Naukowcy z PAN domagają się zaprzestania prac nad Programem Kopernikańskim. Przemysław Czarnek odpowiada: to kompromitacja

Komitety Naukowe i Problemowe Wydziału I PAN podjęły wspólną uchwałę w sprawie Narodowego Programu Kopernikańskiego. Naukowcy dostrzegają zagrożenie dla niezależności polskiej nauki i dalszego istnienia Polskiej Akademii Nauk. Domagają się odrzucenia tych zapisów przez Sejm. Z kolei minister edukacji i nauki tłumaczy, że nie ma gotowego projektu NPK.

  • Prezes PAN prof. Jerzy Duszyński obawia się, że powołanie Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej może doprowadzić do zmarginalizowania, a w ostateczności do likwidacji instytucji
  • Naukowcy z niemal 30 komitetów PAN podjęli uchwałę, w której apelują o zaprzestanie prac nad projektem
  • Minister edukacji i nauki nie zostawia na uchwale suchej nitki. - To kompromitacja tych, którzy tę uchwałę podjęli - mówi Onetowi Przemysław Czarnek
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
reklama

Komitety Naukowe i Problemowe działające przy Wydziale I – Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk podjęły uchwałę, w której wyrażają niepokój w sprawie zapowiedzi powołania Narodowego Programu Kopernikańskiego (NPK). Docelowo ma powstać Międzynarodowa Akademia Kopernikańska.

- W planowanej Akademii Kopernikańskiej wszystko ma zależeć od polityków. Politycy wyznaczą skład akademii, zatwierdzą plany badawcze, wyznaczą dyrektorów jednostek prowadzących badania czy kształcenie i co więcej – zatwierdzą projekty badań. W żadnym innym rozwiniętym kraju tego się tak nie robi - mówił "Rzeczpospolitej" prof. Jerzy Duszyński, prezes PAN.

Naukowcy w obronie PAN

Jak czytamy w uchwale, "wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec idei powołania NPK w kształcie proponowanym w projekcie ustawy. Jest to projekt niedopracowany, niewskazujący źródeł finansowania nowej instytucji, jaką ma być Międzynarodowa Akademia Kopernikańska. Nauka w Polsce nie cierpi na niedobór form organizacyjnych, jest natomiast systemowo niedofinansowana. Pojawienie się nowej struktury organizacyjnej bez istotnego wzrostu nakładów nie rozwiąże problemów polskiej nauki."

Naukowcy z PAN uważają, że powstanie MAK zwiększy koszty administracyjne funkcjonowania nauki w Polsce. Jednocześnie podejrzewają też, że nowa instytucja będzie preferowana w podziale środków kosztem już istniejących instytucji naukowych. Co z czasem może doprowadzić do marginalizacji, a może nawet do likwidacji PAN.

W uchwale przywołany został art. 70 ust. 5 Konstytucji RP, który mówi o "autonomii szkół wyższych". Chodzi niezależność środowisk naukowych od polityków, o czym od kilkunastu dni dobitnie przypomina prezes PAN prof. Jerzy Duszyński. Zdaniem naukowców projekt ustawy o NPK "osłabia kontrolę środowiskową, wprowadzając prymat woli politycznej w zakresie obsady personalnej nowej Akademii".

Okazuje się, że pomysł powołania NPK nie był w ogóle konsultowany ze środowiskiem naukowym. W związku z tym sygnatariusze uchwały wzywają posłów, by w razie skierowania obecnego projektu ustawy do prac legislacyjnych w parlamencie, został on odrzucony już w pierwszym czytaniu.

reklama

Przemysław Czarnek: to kompromitacja

Od samego początku minister edukacji i nauki podkreśla, że nie ma pomysłu ani zamiarów likwidacji Polskiej Akademii Nauk. Czarnek nie wiedział, na jakiej podstawie prof. Jerzy Duszyński wyciągał takie. Obawy prezesa PAN nazywał "autolękami". Z kolei na uchwale komitetów nie zostawił suchej nitki.

- To kompromitacja tych, którzy tę uchwałę podjęli. Nie ma jeszcze żadnego gotowego projektu o Narodowym Programie Kopernikańskim. Więc czego dotyczy ta uchwała? - mówi w rozmowie z Onetem Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

W piątek 16 kwietnia br. Przemysław Czarnek spotkał się prezesem Polskiej Akademii Nauk, prof. Jerzym Duszyńskim. Rozmowa dotyczyła m.in. reformy PAN.

reklama
reklama

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Subskrybuj Onet Premium. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Sebastian Białach

Źródło: Onet
Data utworzenia: 16 kwietnia 2021, 19:48
reklama
Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.