Lista Zakazanych Słów Google dla Developerów

Ekosystem Google obejmuje setki systemów, którymi zbudujesz dosłownie wszystko  – od Flutter, przez Google Analytics i Google Home, aż po Androida. Firma zajęła się jednak bardzo poważnym problemem dla każdego programisty – ZAKAZANYMI SŁOWAMI, których nie zaleca się używać, bo mogą obrazić użytkownika. Na liście znalazły się tak groźne określenia, jak na przykład Ninja (może obrażać Japończyków), adapter żeński (tylko adaptery neutralne płciowo), unzip (kojarzy się z rozporkiem) i oczywiście klasycznie już Święta Bożego Narodzenia (należy używać słów koniec roku), on i ona (może obrazić helikoptery wojskowe), a nawet „zabić proces” (zbyt brutalne).

Zobaczmy zatem przegląd problemów programistów pierwszego świata. Lista jest bardzo długa i zawiera setki słów, a poniżej przedstawiam najciekawsze z nich.

Abort  – nie można już abortować procesów. Można jedynie zakończyć, wyjść, anulować. Obraża to osoby jeżdżące łatwopalnymi kolorowymi ciężarówkami.

Black box, Black Friday, Blackhat, black list – Boże broń.

Strefa zdemilitaryzowana (DMZ) – używaj zamiast tego perimeter network. Obraża Johna Lennona.

Dojo i Ninja – nie można już być ninją kodu 🙁 To apropriacja kulturowa. Poza tym nikt nie chciałby doświadczyć zemsty nindża, lepiej być bezpiecznym.

Gruby – Kod nie może być już gruby. Należy używać sformułowań takich jak „Połączenie sieciowe o wysokiej przepustowości”. W tym kontekście z uzasadnione byłoby też użycie „Osoba o wysokiej przepustowości żołądka”. Obraża grube kody.

Adapter żeński i męski – Należy używać terminów bezpłciowych, na przykład „gniazdko” i „wtyczka”. Obraża kable.

On, ona – Po prostu nie.

Święta (Bożego Narodzenia) – używaj konkretnych miesięcy, na przykład koniec grudnia. Obraża osoby używające kalendarza juliańskiego.

Kebab – nie używaj tego potocznego określenia myślnika. Koniec z hyfenizacją URLi przez kreseczki. Obraża osoby, które nie lubią kuchni bałkańskiej.

Man-in-the-Middle (MITM) – Zamiast tego należy używać określania Person-in-the-Middle. Obraża hakerów kradnących pakiety, ale po sieciach LAN.

Cygan – zamiast tego używaj rom, romani, traveller (tak nazywa się cyganów w Irlandii). Obraża programistów narodowości romskiej. I bardzo niesłusznie. Mają oni bowiem na koncie wybitne osiągnięcia informatyczne, na przykład CD-ROM, pamięć ROM.

Master i Slave – Uuuu.

Legacy – Nie przyszło mi do głowy, że to słowo ma negatywny kontekst. Na szczęście zostałem oświecony i teraz wiem że nie można go używać w negatywnej konotacji!

Natywny – Zamiast tego należy używać słowa „wbudowany”. Obraża eskimosów i Słowian z Wielkiej Lechii. Za mało osób identyfikuje się u nas jako natywny Słowianin.

Szybko – „To co, może być dla ciebie szybkie, dla innych nie musi być szybkie”. Obraża Roberta Kubicę.

Opóźniony – Zamiast tego wolno używać jedynie słowa „spowolniony”. Obraża wyborców Andrzeja Dudy.

Voodoo – Zamiast tego używaj alternatywnych słów takich jak „niedeterministyczny” lub „skomplikowany”. Obraża turystów, którzy nie byli na Haiti.

Kill – Procesów po prostu nie można już zabijać. Patrz: Abortować.

Unzip – Zamiast tego należy używać słowa „rozpakuj”. Za bardzo kojarzy się z rozporkiem.

A wy, czy znacie więcej zakazanych słów? Warto podpowiedzieć, aby walczyć o sprawiedliwy społecznie i równy kod dla wszystkich na świecie.

Źródło: Google