NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 52 min
  • 45 sek

NIPiP: gdyby pielęgniarki odeszły na emeryturę trzeba by było zamknąć kilkaset szpitali

Autor: IB • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 19 maja 2021 19:19Zaktualizowano: 19 maja 2021 19:24

Co w praktyce oznaczałoby odejście z zawodu pielęgniarek, które posiadają już uprawnienia emerytalne? Z mapy Polski zniknęłoby ok. 280 szpitali powiatowych - szacuje NIPiP.

NIPiP: gdyby pielęgniarki odeszły na emeryturę trzeba by było zamknąć kilkaset szpitali
Blisko 70 tys. pielęgniarek i położnych pracuje pomimo uzyskania uprawnień emerytalnych; Fot. PTWP
  • W ciągu ostatnich czterech lat dwa razy większa liczba pielęgniarek uzyskała uprawnienia emerytalne, niż prawo wykonywania zawodu
  • Obecnie system ochrony zdrowia funkcjonuje tylko dlatego, że blisko 70 tys. pielęgniarek i położnych pracuje pomimo uzyskania uprawnień emerytalnych
  • Statystyczna pielęgniarka żyje krócej niż statystyczna Polka. W ciągu ostatnich pięciu lat średnia wieku w chwili zgonu to tylko 61,4 lat

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych zapowiada, że w najbliższych dniach przedstawi szczegółowe dane na temat rzeczywistej liczby brakujących pielęgniarek i położnych.

"Pokażemy dokładne dane"

Wskażemy precyzyjnie, jak wygląda sytuacja w poszczególnych województwach. Pokażemy, dlaczego nie powinna usypiać czujności decydentów liczba 22 182 praw wykonywania zawodu pielęgniarki i zawodu położnej uzyskanych w ostatnich czterech latach w skali całego kraju. Uwaga! W tym samym czasie uprawnienia emerytalne uzyskała niemal dwa razy większa liczba pielęgniarek i położnych - aż 42 380 - wskazuje samorząd pielęgniarski.

Jak podkreśla NIPiP, obecnie system ochrony zdrowia funkcjonuje tylko dlatego, że blisko 70 tys. pielęgniarek i położnych pracuje pomimo uzyskania uprawnień emerytalnych (mowa o osobach powyżej 60. roku życia). Bo co w praktyce oznaczałoby odejście z zawodu osób, które posiadają już uprawnienia emerytalne? Z mapy Polski zniknęłoby ok. 280 szpitali powiatowych - wskazuje pielęgniarski samorząd.

Czy sytuację uratują przyjazdy do Polski medyków-cudzoziemców? W ocenie NIPiP - nie. Według danych z Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych na koniec 2020 roku w Polsce na stanowisku pielęgniarki lub położnej pracowało tylko 332 obcokrajowców. Co więcej - niemal tyle samo Polek i Polaków z wykształceniem pielęgniarskim i położniczym ubiegało się o zaświadczenie niezbędne do wyjazdu z kraju do Unii Europejskiej.

Ile żyje statystyczna pielęgniarka?

Niepokoi ponadto fakt, iż statystyczna pielęgniarka żyje krócej niż statystyczna Polka - niska średnia wieku zgonu pielęgniarek i położnych wydaje się być alarmująca. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, po analizie danych otrzymanych z Rejestru PESEL za okres ostatnich pięciu lat wyliczyła, iż średnia ich wieku w chwili zgonu to tylko 61,4 lat. Są to dane znacznie niższe niż dla całej populacji. Przypomnijmy - średnia wieku kobiet w Polsce to 81,8 lat - zauważa NIPiP.

Izba podaje także liczbę zgonów pielęgniarek w ostatnich pięciu latach oraz średni wiek zgonu. I tak: w 2016 r. zmarło 963 pielęgniarek (średni wiek zgonu 58,7 lat), w 2017 r. - 762 (60,7 lat), w 2018 r. - 1 021 (60,8 lat), a w 2019 r. - 968 (62,6 lat).

W roku 2020 zmarło 1 195 pielęgniarek (średni wiek zgonu 63,8 lat). W ciągu tych pięciu lat zmarło zatem łącznie 4 909 pielęgniarek, a średni wiek zgonu z tego okresu wynosi 61,4 lat.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum