NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

Dlaczego nie ma obostrzeń dla niezaszczepionych? MZ: Ruch antyszczepionkowy jest stosunkowo silny

Autorzy: PAP; oprac. JPP • Źródło: PAPOpublikowano: 20 listopada 2021 09:41Zaktualizowano: 20 listopada 2021 11:25

Dlaczego nie ma obostrzeń dla osób niezaszczepionych? - Ruch antyszczepionkowy w Polsce - z przykrością to muszę powiedzieć - jest stosunkowo silny (...) Naszym celem nie jest teraz sprowokowanie ludzi do wyjścia na ulicę - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie dla PAP.

Dlaczego nie ma obostrzeń dla niezaszczepionych? MZ: Ruch antyszczepionkowy jest stosunkowo silny
Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
  • Eksperci domagają się wprowadzenia obostrzeń, w tym restrykcji dla osób niezaszczepionych. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia powtarza, że restrykcje nie są planowane
  • - Ruch antyszczepionkowy w Polsce jest stosunkowo silny (...) Naszym celem nie jest teraz sprowokowanie ludzi do wyjścia na ulicę - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie dla PAP.
  • Dodajmy, że czwarta fala zbliża się do szczytu. 19 listopada mieliśmy 23 242 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarły 403 osoby

Sprawdź: Lekarze pokazali, jak niezaszczepiony pacjent walczy o życie. "Takich przypadków jest coraz więcej"

Pielęgniarka zamiast lekarza dokończyła operację? Prokuratura zbada, co stało się na sali operacyjnej

Dlaczego nie ma obostrzeń dla niezaszczepionych?

O sytuacji epidemicznej, obostrzeniach, ale również obowiązkowych szczepieniach mówił minister zdrowia Adam Niedzielski w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej.

Szef resortu zdrowia był pytany m.in. dlaczego nie ma obowiązku szczepień na COVID-19 – mimo zaleceń ekspertów - na przykład dla medyków, nauczycieli czy osób powyżej 50 roku życia

- Punkt widzenia ekspertów z wąskiej dziedziny nauki w tym medycyny, ma tę wadę, że w żaden sposób nie bierze pod uwagę realiów życia społeczno-gospodarczego. To cenne rady, ale podejmowanie decyzji na poziomie rządu nie może uwzględniać punktu widzenia jednej grupy, jednego grona ekspertów – odpowiedział Adam Niedzielski.

- Trzeba sobie zdawać sprawę, że u nas pewne środki przymusu nie tylko że są źle odbierane, ale potrafią działać przeciwskutecznie i zniechęcać ludzi, uruchamiać postawę jeszcze bardziej negatywną, czy wręcz agresywną – tłumaczył.

Sprawdź: Minister zdrowia o dodatkach covidowych. "Nie będzie zmian"

Chorych dwa razy więcej. Oddziały szpitalne na granicy wydolności

Austria wprowadza lockdown i obowiązkowe szczepienia na COVID-19

MZ: ruch antyszczepionkowy w Polsce jest stosunkowo silny

Szef resortu zdrowia przyznał, że „ruch antyszczepionkowy w Polsce - z przykrością to muszę powiedzieć - jest stosunkowo silny i w pewnym sensie sprofesjonalizowany”.

- Występują tu incydenty, które mają charakter agresywny. Naszym celem nie jest teraz sprowokowanie ludzi do wyjścia na ulicę i mówię tu o znacznie szerszych grupach niż w Austrii, Francji czy Niemczech – dodał.

Niedzielski stwierdził, że rząd podejmując decyzje waży korzyści i koszty, w tym koszty społeczne.

Czytaj: O obostrzeniach zdecydował sondaż? Kraska: wyborcy PiS i PO tak samo przeciwni restrykcjom

"Trzeba ważyć ryzyko"

-  Trzeba podejmować decyzje, które są pragmatyczne i racjonalne. Trzeba ważyć ryzyko. Staramy się stosować taką politykę, która weryfikuje, czy zarządzając infrastrukturą zapewniającą leczenie i wsparcie dla chorych oraz mając dosyć wysoki - choć zawsze mógłby być wyższy - poziom zaszczepienia i odporności w populacji, jesteśmy w stanie przejść tę falę – podkreślił minister zdrowia.

Dodał, że przykład tego co dzieje się w województwach podlaskim i lubelskim to dowód, że polityka rządu jest „niezwykle pragmatyczna”.

-  Tam właśnie zakażenia zaczynają spadać, obserwujemy spadki dynamiki od ponad tygodnia. Widzimy więc, że nie zwiększając restrykcji możemy poniekąd falą zakażeń zarządzać.

Czytaj również: Lekarze rodzinni apelują: więcej teleporad. "Poczekalnie siedliskiem drobnoustrojów"

NIL o "zawodówkach": Rządzący nas oszukali. "Totalne znieważenie lekarzy"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum