Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chanuka w Warszawie. Tradycyjny świecznik stanął pod Pałacem Kultury i Nauki. Tegoroczne uroczystości bez udziału Rafała Trzaskowskiego

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Chanuka w Warszawie. Tradycyjny świecznik stanął pod PKiN
Chanuka w Warszawie. Tradycyjny świecznik stanął pod PKiN Szymon Starnawski
W niedzielę 28 listopada przed muzeum POLIN w Warszawie odbyły się oficjalne uroczystości rozpoczynające Chanukę - ośmiodniowe święto żydowskie upamiętniające ponowne poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej w 165 roku p.n.e. Obchody zainaugurowano zapaleniem pierwszej świecy na charakterystycznym dziewięcioramiennym świeczniku, który wzorem ubiegłego roku został ustawiony także przed Pałacem Kultury i Nauki. Wtedy świecę zapalał Rafał Trzaskowski, w tym roku prezydent stolicy nie wziął udziału w uroczystościach.

Warszawskie obchody Chanuki rozpoczęły się w niedzielę 28 listopada 2021 roku o godzinie 16:30 na skwerze Willy'ego Brandta przed muzeum POLIN. W uroczystościach zapalenia pierwszej świecy chanukowej udział wzięli m.in. Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, Hanna Machińska, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich, Michał Szczerba, poseł na Sejm RP oraz Zygmunt Stępiński, dyrektor muzeum POLIN. Nie zabrakło również delegacji ze stołecznego Ratusza, który reprezentowała w tym roku Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy.

Chanuka w Warszawie. Tradycyjny świecznik stanął pod PKiN

Chanuka w Warszawie. Tradycyjny świecznik stanął pod Pałacem...

Chanuka jest świętem, w którym ważna jest publiczna celebracja żydowskiej tożsamości, czy poprzez zapalenie świecy, jak to dzisiejsze, czy ustawienie chanuki w widocznym z ulicy miejscu w domach. Dla Warszawy publiczne zapalenie chanukiji to bardzo ważny symbol, pokazujący ciągłość życia żydowskiego w Warszawie - napisała na Facebooku Aldona Machnowska-Góra.

Najważniejszym elementem obchodów Chanuki jest codzienne zapalanie świateł w charakterystycznym, dziewięcioramiennym świeczniku zwanym chanukiją lub menorą chanukową. Ten oprócz placu przed muzeum POLIN, wzorem ubiegłego roku został ustawiony także przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.

Tradycyjny świecznik na Placu Defilad

11 grudnia 2020 roku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz rabin Szalom Ber Stambler - dyrektor Chabad Lubawicz Polska wspólnie zapalili pierwsze światło na chanukiji.

Chanuka w Warszawie. Tradycyjny świecznik stanął pod PKiNUrząd Miasta Stołecznego Warszawy

Zapalenie chanukiji symbolizuje wolność, pokój i tolerancję uczestników uroczystości. To jej światło jak zawsze będzie symbolem nadziei, która w tym roku jest nam potrzebna bardziej niż kiedykolwiek - powiedział przed rokiem prezydent m.st. Warszawy.

Obchody zeszłorocznej Chanuki podzieliły internautów. Część z nich cieszyła się, że prezydent stolicy wziął udział w uroczystościach, oddając szacunek religii i kulturze żydowskiej, inni zaś byli zdania, że w Warszawie są bardziej odpowiednie miejsca do inauguracji Święta Świateł, niż plac Defilad. Postanowiliśmy sprawdzić, czy to właśnie burzliwe dyskusje w mediach społecznościowych przyczyniły się do tego, że oficjalne rozpoczęcie Chanuki w Warszawie miało w tym roku miejsce przed Muzeum Historii Żydów Polskich.

O komentarz w sprawie poprosiliśmy przedstawicieli POLIN, którzy przyznali, że plac przed Muzeum, ze względów historycznych, jest idealnym miejscem do inauguracji Święta Świateł.

W tym roku zapalenie pierwszej świecy chanukowej miało miejsce nie pod PKiN, a przed Muzeum POLIN. Pragnę zwrócić uwagę, że POLIN znajduje się na Muranowie, w sercu dawnej tzw. dzielnicy północnej, która była centrum żydowskiego życia przed II wojną światową. W Warszawie przed wojną co trzeci mieszkaniec mówił w jidysz, była to największa Diaspora w Europie, ustępująca swoją liczebnością jedynie Nowemu Jorkowi - mówi w rozmowie z naszym portalem Marta Dziewulska, rzeczniczka prasowa POLIN.

Decyzja Gminy Żydowskiej?

O uroczystości, a także nieobecność podczas zapalenia pierwszej świecy chanukowej zapytaliśmy także przedstawicieli stołecznego Ratusza.

Pytanie dotyczące decyzji o lokalizacji uroczystości związanych z rozpoczęciem Chanuki oraz samego świecznika proszę kierować do Gminy Żydowskiej w Warszawie. Podczas uroczystości pod POLIN w zastępstwie prezydenta Warszawy miasto stołeczne reprezentowała zastępczyni prezydenta Warszawy Aldona Machnowska-Góra - poinformował Wojciech Śmiech z Biura Prasowego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, władze miasta nie miałyby nic przeciwko, aby tegoroczne uroczystości związane z rozpoczęciem Chanuki odbyły się przed Pałacem Kultury i Nauki. Decyzja ta pozostała w rękach organizatorów, którzy mieli zdecydować się na inną lokalizację - wspomniany plac przed muzeum POLIN. O powody takiego wyboru zapytaliśmy przedstawicieli Gminy Żydowskiej (organizatorzy).

Chanukija, która stoi przed Pałacem Kultury i Nauki jest zarządzana przez Chabad Lubawicz Polska. Gmina zwykle świętuje na placu Grzybowskim. W tym roku postanowiliśmy zrobić to pod Muzeum POLIN - czytamy w informacji przesłanej do naszej redakcji przez przedstawicieli Gminy Żydowskiej.

Chanuka czyli Święto Świateł

Chanuka to ośmiodniowe święto określane współcześnie jako Hag ha-Urim (hebr. Święto Świateł), które powstało na bazie wydarzeń historycznych opisanych w Księgach Machabejskich. Wypada przeważnie w grudniu. W 2021 roku Chanuka rozpoczyna się wieczorem 28 listopada, kończy wieczorem 6 grudnia.

Chanuka jest świętem historycznym, które nie pochodzi wprost z Tory, dlatego wszystkie świąteczne dni są zwykłymi dniami roboczymi. Najważniejszym elementem obchodów Chanuki jest codzienne zapalanie świateł, w charakterystycznym, dziewięcioramiennym świeczniku zwanym chanukiją lub menorą chanukową.

Celem zapalania świateł w kolejne wieczory jest rozgłaszanie chanukowego cudu (aram. pirsuma danisa). Cud ten miał zdarzyć się w starożytnej Judei w II w. p.n.e. w czasie, kiedy trwała wojna o wolność religijną między żydowskimi powstańcami – Machabeuszami, a okupującą kraj armią króla syryjskiego Antiocha IV, który usiłował przemocą hellenizować Żydów. Kiedy Machabeusze odzyskali świątynię jerozolimską i wznowili w niej rytuał zapalania menory, posłużyło im do tego odnalezione małe naczynie z oliwą wystarczającą zwykle jeden dzień. Tymczasem menora paliła się aż przez osiem dni - czytamy na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich.

Chanuka, podobnie jak Boże Narodzenie, jest świętem wesołym i rodzinnym. W tym roku, z okazji tego wyjątkowego dla żydów święta, życzenia opublikowała Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.

Niech ciepło i blask chanukowych świec przypomną zwycięstwo Machabeuszy chorym, zagubionym, marznącym, potrzebującym pomocy i dadzą im nadzieję na lepszą przyszłość. Chag Chanuka Sameach! - czytamy w życzeniach opublikowanych na Facebooku.

W rozmowie z naszym portalem rzeczniczka prasowa POLIN zaprosiła wszystkich chętnych do poznawania święta Chanuki.

Chanuka w Warszawie. Tradycyjny świecznik stanął pod PKiNM.Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Jeśli chodzi o wydarzenia organizowane przez Muzeum POLIN, zapraszamy najmłodszych i całe rodziny do wspólnej zabawy i poznawania święta Chanuki już 12 grudnia. W programie m.in. koncert przyjazny sensorycznie. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej - poinformowała Marta Dziewulska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto