Długa lista potencjalnych ofiar nowego podatku

Choć planowany przez rząd podatek minimalny miałby załatać zagraniczną lukę w CIT, może uderzyć także w polskie firmy, np. w spółdzielnie mleczarskie i spółki Skarbu Państwa.

Aktualizacja: 13.09.2021 10:05 Publikacja: 12.09.2021 19:35

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Foto: Bloomberg

Chcąc znaleźć pieniądze na sfinansowanie obniżek podatku PIT w ramach Polskiego Ładu, rząd chce wprowadzić zupełnie nowe rozwiązanie – minimalny podatek dochodowy dla korporacji. Ministerstwo Finansów (MF) podkreśla, że może nim zostać objętych najwyżej kilka procent firm, przede wszystkim największe korporacje, które do tej pory unikały płacenia podatków w Polsce.

Zagrożone spółki

Podatek ma wynosić 0,4 proc. osiąganych przez firmy przychodów plus 10 proc. nadmiarowych tzw. płatności biernych. Płacić go mają spółki kapitałowe, w których udział dochodów w przychodach wynosić będzie mniej niż 1 proc. (dotyczy tylko przychodów i dochodów z działalności operacyjnej, bez zysków kapitałowych) lub które wykazują stratę podatkową.

Kto może stać się płatnikiem nowej daniny, tego MF nie podaje. Ministerstwo Aktywów Państwowych wzięło jednak pod lupę indywidualne dane podatników CIT za 2019 r. i okazało się, że wśród zagrożonych podmiotów jest aż 17 spółek Skarbu Państwa, które miałyby dodatkowo zapłacić 380 mln zł podatku. To o 12 proc. więcej niż obecne obciążenia. Obciążenia pozostałych firm mogą wzrosnąć o 9 proc.

MAP nie podaje nazw spółek, które będą płaciły więcej, ale z analizy „Rzeczpospolitej" wynika, że mogą to być m.in. Grupa Lotos, Orlen Paliwa, Enea, Jastrzębska Spółka Węglowa, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police, Krajowa Spółka Cukrowa czy PLL LOT.

Zagraniczne i polskie

Na liście firm, których może dotyczyć nowa danina, jest też sporo innych polskich przedsiębiorstw, jak Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Barlinek, Metro Warszawskie, Arkus & Romet, Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita, Drosed – wynika z naszego badania. Z kolei wśród zagranicznych podmiotów mogą się znaleźć m.in. największe sieci handlowe: Auchan, Eurocash, dystrybutorzy na polskim rynku – np. Renault Polska, Toyota Motor Poland, ABB Industrial Solution, firmy przemysłowe i budowlane – ArcelorMittal, Skanska, i wiele innych.

Poprosiliśmy firmy o komentarz, ale do zamknięcia wydania gazety nie dostaliśmy odpowiedzi. Trzeba też podkreślić, że nie jest przesądzone, iż wszystkie te podmioty zapłacą nową daninę, m.in. ze względu na korektę inwestycyjną, jaką proponuje MF.

– Analiza Ministerstwa Aktywów Państwowych jasno pokazuje, że podatek minimalny dotknie też firm polskich, a spółki Skarbu Państwa zapłacą nawet więcej niż inne – komentuje Przemysław Pruszyński, ekspert Konfederacji Lewiatan. – Ponieważ podatek dochodowy to wypadkowe różnych czynników, specyfiki działalności, poziomu rentowności, inwestycji itp., może się okazać, że nowa danina obciąży nie tylko firmy stosujące optymalizacje podatkowe i nie tylko te zagraniczne – ostrzega.

– Swoje propozycje resort finansów zaczerpnął z rozwiązań obowiązujących w krajach zachodnich czy USA. Ale nasza gospodarka trochę różni się od tamtejszych, przede wszystkim poziomem rozwoju krajowych firm, które są w fazie wzrostu – zauważa Mariusz Korzeb z Federacji Przedsiębiorców Polskich. – Dla niech dodatkowa danina może być większym obciążeniem niż dla rywali – dodaje.

Czytaj więcej

Andrzej Malinowski: Monty Pythona cd.

Rewolucyjna zmiana

MF zaznacza, że wprowadzenie minimalnego podatku dochodowego pomoże wyeliminować zagraniczną lukę w CIT, której redukcja stanowi dziś istotne wyzwanie dla organów skarbowych. Nie obciąży jednak inwestorów i nie zmniejszy atrakcyjności inwestycyjnej Polski. Nie będą mu podlegać firmy, które ponoszą realne wydatki inwestycyjne, a dzięki możliwości odliczenia od tego podatku zapłaconego CIT uda się uniknąć podwójnego opodatkowania.

– Moim zdaniem będzie to miało negatywny wpływ na inwestycje zagraniczne czy inwestycje przedsiębiorstw ogółem – ripostuje Łukasz Bernatowicz, wiceprezes BCC. – Najgorsze jest jednak to, że podatek od przychodów to rewolucyjna zmiana w polskim systemie. Tymczasem rząd chce ją wprowadzić bez żadnych konsultacji, bez pogłębionej analizy skutków, w szybkim tempie i chaotycznie. Tak się nie robi – podkreśla Bernatowicz w imieniu wszystkich organizacji biznesowych.

Chcąc znaleźć pieniądze na sfinansowanie obniżek podatku PIT w ramach Polskiego Ładu, rząd chce wprowadzić zupełnie nowe rozwiązanie – minimalny podatek dochodowy dla korporacji. Ministerstwo Finansów (MF) podkreśla, że może nim zostać objętych najwyżej kilka procent firm, przede wszystkim największe korporacje, które do tej pory unikały płacenia podatków w Polsce.

Zagrożone spółki

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budżet i podatki
Luka VAT skoczyła do 15,8 proc. Runął mit Morawieckiego o cudzie VAT-owskim?
Budżet i podatki
Polska w piątce krajów UE o najwyższym deficycie. Będzie reakcja Brukseli
Budżet i podatki
Ponad 24 mld zł dziury w budżecie po I kwartale. VAT w górę, PIT dołuje
Budżet i podatki
Francja wydaje ciągle za dużo z budżetu
Budżet i podatki
Minister finansów: Budżet wygląda całkiem dobrze