Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Hausner uderza w NBP: stracił swoją wiarygodność jako instytucja bankowa

82
Podziel się:

- Ekonomiści będą uważali, że decyzja RPP o obniżeniu stóp procentowych to krok we właściwym kierunku. Natomiast ja uważam, że to błąd techniczny, dlatego, że decyzja zapadła na zasadzie kompletnego zaskoczenia - powiedział prof. Jerzy Hausner w programie "Fakty po faktach" w TVN24.

Hausner uderza w NBP: stracił swoją wiarygodność jako instytucja bankowa
Zdaniem Hausnera komunikaty NBP spowodowały osłabienie złotego (PAP, Radek Pietruszka)

Ekonomista uważa, że "komunikaty, które przedstawiał prezes NBP spowodowały, że zamiast wzmocnienia złotego stało się dokładnie odwrotnie".

Hausner: inflacja będzie jeszcze wyższa

- Ta decyzja wywołała zamieszanie. Potrzebujemy nie jednorazowej decyzji, ale wyjaśnienia uczestnikom rynku, jaką politykę NBP będzie prowadził, jaka jest jego strategia - przekonywał ekonomista na antenie TVN24.

Jak tłumaczył, "polityka pieniężna opiera się na tym, że oczekiwania bazują na wiarygodności NBP". - Ja uważam, że NBP stracił swoją wiarygodność jako instytucja bankowa. Trzeba przede wszystkim zadbać, by wyraźnie było widać, że bank ten wypełnia dyspozycje ustawowe i dba przede wszystkim o stabilność siły nabywczej pieniądza, czyli przeciwdziała wysokiej inflacji. A my mamy wysoką inflację znacznie dłuższy okres czasu i będzie ona jeszcze wyższa - mówił Hausner.

Zobacz także: Inflacja pójdzie w górę. Prof. Hausner nie ma wątpliwości

"Musi przyjść kres takiej polityki"

Były członek Rady Polityki Pieniężnej był pytany również o podwyżki i galopującą inflację. Ekonomista skrytykował działania rządu, "który przez długi okres czasu, budując swoje poparcie społeczne, wydatkował ponad możliwości gospodarki".

- Nie nazywam tego polityką społeczną, raczej polityką wyborczą - stwierdził Hausner. Jak tłumaczył, "nie da się prowadzić stale tego rodzaju polityki, nie da się stale stymulować gospodarki wysokimi wydatkami konsumpcyjnymi". - Kiedyś musi przyjść kres takiej polityki - przyznał. - Teraz widzimy jej drugą stronę, że trzeba zwiększyć dochody państwa, by utrzymać w ryzach dług publiczny i deficyt budżetowy - dodał.

Temat wydatków budżetowych wywołał gorącą dyskusję w Sejmie podczas ostatniego posiedzenia. W trakcie debaty głos zabrała posłanka Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna, która wyliczała "oszustwa budżetu". Na jedno wskazał w wywiadzie dla Money.pl dr Sławomir Dudek, wieloletni dyrektor departamentu makroekonomicznego w Ministerstwie Finansów. - Ja panu, panie ministrze, to zacytuję - zwróciła się do obecnego na sali Tadeusza Kościńskiego.

"Oszustwa budżetowe" rządu

- Wyliczyłem, że w regule wydatkowej na przyszły rok w funduszu covidowym rząd zapisał równe zero. Ani jednego złotego wydatków, choć doskonale wiemy, że dług przez ten fundusz ma w najbliższym czasie zwiększyć się o dodatkowe miliardy złotych - powiedział nam Sławomir Dudek, cytowany później w Sejmie przez Izabelę Leszczynę.

- Co więcej, biorąc pod uwagę dane z innej części ustawy budżetowej, można wyliczyć, że zadłużenie poza kontrolą parlamentu - a więc głównie w funduszu covidowym - ma według Ministerstwa Finansów wzrosnąć w tym i przyszłym roku o ponad 120 mld zł. Czyli z jednej strony mówimy, że dług wzrośnie o grube miliardy, z drugiej - wpisujemy do budżetu 0 zł wydatków z głównego funduszu, z którego już teraz chcemy wydawać pieniądze m.in. dla samorządów. Dlatego mówię z pełnym przekonaniem, że jest to oszustwo budżetowe. Gdzieś rząd kłamie. Nie ma innego wyjścia - dodał ekonomista.

Izabela Leszczyna zwróciła również uwagę na kolejny fragment rozmowy. - Mamy do czynienia z oszustwem budżetowym na skalę wcześniej niewidzianą. Dlatego też uważam, że parlament traci czas, zajmując się tym dokumentem. Parlament powinien w całości odesłać budżet do szajki, która go przygotowała i zażądać prawdziwego budżetu, z pełnym rachunkiem, z ujawnionymi rajami wydatkowymi Morawieckiego - czytała posłanka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(82)
Marek
2 lata temu
Wystarczy nie kraść. Nie macie ludzie już dość tych artykułów. Piszą,,, jest dobrze , za chwilę, jest tragicznie . Jest kowid , za chwilę, kowida nie ma . Mamy kompetentnych polityków, a gospodarka się rozwija. Za pięć minut. Mamy chuii , nie polityków, a gospodarka jest metr pod mułem.
oni
2 lata temu
Nikt nie wie co Owi ekonomisci podwyzszali a co pbnizali, ale wszyscy wiemy ze wzrastala liczba wyjezdzajacych na robotu za chlebem a studenci na polach to byla norma
oto pytanie
2 lata temu
To przecież polityka fiskalna USA.
inż. emeryt
2 lata temu
Stopy procentowe RPP muszą być powyzej poziomu inflacji bo tylko w ten sposób mozna dusić inflację, a to jest konstytucyjne zadanie Glapińskiego. Od rozwoju gospodarczego to jest rząd. Ale jak oba ciała to jedna szajka to mamy jak mamy. RPP musi być całkowicie niezalezna od polityków.
Xd
2 lata temu
ZŁODZIEJE z nierządu !!!!!!!!!! Rżną ludzi ile tylko można !!!!!!!! Jak barany do gołej skóry !!!!!!! I jeszcze te kłamstwa : NIC nie możemy ! Zawsze wina kogoś innego jakby decyzji nie podejmowali !!!!!!!
...
Następna strona