Druzgocąca ocena reform sądownictwa PiS. Krytyczni są nawet wyborcy Zjednoczonej Prawicy [SONDAŻ]

Z sondażu IBRiS dla Onetu wynika, że jedynie 15,8 proc. badanych pozytywnie ocenia zmiany w sądownictwie, wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość. Ponad 70 proc. uważa, że reformy się nie udały. Również wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy przeważa krytyka.

W sondażu IBRiS, którego wyniki publikuje Onet, zapytano o ocenę reform sądownictwa, które w ostatnich latach przeprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. "Zdecydowanie dobrze" ocenia zmiany tylko 2,8 proc. respondentów. "Raczej dobrze" - tak odpowiedziało 13 proc. Zmiany są "raczej złe" według 31 proc., a "zdecydowanie złe" według 41,8 proc. "Nie wiem/trudno powiedzieć" odpowiedziało 10,4 proc. 

Sondaż. Polacy w większości źle oceniają zmiany w sądach

Jak podaje portal, 43 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy ocenia zmiany "zdecydowanie lub raczej dobrze". Ale nawet w tej grupie przeważa grupa niezadowolonych. "Raczej lub zdecydowanie źle" - to odpowiedź 49 proc. 8 proc. to grupa niezdecydowanych. 

W przypadku opozycji, zaledwie 4 proc. jej zwolenników oceniło zmiany dobrze. 89 proc. stwierdziło, że zmiany poszły w złym kierunku. 6 proc. to niezdecydowani. 

77 proc. wyborców niezdecydowanych także źle ocenia zmiany w sądach. W tej grupie pozytywnie do reform odnosi się tylko 7 proc. "Nie wiem/trudno powiedzieć" odpowiedziało 15 proc. badanych.

Zobacz wideo Wawrykiewicz komentuje zapowiedź kolejnej reformy sądownictwa

W sondażu zapytano, kto odpowiada za taką sytuację. 52,5 proc. wskazało Zbigniewa Ziobrę, ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. 10,5 proc. Andrzeja Dudę, natomiast 9,4 proc. Mateusza Morawieckiego. 2,6 proc. wskazało I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską. Konkretnej osoby nie potrafiło wskazać 24,9 proc. badanych.

Sondaż przeprowadzono 18 listopada na grupie 1100 osób. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.