REKLAMA
PORTFEL GWIAZD

Kryzys w Turcji. Inflacja przebiła 30 proc., Erdogan dolewa oliwy do ognia

Maciej Kalwasiński2022-01-03 08:50analityk Bankier.pl
publikacja
2022-01-03 08:50

Absurdalne pomysły ekonomiczne prezydenta Erdogana przynoszą fatalne rezultaty. Oficjalnie wzrost cen w Turcji przekroczył w grudniu 30 proc., a Ankara nadal dolewa oliwy do inflacyjnego ognia.

Kryzys w Turcji. Inflacja przebiła 30 proc., Erdogan dolewa oliwy do ognia
Kryzys w Turcji. Inflacja przebiła 30 proc., Erdogan dolewa oliwy do ognia
fot. Mikhail Metzel / / TASS

W ostatnim miesiącu 2021 r. inflacja konsumencka w Turcji wyniosła 36,1 proc. Tempo wzrostu cen nie tylko nabrało wyraźnego rozpędu - w listopadzie wskaźnik nieznacznie przekraczał 20 proc. - ale było również zdecydowanie wyższe od oczekiwań analityków spodziewających się wyniku rzędu 30 proc. Tak szybko ceny nie rosły nad Bosforem od blisko 20 lat - pod koniec XX wieku inflacja w Turcji przekraczała nawet 100 proc. W ujęciu miesięcznym wskaźnik przebił w grudniu 13 proc.

Bankier.pl na podstawie danych tureckiego urzędu statystycznego

Jeszcze bardziej gwałtownie rosły w zeszłym miesiącu ceny producentów. Inflacja PPI przyspieszyła do niemal 80 proc. wobec niespełna 55 proc. odnotowanych miesiąc wcześniej.

Reklama

Drastyczne wzrosty cen są skutkiem ekonomicznego eksperymentu prowadzonego nad Bosforem na życzenie prezydenta Erdogana. Turecki satrapa uważa, że to wysokie stopy procentowe napędzają inflację, dlatego należy je obniżać, by spowolnić wzrost cen. Pod jego presją bank centralny czterokrotnie w ostatnich czterech miesiącach ciął cenę pieniądza - łącznie o 5 punktów procentowych, z 19 do 14 proc.

Taka decyzja tylko wzmocniła przekonanie Turków i zagranicznych inwestorów, że nie warto trzymać środków w lirze przy pogłębiającej się ujemnej realnej stopie procentowej. Kurs tureckiej waluty załamał się - w zaledwie trzy i pół miesiąca - od września do połowy grudnia - lira straciła połowę wartości w przeliczeniu na dolary. Krach skłonił Ankarę do reakcji, mimo że Erdogan wielokrotnie podkreślał, że słaba waluta sprzyja eksporterom. Rządowy program ochrony depozytów wraz z bezpośrednimi interwencjami na rynku dokonywanymi przez bank centralny na kilka dni wsparł lirę, ale w ostatnim tygodniu grudnia kurs USD/TRY ponownie gwałtownie wzrósł.

Kliknij, aby przejść do wykresu (Bankier.pl)

Załamanie krajowej waluty wzmacnia efekt silnego, globalnego wzrostu cen energii i żywności. Najsilniej drożeją w Turcji transport (o blisko 54 proc. rdr) oraz żywność i napoje bezalkoholowe (prawie 44 proc.). Równocześnie przekraczające 40 proc. wzrosty odnotowana również w kategoriach wyposażenie domu oraz usługach hoteli, kawiarni i restauracji.

Tymczasem niezależni ekonomiści wskazują, że w rzeczywistości inflacja w Turcji może być jeszcze wyższa, niż podają władze. Z szacunków ENAGrup wynika, że w ubiegłym miesiącu faktycznie wyniosła ona przeszło 80 proc.

Na grudniu wyraźne podwyżki cen zapewne się nie skończą. Prezydent Erdogan zapewne nadal będzie dolewał oliwy do inflacyjnego ognia, nie pozwalając bankowi centralnemu podnieść stóp proc. Ponadto, Ankara już ogłosiła wzrost płacy minimalnej o 50 proc. oraz drastyczne podwyżki cen prądu (od 50 do 130 proc.) i gazu (o 25 proc. w przypadku gospodarstw domowych).

Równocześnie władze Turcji atakują ekonomistów negatywnie oceniających sytuację gospodarczą nad Bosforem. Minister finansów oskarżył komentatorów o prowadzenie "psychologicznej wojny" polegającej na nawoływaniu do zakupu złota i dolarów w celu zachowaniu oszczędności. Jego wypowiedź poprzedziła decyzja regulatora rynku bankowego o wniesieniu skargi przeciwko ponad 20 osobom, w tym byłemu prezesowi banku centralnego Durmusowi Yilmazowi, w związku z ich słowami dotyczącymi inflacji w mediach społecznościowych. Prezydent Erdogan po raz kolejny wezwał obywateli do korzystania z liry. "Chcę, aby wszyscy obywatele trzymali swoje oszczędności w naszych własnych pieniądzach, aby prowadzili wszystkie swoje interesy korzystając z naszej waluty" - powiedział w ubiegłym tygodniu. Z danych Capital Economics wynika, że blisko 60 proc. krajowych depozytów bankowych to waluty zagraniczne.

