OKNO OVERTONA A KORONAWIRUS, CZYLI JAK NIEAKCEPTOWANE STAJE SIĘ DOPUSZCZALNE

Okno Overtona, inaczej okno dyskursu to idea opisująca, jak zmienić postrzeganie przez społeczeństwo kwestii, które są społecznie nieakceptowane. Dziś najlepszym jej przykładem jest „pandemia” koronawirusa, którą rząd wykorzystał do zasiania zmian w umysłach i zachowaniu społeczeństwa.

Czym jest okno Overtona?

Okno Overtona to przydatna koncepcja do analizy sytuacji politycznej.

Może zilustrować niektóre orwellowskie tendencje w naszym społeczeństwie i wpływ mediów społecznościowych.

Jej autor, Joseph P. Overton twierdził, że polityczna żywotność idei zależy tylko od tego, czy mieści się w oknie, a nie od indywidualnych preferencji polityków.

Według opisu Overtona jego okno opisuje szereg zasad uznawanych za politycznie akceptowalne w obecnym stanie opinii publicznej, które polityk może stosować bez ryzyka oskarżeń o zbyt ekstremalne poglądy na piastowanie urzędu publicznego.

Stopnie społecznej akceptacji można opisać jako: zabronione, radykalne, akceptowalne, rozsądne, popularne i legalne.

Okno Overtona można przesuwać, tak aby działanie lub punkt widzenia, które wcześniej były nie do przyjęcia, stały się akceptowalne.

Tym zmianom sprzyjają czynniki zewnętrzne (np. wpływ mediów, sytuacje kryzysowe), które zmieniają postrzeganie opinii publicznej.

Kiedy tak się dzieje, pomysły, które wcześniej były uważane za niedopuszczalne, mogą nagle wydać się rozsądne.

Z biegiem czasu pomysły, które kiedyś wydawały się poza sferą możliwą do osiągnięcia, mogą stać się podstawową polityką.

Społeczna akceptacja

Świetnym przykładem działania okna Overtona jest regulacja dotycząca pasów bezpieczeństwa.

Przed 1965 rokiem większość ludzi zdefiniowałaby obowiązkowe zapinanie pasów jako poza granicami okna Overtona.

W 1972 roku pojawił się w Polsce obowiązek montażu pasów przy przednich siedzeniach, a w 1983 roku wprowadzono przepis o ich obowiązkowym zapinaniu poza terenem zabudowanym.

W 1991 r. rząd wprowadził obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa również w terenie zabudowanym a także objął jadących na tylnej kanapie (jeśli były tam pasy).

Obecnie regulacja używania pasów bezpieczeństwa mieści się w granicach ogólnie przyjętego porządku publicznego – doszło do przesunięcia okna Overtona i społecznej akceptacji.

okno-overtona.jpg
foto.depositphotos.com

Do przesunięcia okna Overtona dążą też „obrońcy klimatu”.

Ich celem jest zmiana sposobu, w jaki ludzie myślą o lataniu lub inwestowaniu w paliwa kopalne.

Jeśli, powiedzmy, okno Overtona przesunie się tak, iż idea, że ​​latanie jest niebezpieczne dla planety, stanie się głównym nurtem, ludzie mogą przestać to robić lub skutecznie zniechęcą ich do tego rządy.

Okno a koronawirus

„Pandemia” koronawirusa dramatycznie przesunęła okno Overtona, czyniąc akceptowalnymi wiele rzeczy lub w niektórych przypadkach politykę samego rządu, które wcześniej były nie do przyjęcia czy nawet nie do pomyślenia, w tym:

  • nakaz zakrywania nosa i ust;
  • zamykanie szkół;
  • masowa praca zdalna w domu;
  • zakaz podróży samolotem;
  • ograniczenie wolności wszelkich zgromadzeń;
  • zamykanie hoteli, sklepów, punktów usługowych itd.;
  • pozostawanie w przymusowej izolacji.

Rząd twierdzi, że niektóre z tych zmian z czasem należy odwrócić – na przykład ograniczenie wolności zgromadzeń.

Jednak koronawirus umożliwił wprowadzenie innych, potencjalnie trwałych zmian, np. więcej pracy zdalnej i mniej podróży lotniczych.

Dziś okno Overtona jest też popularnie wykorzystywane w mediach społecznościowych.

Ostatnio widzieliśmy wiele przykładów partii politycznych lub organizacji rządowych korzystających z mediów społecznościowych w ukierunkowany sposób.

Ich celem jest osiągnięcie opracowanych założeń i zmiana naszego postrzegania niektórych sytuacji.

W ostatnim czasie bardzo często wykorzystywano manipulacje w mediach społecznościowych na dużą skalę w celu wywarcia wpływu na ważne wydarzenia wyborcze lub kampanie społeczne, np. w kwestii szczepień.

To wszystko ma znaczenie.

Istotne jest, aby móc stwierdzić, czy aktywność w mediach społecznościowych składa się z indywidualnych postów prawdziwych ludzi, czy z kierowanych kampanii.

Jeśli nie jest to możliwe, wrogie podmioty państwowe, partie polityczne, korporacje lub inne agencje z opiniotwórczym programem mogą przesunąć okno Overtona bez naszej świadomości.

„Hej!” – pomyślimy. „Idea X zawsze wydawała mi się zwariowana, ale widzę, że praktycznie wszyscy komentujący na Twitterze / Facebooku / Instagramie zdają się ją wspierać [chociaż mogą to być ustawione boty]. Myślę, że te wszystkie miliony ludzi nie mogą się mylić”.

I tak dochodzi do nieświadomej społecznej akceptacji forsowanych przez władzę planów.

⇒ Czytaj także: „ROK 1984” GEORGE’A ORWELLA – GDY FIKCJA STAJE SIĘ RZECZYWISTOŚCIĄ

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.