Radio Opole » Kraj i świat
2022-04-30, 07:20 Autor: PAP

Opracowano enzym, który z łatwością rozkłada plastik

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle zalegające setki lat na lądach i w oceanach. Można go wykorzystać nie tylko do recyklingu, ale także do usuwania plastiku z zanieczyszczonych miejsc.

Zespół z University of Texas Austin, na łamach magazynu „Nature” donosi o potencjalnie rewolucyjnym wynalazku, który może pomóc uwolnić świat od plastikowych śmieci. Jak przypominają naukowcy, na Ziemi zalegają miliardy ton plastikowych śmieci zgromadzonych na wysypiskach, zanieczyszczających morza oraz lądy.


Tymczasem oni opracowali enzym rozkładający w kilka dni, a nawet kilka godzin tworzywa sztuczne, których naturalny rozpad wymaga setek lat. „Możliwości enzymu są praktycznie nieograniczone, jeśli chodzi o wsparcie recyklingu” - twierdzi prof. Hal Alper, jeden z badaczy.


Enzym działa na poli(tereftalan etylenu), czyli PET - jeden z najpowszechniejszych plastików, który znajduje się np. w większości opakowań, a także niektórych ubraniach czy włóknach. Tworzywo to obejmuje aż 12 proc. wszystkich światowych odpadów stałych.


Z pomocą enzymu naukowcy zdołali rozłożyć plastik, czasami nawet w ciągu godzin, a potem z powstałych substancji, znów odzyskać wyjściowe tworzywo. Do opracowania enzymu wykorzystali sztuczną inteligencję, która zaprojektowała go po analizie naturalnego enzymu PETazy, pozwalającego na rozkładanie plastiku niektórym bakteriom.


Wynalazkowi badacze nadali nazwę FAST-PETaz. Słowo „fast” (ang. szybki) ma stanowić skrót od functional, active, stable and tolerant - funkcjonalny, aktywny, stabilny i odporny.


„Praca ta naprawdę pokazuje moc, jaka wynika z połączenia różnych dyscyplin - od syntetycznej biologii, przez inżynierię chemiczną, po sztuczną inteligencję” - zwraca uwagę prof. Andrew Ellington kierujący zespołem zajmującym się sztuczną inteligencją.


Choć recykling to najlepsza metoda ograniczania ilości śmieci, to jest skomplikowany i energochłonny. Zaledwie 10 proc. plastikowych odpadów jest przetwarzane, a reszta trafia na wysypiska, lub jest spalana. Rozwiązania biologiczne, np. oparte na enzymach wymagają znacznie mniej energii.


Mimo 15 lat rozwoju tej dziedziny, do tej pory nie udawało się znaleźć enzymu, który efektywnie rozkładałby plastik w pokojowej temperaturze, jego użycie było relatywnie łatwe, także w przemysłowej skali oraz niedrogie.


FAST-PETaza działa przy 50 st. C.


Teraz naukowcy rozpoczynają pracę nad metodą przemysłowej produkcji enzymu. Złożyli już odpowiednie zgłoszenie do urzędu patentowego.


Oprócz wykorzystania wynalazku w recyklingu, widzą też inne zastosowania - usuwanie PET z wysypisk, a także oczyszczanie z niego naturalnych terenów, w których takie śmieci zalegają w dużych ilościach.


To będzie jednak wymagało pewnych udoskonaleń wynalazku. „Jeśli mówimy o oczyszczaniu środowiska, potrzebujemy enzymu pracującego w odpowiedniej temperaturze. Nasza technologia ma ogromną przewagę w postępach na tym polu” - mówi prof. Alper.


Więcej informacji:


https://www.nature.com/articles/s41586-022-04599-z (PAP)


Marek Matacz


mat/ ekr/


Kraj i świat

2024-06-04, godz. 07:10 "Ten tłum zrobił bum!". Rok temu przez ulice Warszawy przeszedł "Marsz 4 czerwca" Marsz 4 czerwca 2023 r. był pierwszym od kilku lat momentem mobilizacji i demonstracji. Miał duże znaczenie i dał pozytywny impuls. Dał nadzieję partiom… » więcej 2024-06-04, godz. 07:00 Hiszpańska liga koszykarzy - Waczyński: kibice w Maladze noszą koszulki z moim nazwiskiem Adam Waczyński nie ukrywa, że wyjeżdżając w 2014 roku do Hiszpanii spełnił marzenia. 'Z roku na rok budowałem swoją pozycję, dzisiaj kibice w Maladze… » więcej 2024-06-04, godz. 07:00 Badanie: mniej niż połowa z nas uważa, że członkostwo w UE przynosi gospodarce więcej korzyści niż strat 82 proc. Polek i Polaków nie wie, jak dużą rolę w rozwoju gospodarczym Polski odgrywa dostęp do jednolitego rynku UE, a 47 proc. uważa, że członkostwo… » więcej 2024-06-04, godz. 06:50 Meksyk/ Eksperci: rozmiary zwycięstwa Sheinbaum i partii rządzącej przestraszyły inwestorów Claudia Sheinbaum wygrała wybory prezydenckie w Meksyku, obiecując kontynuację polityki redystrybucji dochodów, prowadzonej przez swojego poprzednika. Rozmiary… » więcej 2024-06-04, godz. 06:40 Wybory do PE/ Koszty życia wiodącym tematem kampanii w Grecji, na Cyprze zainteresowanie budzi skrajna prawica Wysokie koszty życia to jeden z wiodących tematów kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w Grecji. Na Cyprze oczy obserwatorów zwrócone są na… » więcej 2024-06-04, godz. 06:40 Wybory do PE/ Beneluks: kampania wyborcza w cieniu polityki krajowej Tematy polityki krajowej zdominowały w Belgii i Holandii kampanię przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Belgowie dyskutują m.in. o samochodach służbowych… » więcej 2024-06-04, godz. 06:40 Wybory do PE/ Na Litwie kampania wyborcza prawie niezauważalna Na Litwie wybory do Parlamentu Europejskiego poprzedza niemrawa i prawie niezauważalna kampania wyborcza. Eksperci podkreślają, że te wybory przez litewskie… » więcej 2024-06-04, godz. 06:40 Wybory do PE/ Na Słowacji kampania wyborcza w cieniu zamachu na premiera Zamach na premiera Słowacji Roberta Ficę na tydzień przerwał w tym kraju kampanię przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Po jej wznowieniu podziały… » więcej 2024-06-04, godz. 06:40 Wybory do PE/ W Czechach walka o zwycięstwo daleka od rozstrzygnięcia W ostatnich sondażach różnica między główną partią opozycyjną ANO byłego premiera Andreja Babisza, a współtworzącą rząd Petera Fiali koalicją Razem… » więcej 2024-06-04, godz. 06:40 Wybory do PE/ Na Łotwie nie chcą debat po rosyjsku, w Estonii startuje b. szef prorosyjskiej partii Na Łotwie przed wyborami sejm zajmuje się projektem nakazującym prowadzenie debat politycznych wyłącznie w języku narodowym. W Estonii zaś były premier… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »