Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Inflacja szaleje. Rząd reaguje: obniżka akcyzy, zwolnienie z podatku od sprzedaży

134
Podziel się:

- Od 20 grudnia wdrażamy obniżkę cen paliw poprzez maksymalną obniżkę akcyzy, na jaką pozwala UE - powiedział w środę Mateusz Morawiecki na specjalnej konferencji prasowej, na której przedstawił założenie tarczy antyinflacyjnej.

Inflacja szaleje. Rząd reaguje: obniżka akcyzy, zwolnienie z podatku od sprzedaży
Ceny paliw na stacjach przekroczyły 6 zł (money.pl)

- Proponujemy duży program obniżek podatków, aby zamortyzować skutki inflacji - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki prezentując założenia tarczy antyinflacyjnej. - Inflacja jest najwyższa od 28 lat. To nie jest zjawisko ograniczone tylko do Polski - zaznaczył.

Premier: paliwo stanieje o 20-30 gr

Rząd dzieli tarczę antyinflacyjną na trzy obszary: ceny paliw, ceny energii i ceny żywności.

- Wprowadzamy obniżkę cen paliw - zapowiedział premier. - Od 20 grudnia wdrażamy obniżkę cen paliw poprzez maksymalną obniżkę akcyzy, na jaką pozwala UE. Dodatkowo od 20 grudnia br. do 30 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży i wdrożymy rozwiązana związane ze zniesieniem opłaty emisyjnej - zapowiedział premier. - To wszystko sprawi, że ceny paliw spadną o około 20-30 gr. - zapowiada szef rządu.

Dodał, że inflacja jest konsekwencją pandemii, a dokładnie pakietów pomocowych, jakie wpływają na inflację i faktu, że gospodarki wychodzą z pandemii.

- Mieliśmy dylemat, czy pozwolić na wzrost bezrobocia, do 1,5-2 mln, czy jednak chronić miejsca pracy. Zdecydowaliśmy się chronić miejsca pracy i dlatego włączyliśmy do gospodarki 200 mld zł – powiedział premier.

Drożyzna przyspiesza

Inflacja nie odpuszcza. Jak pisaliśmy w money.pl, w październiku ceny dóbr i usług konsumpcyjnych były średnio o 1 proc. wyższe niż we wrześniu. Z kolei w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku skoczyły o 6,8 proc.

Inflacja nie zatrzymuje się, a nawet przyspiesza. Jeszcze miesiąc temu urzędnicy raportowali wzrost cen na poziomie 5,8-5,9 proc., w sierpniu wyniósł 5,5 proc., a w lipcu 5 proc. Z perspektywy czasu okazuje się, że odnotowywane rok temu podwyżki na poziomie 3 proc. były bardzo łagodne.

Obecnie mamy do czynienia z największym uderzeniem w portfele od wiosny 2001 roku. Przez 20 lat, pomijając tegoroczną drożyznę, najwyżej inflacja sięgała 5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(134)
Zico
2 lata temu
Akcja - reakcja. Tak powinien dzialac odpowiedzialny rząd. Premier Morawiecki nie mógł patrzeć jak sytuacja na świecie wpływa na wysokość rachunków Polaków i podjął działania, które maja na celu obnizenie kosztów życia obywateli.
Angel
2 lata temu
10 miliardów złotych, które przeznaczył rząd na te zmiany to ogromne środki na rzecz mniejszych rachunków Polaków. Możemy podziękować premierowi Morawir korku dzięki, któremu będziemy mniej płacić na stacjach benzynowych czy tez za rachunki za gaz czy prąd.
Trezi
2 lata temu
Wielkie brawa dla rzadu za tak radykalne zmiany. Polacy zasługują na to aby płacić mniej za gaz, prąd czy benzynę. To chyba pierwsza taka pomoc w Europie. Brawo! #TarczaAntyinflacyjna
Orwell
2 lata temu
Obnizenie podatków jakiego jeszcze nie było w Polsce. Taki rząd to skarb. Te decyzje wpłyną na niższe rachunki obywateli. Tak trzymać.
Edgar
2 lata temu
Szacunek dla całego rzadu i premiera Morawieckiego, który wczuł się w sytuacje Polaków. Wszystkie decyzje podjęte przez premiera maja służyć wygodniejszymi życiu naszych rodaków.
...
Następna strona