REKLAMA

Rząd Czech zwróci się do TSUE o nałożenie 5 mln euro kary dziennie na Polskę ws. Turowa

2021-06-07 22:30, akt.2021-06-08 09:46
publikacja
2021-06-07 22:30
aktualizacja
2021-06-08 09:46

Rząd Czech zwróci się w najbliższych dniach do TSUE o nałożenie 5 mln euro kary dziennie na Polskę za niewykonanie decyzji o natychmiastowym wstrzymaniu działalności wydobywczej kopalni odkrywkowej Turów. - poinformowała czeska agencja informacyjna CTK.

Rząd Czech zwróci się do TSUE o nałożenie 5 mln euro kary dziennie na Polskę ws. Turowa
Rząd Czech zwróci się do TSUE o nałożenie 5 mln euro kary dziennie na Polskę ws. Turowa
/ FORUM

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej pod koniec maja nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie.

Premier Mateusz Morawiecki po rozmowach w Brukseli z premierem Czech informował, że Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek skierowany do TSUE w sprawie kopalni Turów, a porozumienie zakłada wieloletnie projekty współfinansowane przez stronę polską.

Informacjom tym zaprzeczył niedługo potem premier Czech Andrej Banisz. Poinformował on, że Czechy nie wycofają pozwu do TSUE w sprawie kopalni Turów, gdyż nie osiągnięto jeszcze porozumienia.

Polska strona rządowa od początku zapowiadała, że nie podporządkuje się nakazowi wstrzymania wydobycia węgla w Turowie. Wicepremier Jacek Sasin zapewniał, że nie ma mowy, by wyłączyć pracę kopalni Turów z wielu powodów.

"Po pierwsze, mamy w sporze rację i nie ma przesłanek, by takie postanowienie w tej chwili wykonywać. Po drugie, wykonanie byłoby katastrofalnym ciosem dla energetyki i polskiej gospodarki. (...) Wykonanie postanowienia pociągnęłoby też za sobą katastrofalne skutki ekonomiczne i społeczne" - powiedział 25 maja wicepremier Sasin.

Müller: Rząd czeski dostał mandat negocjacyjny, aby zakończyć polubownie sprawę Turowa

W poniedziałek rząd czeski przyjął mandat negocjacyjny do tego, aby z polską stroną się porozumieć, aby zakończyć sprawę kopalni Turów polubownie - oświadczył we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller podczas rozmowy w Programie Trzecim Polskiego Radia był pytany o kwestię skargi Czech do TSUE ws. kopalni węgla brunatnego Turów i zapowiedzi domagania się 5 mln euro kary dziennie za to, że Polska nie realizuje postanowienia TSUE o wstrzymaniu wydobycia w tej kopalni.

"Rozmowa pana premiera Mateusza Morawieckiego z premierem (Andrejem) Babiszem dotyczyła wycofania tej skargi w momencie podpisania porozumienia. Wczoraj rząd czeski przyjął mandat negocjacyjny do tego, aby z polską stroną się porozumieć. Ma wytyczne negocjacyjne w tym zakresie i przechodzimy do finalizowania umowy" - wskazał rzecznik polskiego rządu.

"Jednocześnie rozumiem to, że z przyczyn negocjacyjnych również, czeski rząd korzysta z instrumentów prawnych, które przysługują mu w toku postępowania, ale generalnie rzecz biorąc dostał mandat negocjacyjny premier Babisz, aby zakończyć polubownie tę sprawę i to wczoraj też było elementem ustaleń rządu czeskiego" - dodał Müller.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanej w maju decyzji nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.

Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

Premier Morawiecki poinformował pod koniec maja po rozmowach z premierem Babiszem, że obie strony są bliskie porozumienia, w wyniku którego "Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek do TSUE". Szef rządu poinformował również, że Polska będzie współfinansować na kwotę do 45 mln inwestycje środowiskowe. Z kolei Babisz zapowiedział wówczas, że rząd czeski nie wycofa skargi z TSUE, dopóki nie zostanie podpisana umowa z Polską.

Obecnie trwają prace nad ostateczną umową między stroną polską a czeską z udziałem m.in. przedstawicieli poszczególnych resortów. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ itm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Bezpieczna metoda oszczędzania. Zyskaj do 5,25% w skali roku! Oblicz Zysk>>

Bezpieczna metoda oszczędzania. Zyskaj do 5,25% w skali roku! Oblicz Zysk>>

Komentarze (100)

dodaj komentarz
itso_argumentum_ad_ignorantiam
my już mamy premie za Corvid niech się państwo sami rządzą :D
arzab
Własny naród można olewać i bujać do woli, z innymi narodami już to takie proste nie jest, co panowie rządcy?
koperytko
Czy jak ja bedę rządać od Lotniska ławica (Poznań) 100mln pln za hałas i lotnisko mnie zignoruje to jak podam sprawę do TSUE to komisarz jednoosobowo zamknie całe lotnisko, a ż do rozstrzygniecia sporu ???

Czy jak stwierdzę że mi port rozładunkowy w Gdyni i Gdańsku psuje widok na morze to też analogiznie jak bedę rzadać 100
Czy jak ja bedę rządać od Lotniska ławica (Poznań) 100mln pln za hałas i lotnisko mnie zignoruje to jak podam sprawę do TSUE to komisarz jednoosobowo zamknie całe lotnisko, a ż do rozstrzygniecia sporu ???

Czy jak stwierdzę że mi port rozładunkowy w Gdyni i Gdańsku psuje widok na morze to też analogiznie jak bedę rzadać 100 mln pln to TSUE zamknie te porty do rozstrzygnięcia sporu ???
heldbaum
Sebciu, w TSUE sa sedziowie, nie komisarze.
Poza tym, probuj, moze byc ciezko, trzeba jezyki znac, analogizno.
Gdynia i Gdansk sa nad zatoka, tak na koniec.
koperytko odpowiada heldbaum
Sędzia nie zamyka firmy prewencyjnie przed wydaniem wyroku, komisarz owszem...

Czy jak pozwę Biedronke do TSUE że mnie bezprawnie wyrzuciła z pracy to komisarz ludowy w TSUE zamknie wszystkie Biedronki w całej Polsce ?
ajwaj_
Czesi musza wziac kasiore,
maja wyrok wykonalny, jesli ktos tam by nie wzial, mial by prokuratora, NIK itd.

Prez. Trump jest jeszcze w grze, ale na razie sa w UE Sorosieta, Merkel z nich, Joe, Soros itd.
Merkel rzadzi i jak by piorun strzelil, polecialy 2 gazowe rurociagi, wegiel, a to nie koniec
mmmmooooo
Czesi mają chyba prawo do takich propozycji, ale nie wiem do końca co na to prawo unijne. Ale tak samo ja mogę nie kupić już czeskiego piwa i nie będę rozważał kupna czeskiego samochodu przy następnej zmianie auta. Tak działa kapitalizm i walka krajów we wspaniałej unii europejskiej. Zobaczymy kto na tych czeskich propozycjach bardziej Czesi mają chyba prawo do takich propozycji, ale nie wiem do końca co na to prawo unijne. Ale tak samo ja mogę nie kupić już czeskiego piwa i nie będę rozważał kupna czeskiego samochodu przy następnej zmianie auta. Tak działa kapitalizm i walka krajów we wspaniałej unii europejskiej. Zobaczymy kto na tych czeskich propozycjach bardziej straci Polska czy Czechy. Podobno ich politycy to pod wybory wylewają z siebie taki jad bo niechęć do Polaków jest tam spora więc można dużo ugrać plując na nasz kraj (czy nie z czymś takim mamy w mediach do czynienia i u nas?). Ale co się dziwić jak jeździ tam w większości tępa nowobogacka, złodziejska hołota od nas. :)
tomkooo
widze standardowy tekst, jak ktos bogatszy to pewnie zlodziej :)
ja sie nie dziwie, ze pis ma 40% poparcia z takim mysleniem.
po co komunizm obalali, tak piekie im by sie teraz zylo.
jpelerj
A ja będę kupować piwo i samochody, bo są dobre i w rozsądnej cenie. I co z tego? Przestań zybertolić, to dziecinne.
heldbaum
Przeciez i tak piles jabole i jezdziles pks na gape wiec po co sie napinasz?

Powiązane: Kopalnia Turów - spór Polski i Czech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki