NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

Dziś pierwsza licytacja respiratorów od handlarza bronią. Cena wywoławcza to 30 tys. zł

Autorzy: PAP; JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, PAPOpublikowano: 21 września 2021 06:00Zaktualizowano: 21 września 2021 06:32

We wtorek, 21 września, odbędzie się pierwsza licytacja respiratorów od handlarza bronią. Chodzi o urządzenia zajęte na lotnisku w Warszawie. Pod młotek pójdzie 418 respiratorów.

Dziś pierwsza licytacja respiratorów od handlarza bronią. Cena wywoławcza to 30 tys. zł
21 września pierwsza licytacja respiratorów od handlarza bronią. Zdj. ilustracyjne Fot. Shutterstock
  • We wtorek, 21 września, odbędzie się pierwsza licytacja respiratorów od handlarza bronią
  • Chodzi o urządzenia zajęte kilka miesięcy temu na lotnisku w Warszawie. Pod młotek pójdzie 418 respiratorów
  • Jak ostrzega komornik urządzenia „zostały wyprodukowane do użytku poza obszarem Unii Europejskiej i nie posiadają gwarancji producenta”

Respiratory od handlarza bronią idą pod młotek 21 września 

Pierwsza licytacja 418 respiratorów odbędzie się 21 września w Warszawie w Magazynie Czasowego Składowania. Pod młotek pójdą urządzenia Respirator Bellavista 1000 z akcesoriami.

Cenę wywoławczą za sztukę ustalono na 30 tys. zł – co stanowi 3/4 wartości szacunkowej.

Jak zastrzega w komunikacie opublikowanym w serwisie internetowym Krajowej Rady Komorniczej komornik sądowy Wojciech Chomicki „ruchomości zostały wyprodukowane do użytku poza obszarem Unii Europejskiej i nie posiadają gwarancji producenta”.

- Zgodnie z opinią biegłego ruchomości mogłyby być uznane za wyrób medyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, gdyż urządzenia te nie różnią się od wersji pracujących w Polsce, poza wprowadzonymi do licytowanego modelu ulepszeniami i zmianami – zawiadamia.

Nabywca zobowiązany do "uregulowania statusu celnego towaru”
Komornik informuje również, że „zgodnie ze stanowiskiem Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego, ewentualny nabywca w/w ruchomości będzie zobowiązany do uregulowania statusu celnego towaru”.

 - W przypadku objęcia procedurą celną dopuszczenia do obrotu warunkiem będzie spełnienie wymagań określonych w ustawie o wyrobach medycznych, w szczególności w zakresie wymaganych dokumentów (tj. m.in. certyfikatu producenta i deklaracji zgodności) oraz oznakowania towaru wraz ze złożeniem zgłoszenia celnego i uiszczeniem należności celnych  i podatkowych (wg. stawek cła i VAT dla kodu CN 90192000 00  Wspólnej Taryfy Celnej) – dodaje.

Ponadto „zgodnie ze stanowiskiem Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego nabywca będzie zobowiązany do uiszczenia długu celnego. Dla wskazanej pozycji towarowej stawka cła wynosi 0%, zaś stawka VAT 8% lub 23%, w zależności od spełnienia wymagań o wyrobach medycznych”.

Licytacja komornicza respiratorów odbędzie się – jak informuje komornik - w dniu 21-09-2021 o godz. 10:00 pod adresem: Magazyn Czasowego Składowania w Warszawie, Wirażowa 35, 02-158 Warszawa.

Respiratory zajęte na rzecz roszczeń MZ. Czy uda się odzyskać pieniądze?

Dodajmy, że licytowane będą respiratory zajęte w lutym tego roku na rzecz roszczeń Ministerstwa Zdrowia za niedostarczone przez spółkę E&K na początku pandemii urządzenia. 

Firma E&K w 2020 r. podpisała z MZ umowę na dostawę respiratorów, jednak nie wywiązała się w całości kontraktu - dostarczyła 200 sztuk respiratorów. W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu, który miał trafić do MZ w kwietniu i w maju, resort odstąpił od umowy. Na firmę nałożono kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki.

W sierpniu tego roku Adam Niedzielski pytany o sprawę, mówił, że transakcja zakupu respiratorów była robiona w warunkach "bojowych". "Działania, które były wtedy prowadzone były naznaczone szczególnym ryzykiem" - zaznaczył.

- Z zainwestowanych - w ramach przedpłaty, bo wtedy tylko tak na rynku to funkcjonowało - 35 mln euro jesteśmy już na etapie takim, że odzyskaliśmy zdecydowaną większość tej kwoty - oświadczył wówczas. Dodał, że do odzyskania zostało ok. 12 mln euro. Wskazał, że środki z licytacji respiratorów będą m.in. pokrywały tę kwotę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum