Polski Ład. Reforma podatkowa ma wprowadzić olbrzymią zmianę dla wynajmujących mieszkania

Od 2022 r. najem prywatny nie będzie mógł być już rozliczany na zasadach ogólnych (tj. według skali podatkowej). Jego rozliczanie będzie możliwe wyłącznie na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zakłada to projekt ustawy podatkowej przygotowany przez Ministerstwo Finansów.
Zobacz wideo Czy Polski Ład będzie rewolucją w mieszkalnictwie?

Najem poza działalnością gospodarczą będzie mógł od 2022 r. być opodatkowany wyłącznie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Taką rewolucyjną zmianę zapisano w projekcie ustawy podatkowej, zaprezentowanym w poniedziałek 26 lipca przez Ministerstwo Finansów. Projekt przekazano do konsultacji publicznych. 

Ryczałt receptą na "optymalizacje" podatkowe przy wynajmie?

Skąd taka zmiana? Jak tłumaczył w poniedziałek wiceminister finansów Jan Sarnowski, chodzi o "urealnienie dochodu z wynajmu mieszkań".

Obecnie kupowanie mieszkań pod wynajem jest bardzo dobrą lokatą kapitału, co w naturalny sposób winduje ceny nieruchomości. Od dochodu z najmu można się rozliczać na skali podatkowej lub ryczałcie. Mniej zaradni wybierają ryczałt, a sprytni - zasady ogólne, ponieważ wykorzystując przepisy o amortyzacji można w ogóle nie płacić podatku od wynajmowania mieszkania

- wyjaśniał Sarnowski, cytowany przez tvn24.pl.

Wiele krajów UE w ogóle nie dopuszcza amortyzacji w przypadku nieruchomości, bo co do zasady ich wartość rośnie, a nie maleje. Dlatego od przyszłego roku rozliczanie najmu prywatnego mieszkań będzie wyłączone ze skali podatkowej, będzie możliwe tylko na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. To da nam jednakowe zasady dla każdego i bardzo umiarkowany i prosty w rozliczeniu podatek od najmu

- dodawał Sarnowski. Szacował, że na skutek braku realnego opodatkowania części dochodów z najmu, budżet państwa traci około 500 mln zł rocznie. 

Ryczałt a skala podatkowa - obecne zasady opodatkowania przychodów z najmu

Stawka ryczałtu dla przychodów z tytułu najmu mieszkania nie ulegnie zmianie i będzie wynosił 8,5 proc. przychodów do kwoty 100 tys. zł oraz 12,5 proc. przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 tys. zł. Teoretycznie jest więc niższa niż stawka przy zasadach ogólnych (obecnie 17 proc. do kwoty ok. 85,5 tys., a powyżej niej 32 proc.; po zmianach niższa stawka do 120 tys., a wyższa będzie też kwota wolna od podatku).

Jednak wiele osób wychodziło na zasadach ogólnych lepiej m.in. dlatego, że korzystało z odpisów amortyzacyjnych oraz "wrzucała" w koszty uzyskania przychodu np. wydatki związane z remontami czy bieżącym utrzymaniem mieszkania, odsetki od kredytu mieszkaniowego czy składki na ubezpieczenie mieszkania. Dzięki temu znacznie obniżała się podstawa opodatkowania, a więc i sama kwota podatku. W przypadku ryczałtu podatek naliczany jest od pełnej kwoty przychodu.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.