Newsweek  >  Zdrowie i nauka  >  Zdrowie Aż 80 proc. Polaków stresuje się każdego dnia. „To taki początek drogi po równi pochyłej”

Aż 80 proc. Polaków stresuje się każdego dnia. „To taki początek drogi po równi pochyłej”

5 min czytania
stresss
Wersja audio dostępna tylko w subskrypcji Onet Premium.
Kup subskrypcję lub i korzystaj bez ograniczeń.
00:00 /  00:00

Martwimy się pandemią, zdrowiem swoim i bliskich, brakiem pracy lub środków do życia wywołanym przez kolejne lockdowny. Ale nawet w bardziej komfortowych warunkach stres towarzyszy ludziom na każdym kroku. To groźny przeciwnik, bo często nie zdajemy sobie sprawy z jego obecności. Jak codzienne zmartwienia wpływają na nasze zdrowie?

Gdyby ludzki organizm mógł mówić, prawdopodobnie przyznałby, że życie w czasach prehistorycznych było dla niego mniej obciążające niż współczesność. Bo żywot człowieka pierwotnego oczywiście wiązał się z mniej lub bardziej poważnymi niebezpieczeństwami – był to czas ucieczek przed dzikimi zwierzętami, śmiertelnego strachu przed burzą, walki o przetrwanie. Ale jednocześnie ludzki organizm był do tych sytuacji przystosowany.

Stres, który dziś uważany jest za czyste zło, kiedyś stanowił oręż służący przetrwaniu. Wydzielane w chwili strachu kortyzol, adrenalina i noradrenalina napędzały organizm do walki lub ucieczki. Były takim cennym „dopalaczem”, zwiększającym szanse na przeżycie. Po opanowaniu sytuacji hormony wracały do normalnego poziomu, a człowiek pierwotny mógł dalej wieść swoje prehistoryczne życie.

Źródło: Newsweek Zdrowie 2/2021
zdrowie zdrowie psychiczne stres lockdown zmartwienia

Przeczytaj także

Podcasty

 

Więcej