Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Co dalej z polskim Krajowym Planem Odbudowy? Komisja Europejska zabrała głos

86
Podziel się:

Polska już od miesięcy czeka na akceptację Krajowego Planu Odbudowy. Zielone światło dla KPO to podstawa do wypłat miliardów euro przeznaczonych dla naszego kraju z Funduszu Odbudowy. W poniedziałek głos w tej sprawie zabrał rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer i zapewnił, że rozmowy z polskimi władzami wciąż trwają.

Co dalej z polskim Krajowym Planem Odbudowy? Komisja Europejska zabrała głos
Polska wciąż czeka na akceptację Krajowego Planu Odbudowy. Na zdjęciu premier Mateusz Morawiecki (KPRM, Krystian Maj, KPRM)

Eric Mamer zapewnił, że Bruksela wciąż pozostaje w kontakcie z Warszawą w sprawie wypłat pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Kiedy jednak miałoby to nastąpić? Nie wiadomo. W ostatnich tygodniach głos w tej sprawie zabrał europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki i zapewnił, że do Polski popłyną pieniądze w pierwszych tygodniach 2022 r.

KPO Polski wstrzymane

- Opóźnienie przyjęcia Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską nie powinno mieć bezpośrednio negatywnego wpływu na polską gospodarkę - powiedział PAP pod koniec grudnia minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Na akceptację KPO Polska czeka już od maja 2021 r. We wrześniu jednak pojawiły się doniesienia, że Komisja Europejska wstrzymała proces akceptacji dokumentu, gdyż obawia się o niezależność sądownictwa w Polsce.

Zobacz także: Ostre spadki na złotym. Brak pieniędzy z KPO gwoździem do trumny

Od tamtego czasu polski Trybunał Konstytucyjny uznał m.in., że prawo unijne jest częściowo niezgodne z Konstytucją RP. W money.pl analizowaliśmy sytuację w UE i opisywaliśmy szczegółowo następstwa sporu unijnego z Polską o praworządność.

W grze ogromne środki

Fundusz Odbudowy (Next Generation EU) jest odpowiedzią Unii Europejskiej na nową sytuację gospodarczo-społeczną, jaką spowodowała pandemia COVID-19. Wszystkie kraje członkowskie muszą przygotować swoje KPO, aby otrzymać środki. Zdecydowana większość została już zaakceptowana, co umożliwiło wypłatę zaliczek.

Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. Na razie jednak te środki wciąż są "zamrożone" do czasu zatwierdzenia KPO przez Komisję.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(86)
abdomilon
2 lata temu
wewnętrzni wrogowie polski działają
Margarette
2 lata temu
Nìc dla wstcholow. Noech zaplaca kary o szerokiej drogi. Wszyscy odetchna bez polski
Wolność
2 lata temu
Jeśli Polski rząd nie będzie przestrzegał zasady praworządnosci Polacy nic nie dostaną z UE tyle w temacie.
Bloop
2 lata temu
I vo pis będzie tylko dawał dla swoich ulubieńców a resztę to nic albo jakieś śmieszne🤣 lepiej jak Unia sama rozdysponuje kase dla innych miast i instytucji które będą tymi środkami dobrze dysponować. pis to przewali na serwisy samochodowe I kosciol pedofilski finansowanie i ziobro zero nie będzie miał na jakieś debilne finansowanie
Polak
2 lata temu
To nam się należy więcej wpłacamy niż dostajemy .
...
Następna strona