Zalany sąsiad, PZU umywa ręce ;)

tonawegla
tonawegla

Cześć wszystkim, 

mam dość nietypową sprawę, która myślałem że jest zwykłą formalnością a jednak okazało się że jestem w dużym błędzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Zdarzenie - nieszczelne kolanko zalało mieszkanie sąsiada poniżej. Kolanko było po mojej stronie instalacji (nie po spółdzielni) więc mówię do sąsiada co by się nie martwił chłopak, że nie ma problemu, ewidentnie moja wina, jebło to jebło, trudno. Ale nie bój nić bo mam ubezpieczenie mieszkania wraz z ubezpieczeniem OC w POWAŻNYM, POTĘŻNYM I NARODOWYM PZU (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)


No więc zaczęło się postępowanie odszkodowawcze:


1. Zgłoszenie do PZU - zgłaszał mój sąsiad którego zalałem, chciałem usunąć szkodę z mojej polisy do której specjalnie dokupiłem OC aby właśnie nie obawiać się sytuacji kiedy zaleję sąsiadów. Osoba, która mi je sprzedawała zapewniała że nie mam się czego bać bo po to jest właśnie OC ;) 

Dodatkowo, w OWU nie było nic co mogło wskazywać na jakieś niebezpieczne zapisy, wyciąg na samym dole.


2. I tutaj wchodzi ubezpieczyciel ubrany cały na biało. Tak wiem, nie staraliśmy się jakoś super, bo i szkoda wielka nie jest... zalany głównie pion techniczny, w którym było parę półek i jakieś drobne ręczne narzędzia.


>>> Tutaj to co razem z sąsiadem nadumaliśmy zgłaszając szkodę <<<

opis przyczyny szkody:
nieszczelność na połączeniu kolanka z rurą doprowadzającą wodę do mieszkania prowadząca do wycieku


>>> Tutaj wnikliwa analiza PZU + nasze odpowiedzi <<<

pytania dodatkowe ze strony PZU + odpowiedzi (1 mail)

wiek instalacji - nieznany, raczej dość nowa bo rurki są z tworzywa,
stan instalacji - raczej dobry bo elementy metalowe są bez znaków korozji


>>> Decyzja na podstawie powyższych <<<

Informujemy, że nie możemy przyznać odszkodowania  // ! xP

Uzasadnienie decyzji:
Zgodnie z postanowieniami par. 21 (do wglądu poniżej)

Odpowiedzialność Ubezpieczonego za szkodę należy rozpatrywać w oparciu o ogólne zasady odpowiedzialności wynikające z cywilnego w odniesieniu do czynów niedozwolonych. Oznacza to, iż aby doszło do uznania odpowiedzialności cywilnej wskazanego podmiotu za wystąpienie szkody, a co za tym idzie uznania odpowiedzialności występującego jako gwaranta zakładu ubezpieczeń i wypłaty odszkodowania muszą być wskazane - zgodnie z art. 415 kc. - łącznie wszystkie przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej z tytułu czynu niedozwolonego przewidziane na gruncie kc. - tj. zawinione zachowanie (działanie lub zaniechanie), które doprowadziło do powstania szkody, fakt powstania szkody oraz związek przyczynowy pomiędzy powstaniem szkody a zachowaniem sprawcy.


Jak ustalono w toku czynności likwidacyjnych, brak jest przesłanek uzasadniających zawinione działanie lub zaniechanie ubezpieczonego w zakresie zgłoszonych roszczeń. Ze zgromadzonej dokumentacji szkodowej wynika bowiem, iż przyczyną zalania pomieszczenia była awaria instalacji wodnej, która powstała w wyniku zdarzenia losowego niezależnego od działania lub zaniechania domniemanego sprawcy. Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej stan faktyczny i ustalenia poczynione w trakcie likwidacji szkody, stwierdzamy brak przesłanek uzasadniających odpowiedzialność ubezpieczonego w zakresie powstałego zalania. Zdarzenie miało charakter losowy, niemożliwy do przewidzenia jak i do zapobieżenia, bez zawinienia ze strony ubezpieczonego, postanawiamy zatem jak na wstępie.


