Film „Mistrz" w reżyserii Macieja Barczewskiego ma szansę na nominację do Złotego Globu!

opublikowano: 2021-11-29 13:48
wolna licencja
poleć artykuł:
„Mistrz” to film opowiadający o legendarnym pięściarzu z obozu Auschwitz. W rolę głównego bohatera wcielił się Piotr Głowacki. Obraz ten walczy o nominację do prestiżowej nagrody filmowej Złote Globy. Listę nominowanych filmów poznamy 13 grudnia, a wręczenie statuetek odbędzie się 9 stycznia 2022 roku.
REKLAMA
Kadr z filmu „Mistrz”, Piotr Głowacki jako Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski (fot. Robert Pałka, prawa zastrzeżone)

Film „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego znalazł się na liście filmów, które ubiegają się o nominację do Złotego Globu w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Listę wszystkich filmów walczących o nominację do Złotego Globu znajduje się TU! !

Zobacz także:

Tadeusz Pietrzykowski przed wojną trenował boks u znanego pięściarza Feliksa Stamma. Kiedy trafił do KL Auschwitz, na ringu nie miał sobie równych. Walczył i wygrywał, a dzięki temu zdobywał jedzenie i podnosił morale kolegów. Jak zdradziła nam Eleonora Szafran, autorka książki „Mistrz. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski”, a prywatnie córka słynnego pięściarza, filmowy „Mistrz” był także utalentowanym rysownikiem. Życiorys legendarnego pięściarza okazał się dobrym materiałem na film. Do tej pory produkcję w polskich kinach obejrzało już 200 tysięcy widzów.

Akcja filmu rozgrywa się w początkowym okresie funkcjonowania obozu koncentracyjnego Auschwitz. Przedwojenny mistrz Warszawy w wadze koguciej Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski, trafił do niego w pierwszym transporcie w 1940 roku. Więzień 77, bo takim numerem został oznaczony, stoczył podczas 3-letniego pobytu kilkadziesiąt zwycięskich pojedynków na ringu, w których stawką było jego życie. Dla współwięźniów stał się symbolem nadziei na przetrwanie i pokonanie nazistowskiego terroru.

W rolach głównych wystęoują: Piotr Głowacki („Bogowie”), Grzegorz Małecki („Kurier”), Marcin Bosak („W ciemności”), Marian Dziędziel („Dom zły”), Piotr Witkowski („Proceder”), Rafał Zawierucha („Pewnego razu...w Hollywood”), Marcin Czarnik („Syn Szawła”) i Jan Szydłowski ("Planeta Singli").

„Mistrz” jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Macieja Barczewskiego („My Pretty Pony”), zarazem autora scenariusza do filmu. Za zdjęcia odpowiada Witold Płóciennik („Ikar. Legenda Mietka Kosza”), scenografię przygotowała Ewa Skoczkowska („Kamienie na szaniec”), autorem muzyki jest Bartosz Chajdecki („Bogowie”). W grudniu 2020 roku film wziął udział w konkursie głównym 45. FPFF w Gdyni.

„Mistrz” (fot. Robert Pałka, prawa zastrzeżone)

Film był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Producentami obrazu są Krzysztof Szpetmański i Leszek Starzyński (Iron Films). Koproducenci: Telewizja Polska, Cavatina GW, Hardkop, Moovi. Dystrybucja w Polsce - Galapagos Films.

Polecamy e-booka Mateusza Będkowskiego „Polacy na krańcach świata: XX wiek”

Mateusz Będkowski
„Polacy na krańcach świata: XX wiek”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
145
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-48-8
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone