Piekło zamarzło - KRRiT odpowiada na moją skargę

j.....3
j.....3

Dostałem odpowiedź od KRRiT na moją skargę dotyczącą materiałów, które emitowało TVP w związku z powrotem Tuska do polityki


595874326141454741525578_1637048909aIaWXg5YrxugWa9beKvTqw.jpg

I jeszcze treść w tekście jakby ktoś chciał sobie skopiowac:


Szanowny Panie,

W odpowiedzi na wystąpienie z 5 lipca 2021 roku uprzejmie informuję, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest organem właściwym w sprawach radiofonii i telewizji, działającym w oparciu o przepisy ustawy z 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2020 r., poz. 805) i rozpatruje skargi na konkretne audycje bądź inne przekazy wyemitowane w programach radiowych i telewizyjnych, oceniając indywidualnie każdy przypadek w kontekście ewentualnego naruszenia przez nadawcę przepisów tej ustawy. W tym celu konieczne jest podanie konkretnej daty i godziny emisji oraz nazwy programu, w którym dana audycja bądź reklama została wyemitowana, a także przedstawienie konkretnego zarzutu.

Analiza Pańskiego wystąpienia pozwoliła na stwierdzenie, że informacje, których dotyczyła skarga odnosiły się do treści opublikowanych na portalu twitter.pl. Informuję, że weryfikacja treści tam zamieszczanych wykracza poza kompetencje KRRiT, gdyż KRRiT nie kontroluje treści publikowanych na portalach społecznościowych.

Dodatkowo informuję, że w związku ze skargami widzów, dotyczącymi:

- pasków informacyjnych emitowanych w audycjach „Serwis Info” (emisja: TVP Info, m.in. 6 lipca 2021 r., ok. godz. 14:59) oraz „Wiadomości” (emisja: TVP 1, 5 i 6 lipca 2021 r., godz. 19:30),

- treści audycji „Wiadomości” (emisja: TVP 1, 19 lipca 2021 r., godz. 19:30),

- treści audycji „Wiadomości” (emisja: TVP 1, 20 lipca 2021 r., godz. 19:30), a także

- emitowanego w lipcu 2021 roku (w programie TVP Info) klipu, w którym zastosowano zmontowane wypowiedzi byłego premiera Donalda Tuska z konferencji prasowej,

w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji zostało przeprowadzone postępowanie wyjaśniające. KRRiT zapoznała się z materiałami przesłanymi przez nadawcę oraz argumentacją zawartą w skargach.

Przeprowadzona analiza wykazała, że temat powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki był przez nadawcę ilustrowany ciągle tymi samymi materiałami. Eksploatacja tego tematu w kolejnych wydaniach serwisów informacyjnych wywołała sprzeciw wielu widzów, którzy – w ocenie KRRiT – mogli czuć się epatowani nadmierną kumulacją tych samych informacji i towarzyszących im powtarzanych obrazów, z czym wiązał się brak lub znikoma ilość nowych wiadomości. W tym okresie widzowie otrzymywali ten sam materiał powtórkowy, pozbawiony waloru informacyjnego.

Z analizy wynika ponadto, że w przedmiotowych audycjach zostały przez nadawcę zastosowane dodatkowe zabiegi, tj. wielokrotne wplatanie do różnych materiałów wyrwanych z kontekstu fragmentów nagrań archiwalnych, zgromadzonych przy innych okazjach (np. słowo „Deutschland”, wypowiedziane przez Donalda Tuska, zbliżenia na jego zaciśniętą pięść oraz zmiana rzeczywistej kolorystyki archiwalnych nagrań), a także zamieszczanie pasków informacyjnych podkreślających ww. przekaz. Zdaniem KRRiT zastosowane środki nie stanowiły bezstronnej informacji w rozumieniu przepisów ustawy o radiofonii i telewizji .

W związku z powyższym Przewodniczący KRRiT skierował do nadawcy wystąpienie, w którym zwrócił uwagę na konieczność przestrzegania przepisów zawartych w art. 21 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy o radiofonii i telewizji, które zobowiązują publiczne media do obiektywnego, rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk oraz sprzyjania swobodnemu kształtowaniu się opinii publicznej, a także zachowania różnorodności oraz większej wszechstronności w doborze materiałów do emisji w audycjach informacyjnych.

Uprzejmie proszę o przyjęcie powyższych informacji.

Z poważaniem,

                                                                                   Anna Szydłowska-Żurawska

                                                                             Dyrektor Departamentu Prezydialnego