Kup subskrypcję
Zaloguj się

Sąd: decyzji wstrzymującej zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen nie można zaskarżyć

Postanowienie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstrzymujące wykonanie decyzji prezesa UOKiK wyrażającej zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen jest niezaskarżalne - poinformował we wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstrzymał decyzję UOKiK, który wydał zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen.
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstrzymał decyzję UOKiK, który wydał zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen. | Foto: Michal Fludra/NurPhoto / Getty Images

W poniedziałek po południu Biuro RPO informowało, że sąd uwzględnił wniosek RPO o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa UOKiK w sprawie koncentracji - przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press. Informację o takim rozstrzygnięciu sądu RPO uzyskał telefonicznie w poniedziałek w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie, w XVII Wydziale - Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

We wtorek przed południem warszawski sąd okręgowy w krótkim komunikacie potwierdził tę informację. "Informujemy, że Sąd Okręgowy w Warszawie, XVII Wydział - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (...) wstrzymał wykonanie decyzji Prezesa UOKiK z dnia 5 lutego 2021 r. wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez PKN Orlen S.A. w Płocku kontroli nad Polska Press Spółką z o.o. w Warszawie" - głosi ten komunikat. Dodano w nim, że "powyższe postanowienie jest niezaskarżalne".

SO w komunikacie przywołał przepis Kodeksu postępowania cywilnego mówiący, że "w przypadku wniesienia odwołania od decyzji Prezesa Urzędu, sąd ochrony konkurencji i konsumentów może na wniosek strony, która wniosła odwołanie, wstrzymać wykonanie decyzji do czasu rozstrzygnięcia sprawy".

5 marca br. informowano, że RPO odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na koncentrację polegającą na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press i wniósł, by sąd uchylił tę zgodę.

Prezes UOKiK zgodził się na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen na początku lutego br. RPO w swym odwołaniu chce, by sąd uchylił zgodę prezesa UOKiK.

Wówczas informowano, że dodatkowo - w oddzielnym wniosku - RPO chciał też, by sąd wstrzymał wykonanie tej decyzji do czasu rozstrzygnięcia głównego odwołania.

Zgodnie bowiem z obowiązującymi regulacjami odwołanie przekazuje się do sądu za pośrednictwem UOKiK, zaś prezes UOKiK ma trzy miesiące na przesłanie tego odwołania do sądu, jeśli wcześniej w trybie autokontroli nie zmieni swojej decyzji o zgodzie na koncentrację. Dlatego obecnie Rzecznik oczekuje na przekazanie przez prezesa Urzędu odwołania do sądu.

Natomiast związany z odwołaniem wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji, w tym także zakaz wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w Polska Press, wysyła się już bezpośrednio do sądu. W połowie marca informowano, że sąd zarejestrował ten wniosek RPO. Jak wynika z informacji rzecznika, został on rozpoznany 8 kwietnia br.

Obajtek: nie ma podstaw prawnych do ograniczania PKN Orlen

Jak informuje money.pl, dział prasowy sądu tłumaczy, że przejęcie wstrzymano na czas rozprawy, która ma zbadać, czy Orlen może przejąć Polska Press. "Ile potrwa rozprawa? Sąd oficjalnie się na ten temat nie wypowiada. Prawnicy znający sprawę mówią nieoficjalnie money.pl, że trzeba się przygotować na długą sądową batalię" - czytamy.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał we wtorek na Twitterze, że "nie ma żadnych podstaw prawnych do ograniczania PKN ORLEN w wykonywaniu praw z nabytych udziałów". "Transakcja zakupu Polska Press została przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, po uzyskaniu ostatecznej decyzji Prezesa UOKiK" - zaznaczył.

"Nadal nie dysponujemy treścią postanowienia sądu zatem opieramy się wyłącznie na medialnych doniesieniach o rzekomej rozmowie telefonicznej Rzecznika A. Bodnara z sądem. PKN Orlen wykorzysta wszystkie dostępne środki w celu ochrony swoich praw" - podkreślił Daniel Obajtek.