Radio Opole » Kraj i świat
2022-04-30, 07:20 Autor: PAP

Opracowano enzym, który z łatwością rozkłada plastik

Z pomocą sztucznej inteligencji naukowcy opracowali syntetyczny enzym, który nawet w ciągu kilku godzin rozkłada tworzywa sztuczne zwykle zalegające setki lat na lądach i w oceanach. Można go wykorzystać nie tylko do recyklingu, ale także do usuwania plastiku z zanieczyszczonych miejsc.

Zespół z University of Texas Austin, na łamach magazynu „Nature” donosi o potencjalnie rewolucyjnym wynalazku, który może pomóc uwolnić świat od plastikowych śmieci. Jak przypominają naukowcy, na Ziemi zalegają miliardy ton plastikowych śmieci zgromadzonych na wysypiskach, zanieczyszczających morza oraz lądy.


Tymczasem oni opracowali enzym rozkładający w kilka dni, a nawet kilka godzin tworzywa sztuczne, których naturalny rozpad wymaga setek lat. „Możliwości enzymu są praktycznie nieograniczone, jeśli chodzi o wsparcie recyklingu” - twierdzi prof. Hal Alper, jeden z badaczy.


Enzym działa na poli(tereftalan etylenu), czyli PET - jeden z najpowszechniejszych plastików, który znajduje się np. w większości opakowań, a także niektórych ubraniach czy włóknach. Tworzywo to obejmuje aż 12 proc. wszystkich światowych odpadów stałych.


Z pomocą enzymu naukowcy zdołali rozłożyć plastik, czasami nawet w ciągu godzin, a potem z powstałych substancji, znów odzyskać wyjściowe tworzywo. Do opracowania enzymu wykorzystali sztuczną inteligencję, która zaprojektowała go po analizie naturalnego enzymu PETazy, pozwalającego na rozkładanie plastiku niektórym bakteriom.


Wynalazkowi badacze nadali nazwę FAST-PETaz. Słowo „fast” (ang. szybki) ma stanowić skrót od functional, active, stable and tolerant - funkcjonalny, aktywny, stabilny i odporny.


„Praca ta naprawdę pokazuje moc, jaka wynika z połączenia różnych dyscyplin - od syntetycznej biologii, przez inżynierię chemiczną, po sztuczną inteligencję” - zwraca uwagę prof. Andrew Ellington kierujący zespołem zajmującym się sztuczną inteligencją.


Choć recykling to najlepsza metoda ograniczania ilości śmieci, to jest skomplikowany i energochłonny. Zaledwie 10 proc. plastikowych odpadów jest przetwarzane, a reszta trafia na wysypiska, lub jest spalana. Rozwiązania biologiczne, np. oparte na enzymach wymagają znacznie mniej energii.


Mimo 15 lat rozwoju tej dziedziny, do tej pory nie udawało się znaleźć enzymu, który efektywnie rozkładałby plastik w pokojowej temperaturze, jego użycie było relatywnie łatwe, także w przemysłowej skali oraz niedrogie.


FAST-PETaza działa przy 50 st. C.


Teraz naukowcy rozpoczynają pracę nad metodą przemysłowej produkcji enzymu. Złożyli już odpowiednie zgłoszenie do urzędu patentowego.


Oprócz wykorzystania wynalazku w recyklingu, widzą też inne zastosowania - usuwanie PET z wysypisk, a także oczyszczanie z niego naturalnych terenów, w których takie śmieci zalegają w dużych ilościach.


To będzie jednak wymagało pewnych udoskonaleń wynalazku. „Jeśli mówimy o oczyszczaniu środowiska, potrzebujemy enzymu pracującego w odpowiedniej temperaturze. Nasza technologia ma ogromną przewagę w postępach na tym polu” - mówi prof. Alper.


Więcej informacji:


https://www.nature.com/articles/s41586-022-04599-z (PAP)


Marek Matacz


mat/ ekr/


Kraj i świat

2024-06-04, godz. 05:40 French Open - Świątek gra o półfinał Około godziny 13. Iga Świątek zagra we wtorek z Czeszką Marketą Vondrousovą w ćwierćfinale wielkoszlemowego French Open. Prowadząca w światowym rankingu… » więcej 2024-06-04, godz. 05:40 Kanada/ Raport: niektórzy parlamentarzyści świadomie wspierają obce rządy Niektórzy kanadyjscy parlamentarzyści świadomie wspierają obce kraje, takie jak Chiny i Indie, w uzyskiwaniu wpływu na kanadyjską politykę - takie są ustalenia… » więcej 2024-06-04, godz. 05:20 USA/Biden po raz pierwszy nazwał Trumpa "skazanym przestępcą" Prezydent Joe Biden w poniedziałek po raz pierwszy nazwał byłego prezydenta Donalda Trumpa 'skazanym przestępcą', który stanowiłby poważne zagrożenie… » więcej 2024-06-04, godz. 05:00 Maleńka paproć ma największy genom ze wszystkich organizmów na Ziemi W genomie tropikalnej rośliny - maleńkiej paproci, mieści się 50 razy więcej DNA niż w ludzkim genomie - odkryli brytyjscy i hiszpańscy naukowcy. Wyniki… » więcej 2024-06-04, godz. 04:50 "PB": Córka Allegro nie odda biletów konkurencji Estońska Piletilevi Group ma wielkie plany wobec Polski - połączyła dwie bileterie i chce przegonić lidera. Największa w kraju grupa e-commerce i jej eBilet… » więcej 2024-06-04, godz. 04:50 "RP": Przylatują nielegalnie Nasiliły się próby niezgodnego z prawem przedostania się migrantów do Polski drogą lotniczą - głównie z Grecji. Blisko 600 przypadków w pierwszym kwartale… » więcej 2024-06-04, godz. 04:50 "DGP": Hydra e-recept bez jednej głowy Receptomaty nie mogą wydawać recept na środki psychotropowe, opioidy i medyczną marihuanę bez zbadania pacjenta - orzekł WSA - pisze we wtorek 'Dziennik… » więcej 2024-06-04, godz. 03:50 Haiti/ Garry Conille nowym premierem Tymczasowa Rada Prezydencka ogłosiła w poniedziałek nominację nowego premiera Haiti, którym został Garry Conille. Ma on niezwłocznie przystąpić w tym… » więcej 2024-06-04, godz. 03:30 Chińska sonda Chang'e-6 rozpoczęła powrotną podróż na Ziemię z niewidocznej półkuli Księżyca Chińska sonda Chang'e-6 wystartowała z niewidocznej półkuli Księżyca rozpoczynając powrotną podróż na Ziemię z pobranymi próbkami gruntu księżycowego… » więcej 2024-06-04, godz. 02:30 Meksyk/Zwyciężczyni wyborów prezydenckich zapowiedziała ustawowe zagwarantowanie praw kobiet Claudia Sheinbaum, zwyciężczyni niedzielnych wyborów prezydenckich w Meksyku, pierwsza kobieta, która obejmie najwyższe stanowisko w tym państwie, zapowiedziała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »