Film ujawnia mroczne oblicze matki Teresy. "Ci ludzie nie musieli umrzeć"

Najnowszy film o matce Teresie odbił się szerokim echem na całym świecie. Twórcy dokumentu ujawniają niewygodne doniesienia o jednej z najbardziej rozpoznawalnych, a zarazem enigmatycznych i kontrowersyjnych zakonnic w historii.

Matka Teresa z KalkutyPAP/Newscom / PAP
Matka Teresa z Kalkuty
  • Sky Documentaries wyemitował trzyczęściowy film dokumentalny pt. "Mother Teresa: For The Love Of God?" ("Matka Teresa: Z miłości do Boga?")
  • Wyłania się z niego mroczne oblicze Matki Teresy, która pacjentów i inne zakonnice miała skazywać na cierpienie
  • "Wielu umierających tam, z punktu widzenia medycyny, nie musiało umrzeć" — ocenia brytyjski lekarz, który współpracował z Matką Teresą
  • Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onet  
reklama

W poniedziałek 9 maja na kanale Sky Documentaries został wyemitowany trzyczęściowy film dokumentalny pt. "Mother Teresa: For The Love Of God?" ("Matka Teresa: Z miłości do Boga?"). Dokument ten stworzony we spółpracy Minnow Films ze Sky Studios ma pokazać drugie, ciemniejsze oblicze jednej z najsłynniejszych zakonnic świata. Ogłoszona przez papieża Franciszka świętą Kościoła katolickiego w rzeczywistości miała m.in. stosować kary cielesne. Zebrane na cele dobroczynne pieniądze przekazywała na rozbudowywanie kościelnej infrastruktury. "Mother Teresa: For The Love Of God?" dostępny jest również na platformie Now TV.

Matka Teresa — wcielenie miłosierdzia

Przez lata przedstawiana jako wcielenie miłosierdzia Matka Teresa z Kalkuty została laureatką Nagrody Templetona oraz Pokojowej Nagrody Nobla. Za swoją działalność została także wyróżniona najwyższym indyjskim wyróżnieniem cywilnym orderem Bharat Ratana (1980 r.). W 1997 r. po śmierci Matki Teresy z Kalkuty Stolica Apostolska rozpoczęła proces jej beatyfikacji. 4 września 2016 r., podczas uroczystej mszy świętej na placu Świętego Piotra w Watykanie, bł. Matka Teresa z Kalkuty została ogłoszona przez papieża Franciszka świętą Kościoła katolickiego.

Prawda o działalności podziwianej na całym świecie Matki Teresy może być jednak dużo mroczniejsza niż mogłoby się wydawać.

Prawdziwa twarz zakonnicy

Głosy krytyki dotyczące postawy słynnej zakonnicy pojawiają się od lat. Film "Mother Teresa: For The Love Of God?" podsumowuje jej wieloletnią działalność.

Igły były używane wielokrotnie i nie były wysterylizowane. Jednej z poparzonych kobiet odmówiono podania środków przeciwbólowych — przemyciłem je dla niej

to tylko jedno ze zdań które padło we wspominanym dokumencie.

Okazuje się, że cierpienie było integralną częścią pracy zakonnic. Siostry współpracujące z Matką Teresą doświadczały kar cielesnych. Miały też otrzymywać polecenia biczowania się i noszenia drucianych łańcuchów z kolcami wynika z filmu "Mother Teresa: For The Love Of God?". Mary Johnson, która pracowała z Matką Teresą przez 20 lat, przyznała, że "jej duchowość była związana z Jezusem na krzyżu" opisuje Unilad.

W dokumencie poruszony został także temat pieniędzy i tego, na co były one faktycznie przeznaczane.

