Kanada. Co najmniej 160 kolejnych nieoznaczonych grobów przy katolickiej szkole

W poniedziałek wieczorem potwierdzono odnalezienie kolejnych co najmniej 160 nieoznaczonych grobów przy byłej katolickiej szkole w Kanadzie. Odkrycia dokonano na wyspie Penelakut w Kolumbii Brytyjskiej, obok placówki, która nie funkcjonuje od 1975 roku.

W Kanadzie w latach 1874-1994 działało 139 szkół, w których dochodziło do przymusowej edukacji dzieci Indian, Inuitów i Metysów. Placówki były finansowane z federalnego budżetu, a ich ustalonym przez kanadyjski rząd celem było "ucywilizowanie" rdzennych mieszkańców kraju. Prowadzenie około dwóch trzecich szkół powierzono Kościołowi katolickiemu, natomiast nad jedną trzecią placówek władzę sprawował Kościół protestancki. Naukę w tych miejscach miało pobierać około 150 tysięcy dzieci. W 2015 roku Komisja Prawdy i Pojednania nazwała w swoim raporcie działanie szkół "kulturowym ludobójstwem". Już wtedy odnotowanych było ponad cztery tysiące zgonów dzieci, do których doszło w placówkach.

W ciągu ostatnich sześciu tygodni przy zaledwie trzech kanadyjskich szkołach odkryto 1148 nieoznakowanych miejsc pochówku. Dziś wiemy, że liczba ta będzie dalej rosnąć.

Masowe groby przy kanadyjskich szkołach. W poniedziałek poinformowano o kolejnych

W poniedziałek wieczorem potwierdzono, że co najmniej 160 kolejnych grobów odnaleziono w Kolumbii Brytyjskiej, na wyspie Penelakut, około 90 kilometrów na północ od stolicy prowincji Wiktorii. Groby znajdują się przy szkole, która funkcjonowała od 1890 do 1975 roku i była prowadzona przez Kościół katolicki.

Zobacz wideo Pandemia potęguje patologie. „Przemoc domowa to palący problem"

Jak podaje „Guardian", szkoła już wcześniej cieszyła się złą sławą. Dwie siostry utonęły podczas próby ucieczki z niej w latach pięćdziesiątych XX wieku, a w 1966 roku jeden z uczniów popełnił samobójstwo. Glenn Doughty, który pracował w szkole od 1967 do 1986 roku, w 2002 usłyszał wyrok za wykorzystywanie seksualne uczniów.

Odkrycie ponad 160 grobów potwierdzili przedstawiciele lokalnej, rdzennej społeczności.

Rozumiemy, że wielu naszych braci i wiele sióstr uczęszczało do szkoły przemysłowej Kuper Island. Z ogromnym żalem i stratą zauważyliśmy również, że zbyt wielu z nich nie wróciło do domu

- przekazano w oświadczeniu. W odpowiedzi na kolejne szokujące odkrycie plemię Penelakut planuje zorganizowanie marszu pamięci.

W Kanadzie wrze. Dochodzi do podpaleń kościołów

Kanadyjska policja federalna prowadzi dochodzenie w sprawie grobów znalezionych w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej, gdzie według wstępnych badań znajdują się szczątki 215 dzieci. Na razie śledztwa nie są prowadzone w sprawie grobów przy szkołach Marieval w Saskatchewan i St. Eugene w Cranbrook w Kolumbii Brytyjskiej, gdzie znaleziono szczątki kolejno 761 i 182 osób.

Odkrycia spotykają się z szeroką falą protestów w Kanadzie. Doszło do podpaleń oraz dewastacji kościołów. Zniszczony został między innymi dawny polski kościół rzymskokatolicki w Saskatchewan.

Na krzywdę, jaką poniosły dzieci, zareagowały również najwyższe władze państwowe. Premier Justin Trudeau zwrócił się do kanadyjskich katolików z apelem, aby domagali się od Kościoła reakcji w sprawie odkrytych grobów. Trudeau zaapelował również do papieża Franciszka, aby Kościół wypłacił odszkodowania potomkom ofiar. Premier Kanady podpisał również porozumienie ze stowarzyszeniem Cowessess, zgodnie z którym dzieci rdzennych mieszkańców nie będą więcej „bezpodstawnie odbierane rodzicom".

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.