>>> Koniec decyzji <<<



Skoro twierdzą że nieszczelność czy tam pęknięcie rury to zdarzenie losowe, w którym nie ma mojej żadnej winy i dlatego mam radzić sobie sam i z własnej kasy płacić sąsiadowi. To co musi się stać abym jednak kiedyś mógł uzyskać odszkodowanie w podobnej sytuacji? Czy najlepiej zaniechać jakichkolwiek remontów takiej instalacji aby w razie czego móc liczyć na ubezpieczenie? Czy to jednak będzie paragraf 6 pkt. 1.1 OWU (rażące niedbalstwo) - wtedy też nie płacą.


Wołam @ekspert_PZU


Z prośbą i nadzieją na wyjaśnienie/pomoc w jaki sposób mam korzystać z mojej instalacji wod-kan aby w razie zalania sąsiada móc liczyć na wasze ubezpieczenie  "Mieszkaj bezpiecznie z PZU" z dodatkowym OC.



BTW, na stronie PZU jest napisane:


"

Kiedy działa ubezpieczenie

Jeżeli Ty lub Twoi bliscy nieumyślnie wyrządzicie szkodę innej osobie, wypłacimy jej odszkodowanie. Jeśli szkoda powstanie w związku z posiadaniem mieszkania wypłacimy odszkodowanie, gdy ta nieruchomość jest wymieniona na polisie.

Przykładowe sytuacje, w których działa nasze ubezpieczenie:

w czasie Twojej nieobecności włączona pralka zaleje mieszkanie sąsiada,

"


Na podstawie wyjaśnień do mojej sprawy, śmiem twierdzić, że w przypadku o którym jest mowa powyżej "doszło do zdarzenia losowego niezależnego od działania lub zaniechania domniemanego sprawcy" i raczej może hipotetyczny ubezpieczony mieć problem z dochodzeniem swoich roszczeń w rzeczonym towarzystwie ubezpieczeniowym ( ͡° ͜ʖ ͡°)



Teraz poważnie, czy miał któryś z Mirków bądź Mirabelek podobny problem i wie jak sobie radzić? Na co powołać się przy reklamacji/odwołaniu od powyższej decyzji?

Jak już wcześniej wspominałem, prawdopodobna wartość odszkodowania będzie w tym wypadku dość niska. Ale mi chodzi o zasady, chodzi o święty spokój, który miało mi zapewnić ubezpieczenie w przypadkach takich jak ten. Miało i jak do tej pory nie zapewnia a jedynie generuje comiesięczne koszty.



/// Poniżej wyciągu z OWU ///


OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA
BUDYNKÓW I LOKALI MIESZKALNYCH
DLA KREDYTOBIORCÓW KREDYTÓW HIPOTECZNYCH
UDZIELANYCH PRZEZ ING BANK ŚLĄSKI S.A.


Wyciąg z OWU:


Paragraf 2, punkt 4
awaria instalacji – wynikające z przyczyny zewnętrznej
lub wewnętrznej nagłe, niespodziewane i niezależne od
woli Ubezpieczonego uszkodzenie instalacji elektrycznej,
wodnej, kanalizacyjnej lub centralnego ogrzewania,
powodujące zaprzestanie jej funkcjonowania lub
nieprawidłowość działania, co wiąże się z powstaniem lub
możliwością powstania szkód w mieniu znajdującym się
w miejscu ubezpieczenia;


Paragraf 2; punkt 103.
zalanie – bezpośrednie działanie wody lub innych cieczy,
polegające na:
a) spowodowanym awarią wydostaniu się wody, pary lub
innych płynów z instalacji: wodnej, kanalizacyjnej lub
centralnego ogrzewania znajdującej się wewnątrz lokalu
mieszkalnego, budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
budynku mieszkalnego w stadium budowy, budowli lub
garażu bądź poza nimi, 


Paragraf 21; punkt 1.
Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna Ubezpieczonego, gdy w związku z wykonywaniem czynności życia
prywatnego lub posiadanym mieniem służącym wykonywaniu
czynności życia prywatnego, w następstwie czynu niedozwolonego (odpowiedzialność cywilna deliktowa) jest on zobowiązany do
naprawienia szkody na osobie lub szkody rzeczowej wyrządzonej
osobie trzeciej


Paragraf 6; punkt 1.1
1. PZU SA nie odpowiada za szkody:
1) wyrządzone umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa
przez Ubezpieczającego, Ubezpieczonego lub osobę, której
Ubezpieczony powierzył pieczę na ubezpieczonym mieniem,
chyba że w razie rażącego niedbalstwa zapłata odszkodowania
odpowiada w danych okolicznościach względom słuszności;




#ubezpieczenia 
#zalanie
#PZU
#kiciochpyta
#pytanie
#pomoc