Kambodża: zmarł szczur Magawa. Wywęszył w tym kraju ponad sto min przeciwpiechotnych

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
HANDOUT/AFP/East News
Odszedł szczur Magawa, który wywęszył w Kambodży ponad sto min przeciwpiechornich i innych niewybuchów.

Nie żyje Magawa, bohater wyczuwający miny lądowe. Miał osiem lat.

Szczura Magawę opłakują teraz mieszkańcy Kambodży. Magawa był odznaczony specjalnym medalem za waleczność. W ciągu swojej pięcioletniej kariery gryzoń wywęszył w Kambodży ponad 100 min przeciwpiechotnych i innych niewybuchów.

Magawa był szczurem szkolonym przez belgijską organizację charytatywną Apopo. Ostrzegał ludzi o minach, aby można je było bezpiecznie usunąć. Jedna z organizacji charytatywnych napisała, że ​​afrykański gigantyczny szczur worek "odszedł spokojnie" w miniony weekend.

Napisano w nim, że był do końca w dobrym zdrowiu, ale w weekend zaczął zwalniać tempo, więcej drzemał i wykazywał mniejsze zainteresowanie jedzeniem w ostatnich dniach.

Wyhodowany w Tanzanii, Magawa przeszedł roczny trening, zanim przeniósł się do Kambodży, aby rozpocząć karierę łowcy bomb. Wyszkolony w wykrywaniu związku chemicznego w materiałach wybuchowych, Magawa oczyścił ponad 141 tys. metrów kwadratowych.

Ważył 1,2 kg i miał 70 cm długości. Choć jest to znacznie więcej niż wiele innych gatunków szczurów, Magawa był jednak wystarczająco mały i lekki i nie uruchamiał min po nich przechodził. Magawa była w stanie przeszukać pole wielkości kortu tenisowego w zaledwie 20 minut – według Apopo osobie z wykrywaczem metalu zajęłaby to nawet cztery dni.

W 2020 roku Magawa został nagrodzony Złotym Medalem PDSA – czasami określanym jako Krzyż Jerzego dla zwierząt – za „oddanie ratujące życie służbie”. Był pierwszym szczurem, który otrzymał ten medal w 77-letniej historii tej organizacji. Szczur przeszedł na emeryturę w czerwcu zeszłego roku.

Wszyscy w Apopo odczuwamy utratę Magawy i jesteśmy wdzięczni za niesamowitą pracę, którą wykonał – napisała organizacja charytatywna w oświadczeniu. Jego „niesamowity zmysł węchu” pozwalał „społecznościom w Kambodży żyć, pracować i bawić się bez obawy o utratę życia lub kończyn”, dodano.

Apopo od lat 90. hoduje zwierzęta – znane jako HeroRAT – w celu wykrywania min lądowych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl