Portal braci Karnowskich przeprasza dziennikarzy Onetu

Portal wpolityce.pl opublikował oświadczenie, w którym przeprasza redaktora naczelnego Onetu Bartosza Węglarczyka oraz zastępcę redaktora naczelnego Onetu Andrzeja Stankiewicza za "naruszające ich dobra osobiste sformułowania sugerujące, że dziennikarze ci działali na życzenie Berlina i Moskwy i w celu destabilizacji Państwa".

Prorządowy serwis kierowany przez Jacka i Michała Karnowskich opublikował zgodnie z decyzją sądu przeprosiny. Poniżej ich pełna treść:

Wydawca portalu internetowego wPolityce.pl - Fratria sp. z o.o. siedzibą w Gdyni przeprasza redaktorów Bartosza Węglarczyka oraz Andrzeja Stankiewicza za naruszające ich dobra osobiste sformułowania sugerujące, że dziennikarze ci działali na życzenie Berlina i Moskwy i w celu destabilizacji Państwa, zawarte w artykule pt. „Gwiazdy Onetu, Węglarczyk i Stankiewicz bez retuszu - antypolski team na usługach Berlina i Moskwy” opublikowane na portalu wPolityce.pl. Oświadczamy, że nie było intencją wydawcy naruszenie jakichkolwiek dóbr osobistych Panów Bartosza Węglarczyka i Andrzeja Stankiewicza, w tym ich dobrego imienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Notatka ze spotkania z dyplomatami USA

Tekst portalu wpolityce.pl powstał w reakcji na materiał z marca 2018 r. autorstwa Andrzeja Stankiewicza i Andrzeja Gajcego. Dziennikarze Onetu dotarli do notatki polskiej ambasady w Waszyngtonie po spotkaniu polskich dyplomatów z trzema ważnymi przedstawicielami administracji USA.

Amerykańscy dyplomaci skrytykowali na tym spotkaniu kontrowersyjną ustawę o IPN, która wprowadzała karę więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy.

reklama

Z notatki wynikało, że USA do momentu zażegnania sporu o ustawę wprowadzają dla polskich władz zakaz kontaktów dwustronnych na najwyższym szczeblu Białego Domu. A zatem nie było mowy o spotkaniach z ówczesnym prezydentem Donaldem Trumpem oraz wiceprezydentem Pence'em. Istniało również zagrożenie dla wojskowej współpracy Polski i USA.

Notatka trafiła zarówno do Mateusza Morawieckiego, jak i do Jarosława Kaczyńskiego.

Ostatecznie ustawa o IPN, która została uchwalona w styczniu 2018 r., a w życie weszła 1 marca, została znowelizowana i złagodzona jeszcze w czerwcu tego samego roku. Uchylono wówczas najbardziej kontrowersyjny zapis mówiący o karze więzienia za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej. Dopiero wówczas Biały Dom wznowił kontakty z polskimi władzami.

Cały tekst do przeczytania jest TUTAJ.

reklama
reklama

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Subskrybuj Onet Premium. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło: Media
Data utworzenia: 15 lipca 2021, 09:22
reklama
Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.