Działalnością Ordo Iuris interesuje się belgijskie centrum informacyjne na temat sekt

Firma Topos, od której Ordo Iuris wynajmowało biurowiec w Brukseli, w trybie natychmiastowym wypowiedziała w marcu umowę konserwatywnemu instytutowi. Wszystko zapoczątkowała interwencja organizacji Solidarity Action Brussels, która poinformowała zarządcę budynku o działalności Ordo Iuris. Sprawę opisał na swoich łamach belgijski dziennik "Le Soir".

  • Firma Topos, wypowiadając umowę, argumentowała swoją decyzję tym, iż "nie chce być zaangażowana w działania fundacji, która łamie prawa człowieka i podstawowe wolności demokratyczne"
  • - Zrozumiałem, kim naprawdę są ci smutni ludzie. Wysłałem do nich list, w którym położyłem kres wszelkiej współpracy - powiedział dyrektor firmy. Jak dodał, po tym wydarzeniu zaczął otrzymywać telefony oraz e-maile z pogróżkami
  • - Posiadanie oddziału w Brukseli jest niezbędne dla Ordo Iuris, aby móc wpływać na władze europejskie - tłumaczy Neil Datta, sekretarz generalny Europejskiego Forum Parlamentarnego na rzecz Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych
  • Działalnością Ordo Iuris interesuje się specjalne biuro przy belgijskim Ministerstwie Sprawiedliwości, które śledzi działalność sekt
  • Wszystkie najnowsze informacje znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
reklama

Frédéric Vermylen, administrator firmy coworkingowej Topos w Brukseli wspomina, że Ordo Iuris przedstawiło się jako "europejskie stowarzyszenie broniące podstawowych polskich wartości". - Powiedzieli nam, że chcą lobbować w instytucjach europejskich i początkowo szukali siedziby oraz numeru telefonu, a następnie wynajęli biuro i salę konferencyjną. Tak jak robimy to z każdym klientem, sprawdziliśmy ich statut na ich stronie internetowej i nie znaleźliśmy nic podejrzanego. Podpisaliśmy więc umowę na coworking - opisuje Vermylen.

Jak relacjonuje belgijski dziennik, kilka dni później do firmy Topos zgłosili się członkowie organizacji Solidarity Action Brussels, która, jak sama wskazuje, broni wartości poszanowania godności ludzkiej, wolności, demokracji, równości, praworządności i poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości (seksualnych).

- Zrozumiałem, kim naprawdę są ci smutni ludzie. Wysłałem do nich list, w którym położyłem kres wszelkiej współpracy - powiedział Frédéric Vermylen. Jak dodał, po tym wydarzeniu zaczął otrzymywać telefony oraz e-maile z pogróżkami.

"Będą mogli wnieść swój wkład w debaty, aby promować swoją ideologię"

Kerstine Vanderput, dyrektorka CIAOSN, czyli belgijskiego Centrum Informacji i Analizy Szkodliwych Organizacji Sekciarskich mówi dziennikowi, że "Ordo Iuris jest odgałęzieniem światowej sieci Tradition, Family and Property, stworzonej w Brazylii w 1960 r. przez Plinio Correa De Oliveira".

"Tradition, Family and Property to ultrakonserwatywny ruch katolicki o skrajnie prawicowej ideologii. Organizuje letnie uniwersytety w Polsce, w których uczestniczyli już flamandzcy politycy, w tym Dries Van Langehove z Vlaams Belang" - można było przeczytać w raporcie z września 2018 r.

reklama

CIAOSN to rządowe centrum informacyjne na temat sekt, które działa przy belgijskim Ministerstwie Sprawiedliwości i jest utrzymywane z budżetu państwa.

Onet uzyskał kopię oficjalnej notatki CIAOSN na temat Ordo Iuris (publikujemy ją na końcu tekstu). CIAOSN wspomina w niej, że " (...) Karta Praw Rodzin opracowana przez Ordo Iuris zawiera zapisy, które mogą bezpośrednio lub pośrednio krzywdzić, lub wręcz wykluczać osoby LGBT i ich rodziny, rodziny niepełne oraz ofiary przemocy wewnątrzrodzinnej".

W dobie pandemii CIAOSN zauważa na koniec, że "Ordo Iuris opowiada się za programem bezpłatnych badań przesiewowych na obecność przeciwciał, aby osoby, które już nabyły odporność, nie były niepotrzebnie szczepione. Organizacja sprzeciwia się ponadto wykorzystywaniu abortowanych komórek płodowych do produkcji niektórych szczepionek, ponieważ legitymizowałoby to aborcję".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W artykule "Le Soir" pada pytanie, jaki jest sens zakładania działalności w Belgii przez Ordo Iuris. - Posiadanie oddziału w Brukseli jest niezbędne dla Ordo Iuris, aby móc wpływać na władze europejskie - odpowiada Neil Datta, sekretarz generalny Europejskiego Forum Parlamentarnego na rzecz Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych.

- Mając dwie osoby, będą mogli wnieść swój wkład w debaty, aby promować swoją ideologię w Parlamencie Europejskim oraz Komisji Europejskiej - dodał Datta.

- Obecne środowisko pandemii sprzyja rozprzestrzenianiu się retoryki takiej jak ta - mówi w belgijskim dzienniku Neil Datta. - Ordo Iuris nie jest jeszcze aktywne w Belgii, ale mogłaby wykorzystać młodych skrajnie prawicowych aktywistów, którzy uczęszczają na letnie obozy TFP, do ekspansji - powiedział "Le Soir" Bartosz Koska, członek Solidarity Action Brussels.

Cała notatka CIAOSN na temat Ordo Iuris:

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści.

(sp)

reklama
reklama

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Subskrybuj Onet Premium. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło: Media
Data utworzenia: 7 maja 2021, 20:21
reklama
Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.