Jak spadała wiarygodność TVP w oczach widzów? Nowe badanie CBOS pokazuje to dobitnie

Polacy coraz gorzej oceniają wiarygodność programów informacyjnych i publicystycznych telewizji publicznej. Ostatnie badanie CBOS pokazuje, jak bardzo te opinie pogarszają się z biegiem czasu.

Programy informacyjne TVP są negatywnie oceniane przez opinię publicznąOlekSH / Shutterstock
Programy informacyjne TVP są negatywnie oceniane przez opinię publiczną
  • Mamy coraz mniejsze zaufanie do programów informacyjnych prezentowanych w telewizji. W najnowszym badaniu CBOS szczególnie słabo wypada telewizja publiczna
  • W 2012 r. programy TVP cieszyły się większym zaufaniem widzów niż programy stacji komercyjnych. Pozytywne opinie o nich wyraziło wtedy aż 50 proc. ankietowanych
  • W tegorocznym badaniu pozytywnych ocen dla TVP jest tylko 25 proc. Wzrosła za to wiarygodność programów Polsatu i TVN
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu
reklama

Za najbardziej wiarygodne ankietowani Polacy uznali programy informacyjne i publicystyczne telewizji Polsat i Polsat News. Według 38 proc. badanych zasługują one na zaufanie, natomiast 17 proc. było przeciwnego zdania. Raczej pozytywnie oceniane były też tego rodzaju programy oferowane przez TVN i TVN24 (36 proc. badanych oceniło je jako wiarygodne, 27 proc. odpowiedziało negatywnie).

Dalszy ciąg tekstu pod wideo:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdecydowanie najgorzej oceniana jest wiarygodność programów informacyjnych i publicystycznych telewizji publicznej i negatywnych ocen przybywa sukcesywnie. W tegorocznym badaniu zaufanie do programów informacyjnych i publicystycznych TVP zadeklarował co czwarty ankietowany (25 proc., spadek o 6 punktów w stosunku do 2019 r.). Odsetek odbierających je jako mało wiarygodne lub niewiarygodne wzrósł z 38 proc. do 49 proc.

W ciągu dziewięciu lat drastyczne zmiany w ocenach

Wystarczy spojrzeć na dane udostępnione przez autorów badania, żeby stwierdzić, że różnica w stosunku do tego, jak oceniano poszczególne stacje telewizyjne w okresie od 2012 r. aż do teraz, jest ogromna. W badaniu z 2012 r. zaledwie 11 proc. ankietowanych oceniała programy TVP jako niewiarygodne, za to 50 proc. uznawała je za godne zaufania. Począwszy od 2017 r. negatywnych ocen gwałtownie przybywało - od 32 proc. w 2017 r. aż do 49 proc. w 2021 r. Sukcesywnie zmniejszał się też odsetek osób pozytywnie oceniających telewizję publiczną.

Tak zmieniały się oceny negatywne na przestrzeni lat:

Pytanie: Jak ocenia Pan(i) wiarygodność programów informacyjnych i publicystycznych nadawanych w telewizji publicznej (TVP1, TVP2, TVP Info):

  • Odpowiedź "niewiarygodne" (1 lub 2 w 5-stopniowej skali, gdzie: 1 i 2 oznaczają "niewiarygodne", 3 - odpowiedź ambiwalentną, 4 i 5 - wiarygodne) wskazało:
  • 2012 r. - 11 proc.
  • 2017 r. - 32 proc.
  • 2019 r. - 38 proc.
  • 2021 r. - 49 proc.

Odpowiedź "wiarygodne" (4 lub 5 w 5-stopniowej skali) wskazało:

  • 2012 r. - 50 proc.
  • 2017 r. - 34 proc.
  • 2019 r. - 31 proc.
  • 2021 r. - 25 proc.
reklama

W przypadku Polsatu i TVN również widać spadki pozytywnych ocen, ale w porównaniu do TVP są one mniejsze. Z 49 proc. osób mających zaufanie do programów TVN w 2012 r. liczba ta spadła do 36 proc. w 2021 r., natomiast jeśli chodzi o Polsat i Polsat News, spadek zaufania jest stopniowy i nieznaczny - z 45 proc. pozytywnych ocen w 2012 r. do 38 proc. w 2021 r.

Warto też zauważyć, że w przypadku TVP i TVN dość zdecydowanie przybyło ocen negatywnych, podczas gdy w ocenach Polsatu widać więcej opinii neutralnych lub ambiwalentnych.

Badanie CBOS "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono wśród pełnoletnich Polaków, wylosowanych z rejestru PESEL. Wykorzystano tzw. procedurę mixed-mode, w związku z czym każdy respondent mógł sam zdecydować, czy odpowiada na pytania ankietera, samodzielnie wypełnia ankietę czy woli rozmowę przez telefon. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 16 do 26 sierpnia 2021 roku. Ankietowano łącznie 1167 osób.

(BM)

Źródło: CBOS

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści

reklama
reklama

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Subskrybuj Onet Premium. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło: Media
Data utworzenia: 15 września 2021, 15:54
reklama
Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.