Liczenie wiernych w Polsce, oficjalne wyniki w 2022 r. Pierwsze dane z Łodzi nie są dla Kościoła optymistyczne

W niedzielę 26 września odbyło się liczenie wiernych w kościołach w całej Polsce. Niektóre parafie, w tym łódzkie, udostępniły już informacje o tym, ilu wiernych przybyło w tym dniu do kościołów. Ale na oficjalne wyniki Instytutu Statystycznego Kościoła Katolickiego trzeba będzie poczekać do przyszłego roku.

Księża policzyli wiernych, którzy przybyli do kościołów, oraz tych, którzy przyjęli komunię świętą. W Kościele takie działanie ma swoją łacińską nazwę - wskaźnik dominicantes, czyli odsetek wiernych uczęszczających na mszę z ogółu do tego zobowiązanych. Zaś wskaźnik communicantes to odsetek osób, które przystępują do komunii świętej.

Zobacz wideo Terlikowski o raporcie ws. Pawła M.: Chcieliśmy oddać głos pokrzywdzonym

Łódź. Pierwsze dane z wielkiego liczenia wiernych

Łódzka parafia Przemienienia Pańskiego poinformowała w swoich ogłoszeniach, że podczas liczenia wiernych w kościołach w całej Polsce, w tej parafii w niedzielnych mszach uczestniczyło 1010 osób. Było to 360 mężczyzn i 650 kobiet. Zaś do komunii świętej przystąpiło 560 osób - 190 mężczyzn i 370 kobiet - podaje "Dziennik Łódzki".

Kolejną parafią, która ujawniła wyniki liczenia, jest niewielka parafia w Domaniewie koło Poddębic. Tam w niedzielę w mszach świętych wzięło udział 137 osób - 79 kobiet i 58 mężczyzn, czyli 14 proc. parafii. Z kolei do komunii świętej przystąpiło 44 wiernych - 32 kobiety i 12 mężczyzn.  To około 4,5 proc. parafian.

Jak podaje parafia św. Krzysztofa w Tuszyn-Lesie, "ogółem we wszystkich mszach świętych uczestniczyło 446 osób tj. 11,7 procent ogółu parafian, w tym 148 mężczyzn i 298 kobiet. Komunię świętą przyjęło razem 208 osób w tym: 57 mężczyzn i 151 kobiet".

Dane Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego z poprzednich lat

W 2019 roku odsetek wiernych uczęszczających na mszę, z ogółu do tego zobowiązanych, wyniósł 36,9 proc., z kolei odsetek osób, które przystępują do komunii świętej  - 16,7 proc. W 2018 roku było to odpowiednio: 38,2 proc. i 17,3 proc.

Odsetek wiernych uczęszczających na mszę w 1992-2006 plasował się średnio na poziomie 46 proc. Wyraźne spadki obserwowano już od 2006 roku. Z kolei w 2011 roku wskaźnik ten osiągnął poziom 40 proc. i cały czas spada.

"Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza (Institute for Catholic Church Statistics) jest najstarszym w Polsce, niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów. Wchodzi w skład Ośrodka Zaawansowanych Badań Społecznych (Centre for Advanced Social Research)" - czytamy na stronie instytutu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.