Największy samolot transportowy świata wylądował na Okęciu. Przywiózł tony sprzętu ochronnego

Źródło:
tvn24.pl
Samolot nad lotniskiem Chopina
Samolot nad lotniskiem ChopinaTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Samolot nad lotniskiem ChopinaTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Przyciąga wzrok, gdziekolwiek się pojawi. Sześciosilnikowy Antonow An-225 Mrija po piętnastu latach nieobecności w Polsce wylądował na warszawskim Okęciu. Na swoim obszernym pokładzie przywiózł tony sprzętu ochronnego do walki z epidemią.

Mrija się nie nudzi. Największy transportowy samolot na świecie lata niemal non stop, a o zamówienia na maszynę trzeba starać się z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem. 25 marca tego roku An-225 wzbił się po raz pierwszy po osiemnastomiesięcznej obowiązkowej technicznej przerwie.

11 kwietnia wystartował z ukraińskiego Kijowa, poleciał do kazachskich Ałmatów, a potem do Chin. Z powrotem podobną trasą kierował się do Warszawy. Gigantyczny Antonow może przewieźć dziesiątki samochodów, generatory i lokomotywy. We wtorek po godzinie 9.30 podniebny kolos wylądował w stolicy. Na pokładzie przywiózł 76 ton kombinezonów medycznych, 11 ton osłon na twarz i 9 ton masek ochronnych. Wszystko załadowane niekonwencjonalnie, bo przez dziób. An-225 "pochłania" takie ilości ładunku przez przednie podwozie, które składa się, aby ułatwić korzystanie z rampy ładunkowej.

Transport zamówiony został przez KGHM i Lotos. Gigant był już wcześniej używany w podobnych celach. W 2010 przewoził środki medyczne i żywność po trzęsieniu ziemi na Haiti w 2010 roku czy po tsunami w Japonii rok później.

Ostatnim razem Mrija [w języku ukraińskim: Marzenie - przyp. red.] lądowała w Polsce 15 lat temu. Zabrała wtedy z Katowic trzy helikoptery i razem z pięcioma innymi maszynami z Kiszyniowa poleciała do Algierii. Wcześniej, w 2003 roku, potężny Antonow lądował na poznańskiej Ławicy z ładunkiem 128 ton.

Tym razem gigant przywiózł materiały ochrony medycznej.

Sprzęt, który przyleciał we wtorek, "w pierwszej kolejności trafi do szpitali jednoimiennych"

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że podziału sprzętu dokonają wspólnie resort zdrowia i Agencja Rezerw Materiałowych.

- Tu w ministerstwie i wspólnie z Agencją Rezerw Materiałowych dokonuje się podziału między konkretne szpitale. Do niedawna rozdystrybuowaliśmy te materiały między wojewodów, a od wojewodów szedł bezpośredni transport do szpitali. Teraz te transporty idą już bezpośrednio do szpitali, są tutaj dzielone względem placówki medycznej, względem potrzeb. Na pewno w pierwszej kolejności zawsze idą do placówek jednoimiennych - powiedział rzecznik.

Andrusiewicz: sprzęt medyczny w pierwszej kolejności idzie do placówek jednoimiennych
Andrusiewicz: sprzęt medyczny w pierwszej kolejności idzie do placówek jednoimiennych TVN24

Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z dziennikarzami zorganizowanym na płycie lotniska, przed samolotem, opowiadał o dostawie. - Mamy do czynienia z sytuacją dużych niedoborów sprzętu na całym świecie. O taki transport starało się kilka państw. To, że samolot mógł przylecieć do Polski, ten największy samolot transportowy świata, poprzedziły też długie godziny negocjacji, a wcześniej długie dni rozmów - powiedział.

Morawiecki o transporcie sprzętu ochronnego: przybyło około 80 ton towarów
Morawiecki o transporcie sprzętu ochronnego: przybyło około 80 ton towarów TVN24

Przyszłość należy do gigantów

- To największy samolot na świecie, jeśli chodzi o kubaturową ładowność - przyznał w rozmowie z tvn24.pl ekspert lotniczy Grzegorz Brychczyński. - Ma przed sobą ogromną przyszłość. Sytuacja w transporcie, nie tylko lotniczym, w związku z koronawirusem, który nas dotyka na całym świecie, musi ulec redefinicji - zauważył.

Mriję można porównać do ogromnego kontenera. - Można tam wstawić masę różnych rzeczy: od samochodów, przez palety, po czołg, ciężkie maszyny budowlane i urządzenia wiertnicze, których nie da się położyć na platformy kolejowe czy samochodowe. Ten samolot jest na tyle wysoki, szeroki i długi, że on te rzeczy pomieści - wyjaśniał Brychczyński.

Według niego także transport sprzętu ochronnego w ten sposób jest uzasadniony, a logistycznie postawienie na jeden duży samolot to lepszy ruch, chociażby ze względu na kwestię wyładunku sprzętu. - Jednym transportem można przewieźć tyle, ile nie jest się w stanie przewieźć na kołach, na szynach czy innymi samolotami - ocenił.

Co z kwestią finansową? Gigantycznej maszynie towarzyszą gigantyczne koszty użytkowania. Jednak nie o pieniądze tu chodzi, a o ilość i szybkość dostawy. - Pieniądze są na drugim planie - uściślił Brychczyński. - Samolot ma określone koszty za godzinę lotu. To koszty stałe i operacyjne, niezależnie, czy będzie wiózł maszynę, czy pomoc medyczną - tłumaczył.

Latające "Marzenie"

Napędzany sześcioma silnikami odrzutowymi An-225 pierwszy lot odbył 1988 roku. Jedyny egzemplarz stworzono w zakładach lotniczych Aviant i w tym samym roku samolot odbył swój pierwszy lot.

Serca miłośników lotnictwa skradł podczas salonu lotniczego na paryskim lotnisku Le Bourget w 1989 roku, kiedy wzbił się w powietrze z wahadłowcem kosmicznym Buran na grzbiecie. Kiedyś radziecki, a obecnie ukraiński kolos na skrzydłach po zakończeniu programu kosmicznego w 1993 roku stał się bezrobotny. Na nowo, tym razem do przewozu dużych ładunków, odkryto go na początku kolejnego tysiąclecia.

W powietrze wzbił się w 2001 i od tamtej pory odhacza kolejne rekordy. To między innymi potężna masa startowa (680 ton), 84 metry długości (mniej więcej maksymalna szerokość boiska piłkarskiego), czy przewiezienie za jednym razem ładunku komercyjnego o łącznej masie 247 ton.

An-225 na targach w Paryżu w 1989 roku. Łabędzi śpiew i szczytowe osiągnięcie przemysłu lotniczego i kosmicznego ZSRRRalf Manteufel | Wikipedia (CC BY SA)

Autorka/Autor:Anna Kwaśny

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24