Mieli pieniądze, żeby prowadzić porządny szpital dla biednych ludzi, ale nigdy tego nie zrobili. Mówili: »Będziemy się modlić o uśmierzenie bólu«, nie zapewniając leczenia

cytuje Unilad.

reklama

Jak wynika z zebranego materiału, większość pieniędzy miała być przekazywana do banku watykańskiego, przez co drastycznie spadał poziom opieki dla najbardziej potrzebujących. Świadkiem tych praktyk był brytyjski lekarz Jack Preger, który przez pewien czas pracował jako wolontariusz w hospicjum Matki Teresy. "To prawdopodobnie najbogatszy zakon świata. Wielu umierających tam, z punktu widzenia medycyny, nie musiało umrzeć" — relacjonował.

Autor książki "Mother Teresa The Untold Story", Aroup Chatterjee, również podkreśla, że przebywając w Indiach, nigdy nie widział szkół dla tysięcy dzieci, które miało prowadzić zgromadzenie, pozyskując właśnie na ten cel ogromne środki. Jego zdaniem zbierane pieniądze przekazywane były na budowanie kościelnej infrastruktury i nawracanie lokalnej ludności na katolicyzm. W szczytowym okresie swojej działalności organizacja Matki Teresy otrzymywała miliony dolarów z datków, jednak większość z nich wpłacała do banku watykańskiego — podaje Unilad.

Będąca misjonarką Susan Shields już kilka lat temu zdradziła, że umierającym zadawano proste pytanie: "czy chcą bilet do nieba?". Jeśli nieświadomi kontekstu pytania odpowiadali twierdząco, to uznawano to za wyrażenie zgody na chrzest, który utrzymywano w ścisłej tajemnicy.

W dokumencie Sky poruszono także sprawę kapłana Donalda McGuire'a, w którego obronie stanęła Matka Teresa. Po tym, jak wielebny Donald McGuire został podejrzany o molestowanie, napisała list do władz, w którym podkreśliła swoją "pewność i zaufanie" do niego, co pozwoliło McGuire'owi na wykorzystywanie setek chłopców przez kolejną dekadę, zanim w końcu udowodniono mu zarzuty o molestowanie i trafił do więzienia.

reklama

Matka Teresa i Misjonarki Miłości

Agnes Gonxha Bojaxhiu, bo tak nazywała się Matka Teresa przyszła na świat w 1910 r. w Macedonii (Skopje). Decyzję o tym, by poświęcić życie Bogu, podjęła już w wieku 12 lat, po osiągnięciu pełnoletności opuściła swój dom rodzinny, wstąpiła do Instytutu Błogosławionej Dziewicy Maryi i została misjonarką. Aby nauczyć się angielskiego, wybrała się do Irlandii, po czym w 1929 r. przeniosła się do Indii, gdzie w 1937 r. złożyła śluby wieczyste. W 1946 r. matka Teresa usłyszała jednak "powołanie w powołaniu", na mocy którego miała opuścić klasztor i założyć nowe zgromadzenie dedykowane pomocy "najbiedniejszym z biednych", którzy zamieszkiwali dzielnice nędzy.

W 1948 r. zdecydowała się na porzucenie habitu Instytutu Błogosławionej Dziewicy Maryi, przyjęła indyjskie obywatelstwo i przywdziała swój najbardziej rozpoznawalny strój białe, bawełniane sari z niebieską obwódką. Po otrzymaniu pozwolenia od Watykanu w 1950 r. założyła w Kalkucie Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości, które prowadziła aż do swojej śmierci w 1997 r.

Wraz z rozwojem zgromadzenia Misjonarki Miłości zaczęły przyciągać nowe kandydatki na zakonnice oraz darczyńców, co pozwoliło na otwieranie kolejnych hospicjów, domów dla trędowatych i domów dziecka. Zgromadzenie wyszło także poza teren Indii, jego domy powstawały również w różnych krajach w Europie, Afryce, Azji i w Stanach Zjednoczonych.

Źródła: static.skyassets.com, unilad.co.uk, kobieta.onet.pl

(asr)

reklama
reklama

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Subskrybuj Onet Premium. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło: Media
Data utworzenia: 10 maja 2022, 16:39
reklama
Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.