Oskarżenia wobec abp. Jędraszewskiego. Ks. Isakowicz-Zaleski opublikował fragment pisma

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski opublikował fragment pisma skierowanego do nuncjusza apostolskiego w Polsce. Autor w liście zarzuca abp. Markowi Jędraszewskiemu zaniechanie działań wobec przestępstw, których dopuszczał się wobec kleryków abp Juliusz Paetz.

"Na prośbę ofiar publikuję pierwszą stronę kopii zawiadomienia do papieża Franciszka ws. molestowań dokonywanych przez Juliusza Paetza, a tuszowanych przez abp. Marka Jędraszewskiego. Innych stron na razie nie publikuję, bo są w nich poufne dane" - napisał na Twitterze ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Abp. Paetz zmarł w 2019 roku. Duchowny był oskarżany o molestowanie księży i kleryków. W 2002 roku ustąpił z funkcji metropolity poznańskiego. Po śledztwie zarządzonym przez Watykan abp. Paetzowi zakazano też (ówczesnym papieżem był Jan Paweł II) udzielania święceń i bierzmowania, a także konsekrowania kościołów, głoszenia kazań czy przewodniczenia publicznym uroczystościom. Pomimo zakazów media odnotowywały przypadki łamania ich przez duchownego.

Zobacz wideo Kontrowersyjna konferencja szefów MON i MSZ. Fogiel: Zdjęcia były ocenzurowane, nie naruszały zapisów

Abp Marek Jędraszewski, obecnie metropolita krakowski, był biskupem pomocniczym poznańskim w latach 1997-2012.

"Biskup Marek Jędraszewski posiadał wiarygodne informacje o nadużyciach"

"Biskup Marek Jędraszewski, ówczesny biskup pomocniczy poznański, przynajmniej od 1999 roku, posiadał wiarygodne informacje o nadużyciach wobec kleryków Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu ze strony abpa Juliusza Paetza, ówczesnego metropolity poznańskiego" - czytamy na pierwszej stronie listu, który opublikował ks. Isakowicz-Zaleski. Pismo zaadresowano do abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Trafić miało także do kard. Luisa Ladarii Ferrera, prefekta Kongregacji Nauki Wiary, a także do abp. Stanisława Gądeckiego i abp. Wojciecha Polaka. 

Autor pisma podkreślił, że nadużycia Paetza były "przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez Stolicę Apostolską i wypełniają znamiona określone w VELM (vos estis lux mundi - red.)". Chodzi o list papieski z 2019 roku, w którym opisano zasady dotyczące postępowań dot. molestowania nieletnich. Na podstawie tych przepisów prowadzone były postępowania kanoniczne wobec biskupów, których oskarżano o tuszowanie pedofilii.  

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.