Źródło:
Tematy
Bezpieczna metoda oszczędzania. Zyskaj do 5,25% w skali roku! Oblicz Zysk>>

Bezpieczna metoda oszczędzania. Zyskaj do 5,25% w skali roku! Oblicz Zysk>>

Komentarze (65)

dodaj komentarz
jas2
Inflacja w Turcji 36,1%
Inflacja w Polsce 7,8%
Inflacja w USA 6,8%
men24a
"Kompletnie nie rozumiem jak Polacy mogą żyć z takich wypłat?. Płaca minimalna 2022 brutto, będzie się plasować na poziomie 3010 zł. Jak by nie liczyć, przy 160 godzinach w miesiącu to +- $748 dolarów na miesiąc, czyli $4 dolary i 67 centów BRUTTO. Przy cenach większych jak w USA, o wyższych cenach samochodów, elektroniki, benzyny,"Kompletnie nie rozumiem jak Polacy mogą żyć z takich wypłat?. Płaca minimalna 2022 brutto, będzie się plasować na poziomie 3010 zł. Jak by nie liczyć, przy 160 godzinach w miesiącu to +- $748 dolarów na miesiąc, czyli $4 dolary i 67 centów BRUTTO. Przy cenach większych jak w USA, o wyższych cenach samochodów, elektroniki, benzyny, prądu gazu już nie wspomnę. W USA obecnie ciężko znaleźć już prace, poniżej $15 dolarów na godzinę"


Zasiłek 884 w Irlandii. I coś dodatkowo zazwyczaj
praca za najniższą krajową toi forma niewolnictwa ekonomicznego. to jest tylko ok.650 euro na miesiąc. w Niemczech beżowi nie wstają za taką kasą nawet po zasiłek a co dopiero za nią pracować

Zasilek dla bezrobotnych, w kraju, w ktorym mieszkam to cos okolo 218 Euro tygodniowo. Placa minimalna to 1724 Euro netto miesiecznie. Milego dnia
lorelie odpowiada men24a
no właśnie to mnie zastanawia "tam gdzie mieszkasz " a siedzisz ciągle i okupujesz polskie fora... to jest właśnie przykład że Polacy wolą żyć biedniej ale spokojnie i fajnie A ty w tym syfie masz jedyną odskocznię od życia internet :( i zapewniam cię że jest to jeszcze kilku takich jak ty "zadowolonych z życia na no właśnie to mnie zastanawia "tam gdzie mieszkasz " a siedzisz ciągle i okupujesz polskie fora... to jest właśnie przykład że Polacy wolą żyć biedniej ale spokojnie i fajnie A ty w tym syfie masz jedyną odskocznię od życia internet :( i zapewniam cię że jest to jeszcze kilku takich jak ty "zadowolonych z życia na zachodzie"
xiven
a co z podażą pieniądza? drukują? czy banki komercyjne dopisują zera jak szalone?

gdyby podaż pieniądza była tylko fizyczna, czyli tylko z mennicy państwowej a banki musiały trzymać 100% depozytów w złocie lub walucie to by takich wyczynów nie było
lancealot
"Erdogan wielokrotnie podkreślał, że słaba waluta sprzyja eksporterom"
Teraz wiadomo z kogo nasz Suski bankowości bierze przykład...
peluquero
może podwyższać może je obniżać może skasować podwoić - to nic nie da bo problemem nie są stopy czy inflacja tylko...

...on

jak tylko ustąpi a jego miejsce zajmie 'swój człowiek' desygnowany przez 'jasną stronę mocy' który zapewni 'stabilność władzy' wszystko wróci do normy, jednak to nie takie
może podwyższać może je obniżać może skasować podwoić - to nic nie da bo problemem nie są stopy czy inflacja tylko...

...on

jak tylko ustąpi a jego miejsce zajmie 'swój człowiek' desygnowany przez 'jasną stronę mocy' który zapewni 'stabilność władzy' wszystko wróci do normy, jednak to nie takie proste, na (nie)szczęście Turcja oprócz 90% jałowych terenów posiada kontrolę nad jednym bardzo ważnym, każdy kto rozumie położenie Polski rozumie tez położenie (geograficzne i polityczne) Turcji
lorelie
oczywiście że tak , Erdogan jako członek NATO zaczął układać się z ruskimi to dostał pstryczka w nos...
bha
Cóż.....Brak słów na wszelakie pseudo rządzicielstwo ludzkim kosztem.
jaguar_61
W Polsce inflacja była podażowa,potem przejściowa,następnie nie mająca wpływu na portfele Polaków....a teraz będzie dwucyfrowa....
daniel_1
Najważniejsze - Zawsze zewnętrzna jest inflacja w RP.

Powiązane: Kryzys w Turcji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki