Koronawirus w Polsce. Trzy tygodnie kwarantanny dla zakażonych wariantem Delta - nowe rozporządzenie

Nowe rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia przewiduje zmiany w odbywaniu kwarantanny. Zgodnie z zapisem, izolacja może zostać wydłużona dla pacjentów, którzy mieli styczność lub są zakażeni wariantem alertowym wirusa SARS-CoV-2.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, o wydłużeniu kwarantanny ma decydować sanepid. Zmiana obejmie także osoby, które mieszkają razem z kimś chorym na COVID-19. 22 lipca projekt nowych przepisów został skierowany do ogłoszenia.

Zobacz wideo

Nowe zasady kwarantanny dla osób zakażonych m.in. wariantem Delta

"W przypadku narażenia na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 o nieustalonej charakterystyce epidemiologicznej lub klinicznej albo podwyższonej zaraźliwości, lub zjadliwości w stosunku do wariantu dominującego w danym okresie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo styczności ze źródłem zakażenia, albo zakażenia, państwowy powiatowy inspektor sanitarny może decydować o wydłużeniu czasu trwania kwarantanny, izolacji albo izolacji w warunkach domowych do 21 dni" - napisano w rozporządzeniu resortu zdrowia.

Dłuższa kwarantanna obejmować będzie więc osoby, które są zakażone wariantem alertowym - czyli takim, jakim jest chociażby wariant Delta. Trzytygodniowa izolacja może też zostać nałożona na osoby, które miały styczność z kimś zarażonym taką mutacją koronawirusa.

Informacje dotyczące tego, który wariant wirusa SARS-CoV-2 jest alertowy lub dominujący, będą podawane przez Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Dane te trafią do jednostek sanepidu, które będą wydawały decyzję o wydłużonej kwarantannie.

Koronawirus w Polsce. Zmiany też dla współdomowników osoby zakażonej

Zmiany przewidywane są także dla osób, które mieszkają z kimś, kto został wysłany na kwarantannę. Dla takiego domownika, izolacja zakończy się po upływie siedmiu dni od zakończenia izolacji lub uzyskania negatywnego wyniku na COVID-19 przez osobę, która przebywa na kwarantannie.

"Proponuje się dodanie możliwości wykonania testu molekularnego, w przypadku osoby zamieszkującej lub prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i która została poddana z tej przyczyny izolacji w warunkach domowych. Okres obowiązkowej kwarantanny ulegnie zakończeniu po upływie 7 dni od dnia zakończenia tej izolacji albo po uzyskaniu negatywnego wyniku testu molekularnego przez osobę odbywającą kwarantannę, wykonanego nie wcześniej niż w pierwszym dniu po zakończeniu tej izolacji" - napisano w rozporządzeniu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.