Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Koniec z pestycydami? Szwajcarzy zdecydują

feritlizer

Koniec z pestycydami? Szwajcarzy zdecydują

Szwajcarzy zagłosują wkrótce w sprawie wprowadzenia zakazu używania pestycydów. Alpejski kraj byłby pierwszym państwem w Europie, które wprowadziłoby podobny zakaz.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Bez syntetycznych pestycydów

Szwajcaria będzie być może pierwszym europejskim krajem, który zabroni stosowania syntetycznych pestycydów. Niedzielne referendum (13 czerwca) może być przełomowe nie tylko dla Szwajcarii, ale i dla całego kontynentu. Inicjatorzy mają nadzieję, że w ślad za nimi, pójdę i inne kraje.

Przeciwko chemii i antybiotykom

Szwajcaria została mocno podzielona przez zaciekłą debatę na temat wprowadzenia zakazu. Niedawny sondaż Tamedia wykazał, że 49 proc. głosujących poparło zakaz stosowania pestycydów, a 49 proc opowiedziało się za inicjatywą dotyczącą poprawy jakości wody pitnej i żywności. Według blisko połowy Szwajcarów rząd powinien wycofać wszelkie dopłaty dla rolników, stosujących pestycydy i antybiotyki podawane zwierzętom hodowlanym.

Jeśli propozycje zostaną przyjęte, rolnicy będą mieć 10 lat na zmianę dotychczasowych praktyk. Wówczas Szwajcaria stałaby się pionierem w dziedzinie żywności ekologicznej- twierdzi szwajcarski producent wina Roland Lenz. 

Za i przeciw

Zwolennicy zakazu stosowania syntetycznych pestycydów twierdzą, że te produkty – w przeciwieństwie do naturalnych odpowiedników, mogą wywoływać poważne problemy zdrowotne i drastycznie zmniejszać bioróżnorodność. Podaje się, że niektóre rodzaje pestycydów niszczą wszelkie bytujące organizmy na danym obszarze, znajdują się w pożywieniu i powietrzu, spływają do wód, powodując zatrucia u ludzi i zwierząt.

Z kolei producenci agrochemikaliów podają, że pestycydy są poddawane rygorystycznym testom, które potwierdzają bezpieczeństwo ich stosowania. Dodatkowo argumentują, że liczba plonów zostałaby znacznie obniżona bez tych środków. Firma Syngenta, z siedzibą w Szwajcarii, należąca do China National Chemical Corporation, sprzeciwia się obu szwajcarskim inicjatywom, twierdząc, że zakaz obniżyłby plony rolne nawet o 40 proc., znacznie podwyższyłyby się ceny lokalnej ekologicznej żywności, a zwiększyłby się jej import. Szwajcarski Związek Rolników jest przeciwny dla wprowadzenia zakazu i argumentuje, że gdyby nie różne środki stosowane w rolnictwie, w kraju panowałby głód – tak, jak 200 lat temu w całej Europie.

Środki na rzecz zabijania

Pestycydy syntetyczne produkuje się od początku XX w. Są to środki w formie proszku lub płynu, choć występują też w postaci granulatu i aerozolu. Pestycydy powstały do zwalczania wirusów, bakterii, grzybów, glonów, chwastów (herbicydy) oraz “zbędnych” krzewów oraz drzew. W rolnictwie pestycydy mają za zadanie hamować procesy życiowe owadów i odstraszać je; niwelują szkodniki – owady, ślimaki, oraz nawet ssaki, takie jak gryzonie oraz krety. Do pestycydów zalicza się też regulatory wzrostu roślin, środki usuwające liście i nadmierną ilość kwiatów oraz środki wysuszające rośliny. 

Bhutan ekologiczny

Jedynym krajem na świecie, w którym obowiązuje zakaz stosowania tych syntetycznych środków, jest Bhutan. W tym azjatyckim państwie nie stosuje się pestycydów od 2019 roku. Cały proces trwał kilka lat, zanim zakaz wszedł w życie.

źródło: reuters.com, ekologia.pl, bafra.gov.bt

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.