fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaTransportCzarnogóra bankrutuje przez chińską pożyczkę

Czarnogóra bankrutuje przez chińską pożyczkę

Autostrada między nadmorską miejscowością Bar a granicą z Serbią miała być kołem zamachowym czarnogórskiej gospodarki. Faktycznie okazała się gwoździem do trumny.

Inwestycja rozpoczęta w 2015 roku pochłonęła już miliony i jest daleka od zakończenia. Cała autostrada ma mieć 169 kilometrów i składać się m.in. z 40 mostów i 90 tuneli. Władze w Podgoricy pożyczyły na jej pierwszy etap 944 mln USD od chińskiego banku Exim, a znaczna część z tych środków trafi do głównego wykonawcy, którym jest… China Road and Bridge Corporation (CRBC).

Ok. 400 mln USD z całej kwoty wydano na podwykonawców. Ponieważ część umów została objęta tajemnicą państwową rodzi to podejrzenia, iż mogły mieć charakter korupcyjny.
Koszty wielokrotnie przekroczyły już pierwotne założenia. M.in. w wyniku tych obciążeń dług publiczny Czarnogóry wzrósł od 2015 roku z 60 do 103 procent tamtejszego PKB.

Władze w Podgoricy skarżą też chińskiego wykonawcę o niestaranność w swoich pracach. W wyniku ich prowadzenia mieli m.in. zanieczyścić rzekę Tara.

W roku 2020 Czarnogóra zwróciła się do Unii Europejskiej z prośbą o pomoc w spłacie chińskiej pożyczki. Powszechnie uważa się, że może ona w znacznym stopniu uzależnić gospodarczo i politycznie ten kraj od Chin.

intellinews.com, balkaninsight.com, euronews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA