Gminy i powiaty z uchwałami anty-LGBT też mogą nie dostać unijnych pieniędzy

REKLAMA
Nie tylko województwa, ale też gminy i powiaty, które mają uchwały anty-LGBT, mogą nie dostać unijnych pieniędzy. Wynika to wprost z przesłanych Polsce uwag do Umowy Partnerstwa - ustaliła reporterka TOK FM w źródłach zbliżonych do Komisji Europejskiej.
REKLAMA
Zobacz wideo

Uchwały anty-LGBT i tzw. Samorządowe Karty Praw Rodziny przyjęło blisko 90 samorządów w Polsce. Po naciskach ze strony Komisji Europejskiej i zagrożeniu, że może dojść do utraty ogromnych unijnych pieniędzy - województwa, które takie uchwały miały, już się z tego wycofały (poza województwem łódzkim). Inaczej sytuacja wygląda w gminach i powiatach, które też przyjęły takie deklaracje i stanowiska. O tym, że jest ich sporo, można się przekonać na mapie, stworzonej przez aktywistów Atlasu Nienawiści. 

REKLAMA

Jak ustaliło Radio TOK FM w źródłach zbliżonych do Komisji Europejskiej, w uwagach do Umowy Partnerstwa, które dostały polskie władze, jest mowa m.in. o tym, że na dofinansowanie nie będą mogły liczyć te gminy i powiaty, które przyjęły homofobiczne uchwały. Wskazano wprost, że odrzuceniu będą podlegały w szczególności wszelkie wnioski o dofinansowanie projektów z tych samorządów, gdzie podjęte zostały uchwały niezgodne z zapisami artykułu 2 Traktatu o Unii Europejskiej oraz Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Ten zapis mówi o unijnych wartościach, w tym m.in. o równości i przestrzeganiu praw człowieka, w tym praw mniejszości.

 - Wykluczanie gmin i powiatów będzie wyglądało w ten sposób, że nawet jeśli marszałkowie przyjmą projekty od takich gmin i powiatów, to nie będą one mogły być rozliczone ze strony Brukseli - mówi Kamil Maczuga z Atlasu Nienawiści.

Jak dodaje, to marszałkowie poszczególnych województw powinni poinformować gminy i powiaty, że jest realne zagrożenie utraty ogromnych pieniędzy. Pieniędzy, które są przeznaczone dla samorządów, ale też na projekty przygotowywane, a potem realizowane m.in. przez przedsiębiorców, muzea, szpitale, szkoły czy organizacje pozarządowe. 

Kilka samorządów już się wycofało

Do tej pory - poza województwami - ze swoich kontrowersyjnych uchwał wycofały się m.in. Nowa Sarzyna, Kraśnik, Nowa Dęba, Tomaszów Mazowiecki, Tuchów i powiat lubaczowski.

REKLAMA

W ramach Umowy Partnerstwa Polska ma dostać ponad 75 miliardów euro. To pieniądze niezależne od Krajowego Planu Odbudowy, przeznaczone na takie programy jak choćby Infrastruktura i Środowisko, Polska Cyfrowa czy Polska Wschodnia.

Posłuchaj podcastu!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory