1. Przejdź do treści
  2. Przejdź do głównego menu
  3. Przejdź do dalszych stron DW

Ukraina chce pomocy od Niemiec

22 stycznia 2022

Niemiecki rząd konsekwentnie odmawia wysłania broni na Ukrainę, ale oferuje inną pomoc. Premier Bawarii uważa natomiast, że kwestia wejścia Ukrainy do NATO jeszcze długo nie będzie rozważana.

https://p.dw.com/p/45xLD
Ukraine Javelin Rakete
Ukraina: Ćwiczenia z amerykańskimi rakietami, grudzień 2021Zdjęcie: Ukrainian Defense Ministry Press Service/AP Photo/picture alliance

W tej chwili kraj „pilnie potrzebuje 100 000 hełmów i kamizelek ochronnych dla wolontariuszy, którzy zapisują się do Obrony Terytorialnej, aby bronić swojej ojczyzny u boku sił zbrojnych”, powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech, Andrij Melnyk, w rozmowie z dziennikiem „Handelsblatt”.

Berlin nadal odrzuca możliwość dostaw broni, ale w lutym planuje wysłać szpital polowy do byłej republiki radzieckiej.

Manewry na Morzu Śródziemnym

W międzyczasie USA ogłosiły nowe manewry NATO na Morzu Śródziemnym pod nazwą „Neptune Strike 22”, które mają się rozpocząć w najbliższy poniedziałek i potrwać dwanaście dni. W akcji weźmie udział także amerykański lotniskowiec „USS Harry S. Truman”.

Rzecznik Departamentu Obrony USA, John Kirby, powiedział, że manewry nie są związane z obawami przed rosyjską inwazją na Ukrainę. „Ćwiczenia nie są zaprojektowane na wypadek scenariuszy, które mogłyby się rozegrać w odniesieniu do Ukrainy”, dodał. Wyjaśnił, że manewry te były planowane od dłuższego czasu.

Rosja już wcześniej zapowiadała natomiast różne manewry morskie z udziałem łącznie 140 okrętów wojennych w najbliższych tygodniach na Morzu Śródziemnym, Pacyfiku i Atlantyku. Na terytorium Rosji odbywa się już teraz kilka różnych ćwiczeń.

Ministerstwo Obrony w Moskwie wskazało w sobotę (22.01.) na ćwiczenia w obwodzie woroneskim na granicy z Ukrainą, gdzie wykorzystano wykorzystywano między innymi miotacze płomieni.

Twarde stanowisko Berlina

Ostatnio Kreml ostro skrytykował dostawy lekkiej broni przeciwpancernej z Wielkiej Brytanii na Ukrainę. Kraje bałtyckie Estonia, Łotwa i Litwa chcą teraz zaopatrywać Ukrainę w pociski rakietowe i systemy obrony powietrznej produkowane w USA.

Ukraina wielokrotnie zwracała się również do Niemiec z prośbą o dostawy broni. Niemiecki rząd cały czas trzyma się swego zdecydowanego „nie”. Tak skomentował to stanowisko ambasador Ukrainy Melnyk: „Powaga sytuacji wymaga natychmiastowego przemyślenia i zmiany kursu przez rządzącą koalicję w kwestii dostaw broni na Ukrainę”.

Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Welt am Sonntag” oświadczyła, że „dostawy broni nie byłyby w tej chwili pomocne – taki jest konsensus w rządzie federalnym”. Zapowiedziała natomiast, że Ukraina dostanie od Niemiec „kompletny szpital polowy wraz z niezbędnymi szkoleniami, a wszystko to współfinansowane przez Niemcy w wysokości 5,3 mln euro”.

Kontrowersje wokół członkostwa Ukrainy w NATO

Niemieckie dostawy broni na Ukrainę odrzuca również lider bawarskiej chadecji CSU i premier Bawarii Markus Soeder. Odnosząc się do dążenia Kijowa do wstąpienia do NATO, polityk powiedział „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”: „Z mojego punktu widzenia jasne jest, że rozszerzenie NATO na wschód o Ukrainę jeszcze długo nie będzie brane pod uwagę”.

Bezskuteczne rozmowy

Od tygodni USA i ich zachodni sojusznicy domagają się wycofania wojsk rosyjskich stacjonujących na granicy z Ukrainą. W zamian Moskwa żąda gwarancji bezpieczeństwa i zaprzestania ekspansji na wschód zachodniego sojuszu wojskowego NATO.

Od zeszłego tygodnia trwają intensywne starania o złagodzenie napięć, ale jak dotąd nie przyniosły one rezultatów. Zaledwie kilka godzin po spotkaniu sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena z jego rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem w piątek (21.01.) w Genewie, USA wysłały kolejną pomoc wojskową dla Ukrainy.

W sobotę na lotnisku w Kijowie wylądował amerykański samolot transportowy, jak podała ambasada USA. Na pokładzie znajdowało się 90 ton ładunku, w tym amunicja „do obrony na pierwszej linii frontu”. Mają nastąpić dalsze dostawy.

Solidarność z Ukrainą

Rosja wielokrotnie wzywała Ukrainę, aby nie zbroiła się dalej, gdyż to podsyciłoby napięcia militarne i zachęciło Rosję do zaatakowania Donbasu na wschodzie tego kraju, w celu odzyskania opanowanych przez separatystów części obwodów ługańskiego i donieckiego.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł w sobotę w przemówieniu z okazji Dnia Jedności przed naruszaniem granic jego kraju. „Zachowajmy niepodległość i jedność Ukrainy” - nawoływał.

Ostatnio Kreml ostro skrytykował dostawy lekkiej broni przeciwpancernej z Wielkiej Brytanii na Ukrainę. Także kraje bałtyckie Estonia, Łotwa i Litwa chcą wysłać zakupione w USA pociski rakietowe i systemy obrony powietrznej na Ukrainę.

(DPA/sier)