca normalne zbiory w kraju będącym jednym z głównych dostawców zbóż.

Drożeje nie tylko chleb

Eksperci zwracają uwagę na rosnące ceny także innych produktów.

Średnie ceny podstawowych produktów spożywczych wzrosły w kwietniu o 6,2 proc. w porównaniu do ubiegłego roku – wynika z najnowszego Badania i Raportu Koszyk Zakupowy autorstwa ASM Sales Force Agency.

Jak wynika z raportu, największe wzrosty w ujęciu rocznym wciąż notują produkty tłuszczowe (51 proc.). Znacząco podrożał również nabiał (10 proc.), mięso, wędliny i ryby (6 proc.) oraz używki i piwo (15 proc.).

- Według naszych prognoz to właśnie ceny żywności w kolejnych miesiącach będą w dużym stopniu decydować o poziomie inflacji, która niestety nadal będzie rosnąć. Sieci handlowe starają się konkurować cenami, walczą o ich maksymalną obniżkę, prowadząc bardzo aktywną politykę w zakresie negocjacji z producentami. Często im się to udaje, pamiętajmy bowiem, że duże sieci handlowe mają w tym zakresie większe możliwości, niż małe sklepy czy handlowcy na targowiskach – powiedział, cytowany w raporcie, dyrektor zarządzający ASM Sales Force Agency Patryk Górczyński.

Lepi pierogi dla łodzian, żeby nakarmić ukraińskie wojsko

Ceny żywności rosną, a pensje?

Posłuchaj podcastu i dowiedz się, jak skutecznie wynegocjować sobie podwyżkę!

Listen to "Jak wynegocjować podwyżkę? 4 proste kroki" on Spreaker.