Emerytury mogą spaść do 25 proc. ostatniego wynagrodzenia. Eksperci ostrzegają

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych przewiduje, że w ciągu dwóch lub trzech dekad emerytury wypłacane w ramach ZUS-u spadną do 25 proc. ostatniego wynagrodzenia. Małgorzata Rusewicz prezeska IGTE radzi więc, aby już teraz pomyśleć o oszczędzeniu.

Samo świadczenie z ZUS-u nie wystarczy, aby mieć zapewnione stabilne finansowo życie na emeryturze - taki wniosek można wysnuć po wystąpieniu Małgorzaty Rusewicz. Według wyliczeń IGTE osoby będące teraz w okresie produkcyjnym, czyli 30 i 40 latkowie, będą otrzymywać na swojej emeryturze znacznie niższe świadczenia. Obecnie ZUS wypłaca 50 proc. ostatniej wypłaty, ale już za 20-30 lat może to być jedynie 25 proc.  

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami?

Emerytury. Ile wyniosą świadczenia w najbliższych dekadach?

Niewielkie 25 proc. dla wielu osób może okazać się "głodową emeryturą", ponieważ część seniorów będzie otrzymywać jeszcze niższe świadczenia. Jedną z tych grup mogą być kobiety. Małgorzata Rusewicz tłumaczy, że "otrzymają one jeszcze mniej". Wiąże się to z przerwami w pracy dotyczącymi wychowywania dzieci i niższymi od mężczyzn zarobkami.  

W obliczu tych prognoz Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych zachęca Polaków, żeby na emeryturę odkładać już teraz. Pomóc w tym mogą IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) i IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego), które tworzą tzw. III filar systemu emerytalnego.  

Emerytury. Jak zacząć oszczędzać na jesień życia?

W przypadku IKE i IKZE przy wypłacie środków nie zapłacimy tzw. podatku Belki, natomiast IKZE pozwala także odpisać od podstawy opodatkowania to, co tam wpłacimy. A więc oszczędzamy na emeryturę, a dodatkowo zyskujemy na uldze podatkowej dostępnej w rocznym rozliczeniu PIT

- tłumaczyła Małgorzata Rusewicz, cytowana przez PAP.

Konta IKE i IKZE można założyć poprzez banki, fundusze inwestycyjne, zakłady ubezpieczeń na życie, a także dobrowolne fundusze emerytalne.  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Minimalny udział w tych program to 5 lat, które nie muszą następować po sobie. Wypłacić środki z konta IKE można dopiero po ukończeniu 60 lat lub w przypadkach wcześniejszych emerytur 55 lat. Natomiast pieniądze z IKZE można wypłacać po 65. roku życia, przy czym należy zapłacić podatek ryczałtowy wynoszący 10 proc. W obu przypadkach oszczędności podlegają dziedziczeniu.  

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.