Ziobro rusza na odsiecz Rydzykowi. Jest skarga nadzwyczajna w sprawie jego uczelni

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zaskarżył wyrok toruńskiego sądu w sprawie uznania niedoszłego studenta podyplomowego Marka Joppa za ofiarę dyskryminacji religijnej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Marek Jopp cztery lata temu nie został przyjęty na uczelnię założoną przez ojca Tadeusza Rydzyka, ponieważ nie dostarczył opinii proboszcza. Mężczyzna był osobą niewierzącą, zaskarżył więc szkołę wyższą o dyskryminację i wygrał sprawę cywilną w obu instancjach. W 2020 roku, gdy uprawomocniło się orzeczenie w procesie cywilnym, dostał na konto zasądzone 5 tys. zł. 

Sąd Okręgowy w Toruniu, który wcześniej podtrzymał wyrok w tej sprawie, będzie jednak musiał raz jeszcze się jej przyjrzeć. - 6 lipca wpłynęła skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego od wyroku sądu odwoławczego - mówi w rozmowie z Onetem Justyna Kujaczyńska-Gajdamowicz, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Toruniu.

Jak podaje portal, w opinii prokuratora generalnego wyrok ws. Marka Joppa "narusza zasady i wolności określone w Konstytucji RP, a także przepisy tzw. ustawy antydyskryminacyjnej poprzez jej błędną wykładnię i niewłaściwe zastosowanie". 

Spór Marka Joppa ze szkołą o. Rydzyka

W 2017 roku Marek Jopp dostał się na kierunek polityka ochrony środowiska - ekologia i zarządzanie w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Ostatecznie jednak został poinformowany, że uczelnia zmieniła zdanie przez brak wymaganego zaświadczenia od proboszcza. Działacz SLD podkreślał, że nie mógł go zdobyć, ponieważ jest osobą niewierzącą.

Zobacz wideo Zamieszanie w Sejmie. Ponad stu posłów nie oddało głosu, Witek: Za szybko czytam

Dwa lata później Sąd Rejonowy nakazał uczelni zapłacić Joppowi pięć tysięcy złotych odszkodowania i zwrócić koszty procesu. Szkoła odwoływała się od tej decyzji.

Czym jest skarga nadzwyczajna?

Skarga nadzwyczajna istnieje w polskim systemie prawnym od trzech lat. Dzięki niej może zostać podważony prawomocny wyrok. Ma służyć przede wszystkim eliminacji nadużyć sądowych, niesprawiedliwości i błędów sędziów.

Skargę nadzwyczajną może wnieść Prokurator Generalny lub Rzecznik Praw Obywatelskich, a w wyjątkowych przypadkach np. Rzecznik Praw Dziecka.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.