Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sytuacja w seminarium duchownym w Łodzi. Olsztyn bez święceń kapłańskich. Czy to samo czeka Łódź i Łowicz? Liczba księży w Łodzi

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
archidiecezja łódzka/ojcowie franciszkanie
W tym roku nie będzie święceń kapłańskich w Wyższym Seminarium Duchownym w Olsztynie. Czy taka sytuacja może wydarzyć się też w archidiecezji łódzkiej czy łowickiej

Olsztyn bez święceń kapłańskich

Ksiądz Hubert Tryk, rektor olsztyńskiego seminarium Hosianum skierował list do wiernych i poinformował, że w tym roku w diecezji nie będzie święceń kapłańskich. To pierwsza taka sytuacja od 72 lat. A jak wygląda w seminariach znajdujących się na terenie archidiecezji? Najgorzej jest w Łowiczu. Tam we wrześniu na pierwszy rok nie przyjęto żadnego kandydata. W całym seminarium studiuje 12 kleryków. Ale na przykład na piątym roku nie ma żadnego. W tym roku na księży wyświęconych zostanie 3 diakonów, którzy niedawno obronili prace magisterskie.

Sytuacja w seminarium duchownym w Łodzi

W ubiegłym roku do łódzkiego Wyższego Seminarium Duchownego wstąpiło 11 młodych ludzi. To daje czwarty wynik w kraju. W sumie studiuje tu 43 kleryków. W roku święcenia kapłańskie ma przyjąć 8. Ale święcenia diakonatu tylko 2. To oznacza, że w przyszłym roku archidiecezja łódzka może mieć tylko dwóch nowych księży. Przypomnijmy, że na jej terenie znajdują się jeszcze dwa seminaria. To Seminarium Misyjne Redemptoris Mater oraz Ogólnopolskiego Seminarium Duchowne dla Starszych Kandydatów do Święceń, potocznie nazywanego: Seminarium 35 +.

To pierwsze istnieje w Łodzi od trzech lat i mieści się w parafii św. Alberta na Widzewie – Wschodzie. Studiują w niej klerycy z Polski, Włoch, Hiszpanii. Po ukończeniu seminarium będą pracować przez 5 lat w naszej archidiecezji, a później będą wysyłani na misje. Na pierwszy rok zgłosił się jeden kleryk. Natomiast do tzw. seminarium 35 plus- pięciu. Wiadomo, że święcenia kapłańskie przyjmie jeden z kleryków Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater. To łodzianin Hieronim Wróblewski.

W znajdującej się na terenie województwa łódzkiego archidiecezji częstochowskiej studiuje 17 kleryków. Święcenia kapłańskie ma przyjąć dwóch diakonów. Ale na pierwszym i trzecim roku jest tylko po dwóch kleryków. Wyższe Seminarium Duchowne archidiecezji włocławskiej ma 23 alumnów. Księżmi ma w tym roku zostać pięciu. Na czwartym i piątym roku jest też po 2 kleryków.

Spada liczba powołań

Co sprawia, że powołań i święceń jest coraz mniej? Ks dr Andrzej Blewiński, proboszcz parafii Matki Bożej Dobrej Rady, który wiele lat wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Łodzi i na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego uważa, że źródło tkwi w rodzinie.

Ważne jest jak wygląda w niej życie religijne, jaki przykład daje się dziecku – dodaje ks. Andrzej Blewiński. - Rodzina przeżywa kryzys. I to też owoc tego kryzysu. Ważne są też motywy wstąpienia do seminarium. Jeśli są płytkie, przychodzi rozczarowanie i kleryk rezygnuje. Gdy ja ponad 40 lat temu zaczynałem naukę w łódzkim seminarium na roku było nas zdaje się 15. Odpadło dwóch, reszta przyjęła święcenia.

Ks. dr Jacek Kacprzak, prorektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi mówił nam, że a pewno dziś nie jest łatwo podjąć decyzję o wstąpieniu do seminarium duchownego. Zwłaszcza w związku z tym co mówi się o księżach, pisze o różnych aferach.

Jeśli w domu takiego kandydata jest doświadczenie wiary, to nawet gdy o księżach będzie się pisać najgorsze rzeczy, to nie odwiedzie go od wstąpienia do seminarium – zapewniał ks. Jacek Kacprzak.

Natomiast ks dr Przemysław Szewczyk, prefekt łódzkiego seminarium bardzo krótko skomentował informacje o braku powołań.

One się rodzą z jednego: z przekonania, że Jezus zmienił świat i warto z Nim działać na całego – napisał na Facebooku. - Nic więcej. Wszystko co więcej, jest przeszkodą. Tutaj sprawdzają się słowa „tak, tak, nie, nie, co więcej od złego pochodzi”.

Archidiecezja łódzka jest jedną z najmniej religijnych w Polsce. Średnio w niedzielę do kościoła chodzi zaledwie 23,6 proc. wiernych z łódzkich parafii. W Łodzi są miejsca, gdzie kościoły są jeszcze bardziej puste. Informacje o religijności Polaków ogłoszonych właśnie najnowszych badaniach ISKK. Zobacz, gdzie nie chodzi się do kościoła.NAJMNIEJ RELIGIJNE MIEJSCA DIECEZJI ŁÓDZKIEJ >>>...

Tu nie chodzą do kościoła. 10 najmniej religijnych miejsc di...

Kim są kandydaci na księży?

Z danych Katolickiej Agencji Informacyjnej wynika, że w ubiegłym roku w polskich seminariach naukę rozpoczęło 356 kandydatów na osoby duchowne. To o 85 mniej niż rok temu. Ks. prof. Krzysztof Pawlina, były rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie, dziś rektor warszawskiej Akademii Katolickie wydał niedawno książkę „Powołania kapłańskie AD 2020”. Prof. Pawlina przyznaje, że całym kraju zauważa się spadek powołań.

W 2000 r. przebadano 925 osób, natomiast w 2019 oku uzyskałem 289 ankiet prawie od wszystkich seminariów. Spadek powołań na przestrzeni 20 lat jest dość duży. Z badań ks. prof. Pawliny wynika, że 39 procent kleryków przyznaje się do wiejskiego pochodzenia, a 40 do miejskiego. Przesunął się wiek podejmowania decyzji o wstąpieniu do seminarium. Średnia wieku wzrosła przez ostatnie 20 lat o ponad rok. Znacznie więcej osób decyduje się na kapłaństwo powyżej 30 roku życia.

Typowym wykształceniem kandydata do kapłaństwa jest szkoła średnia. Prawie 66 procent kandydatów legitymuje się właśnie wykształceniem średnim. Pozostała część osób ankietowanych podjęła wcześniej – z różnym rezultatem – próbę studiów. Badania wskazują, że trzykrotnie wzrosła liczba osób, które po ukończeniu szkoły średniej podjęły próbę odbycia studiów I lub II stopnia. Obecnie odsetek tych osób w badanej grupie wynosi prawie 44 procent wobec 15 procent  w 2000 roku.

Tak w listopadzie 2010 roku zakończyła się budowa pomnika Jezusa Chrustusa Króla Wszechświata w Świebodzinie

13 lat temu w Świebodzinie zakończono budowę pomnika Jezusa Chrystusa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki