PiS w jednej grupie z niemiecką skrajną prawicą w Strasburgu

Prawo i Sprawiedliwość i Alternatywa dla Niemiec (AfD) należą do tej samej grupy w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Niemiecka partia jest izolowana w swoim kraju ze względu na ksenofobię i relatywizowanie nazistowskich zbrodni.

Na sojusz PiS-u z AfD zwraca uwagę "Rzeczpospolita", pisząc, że niemieckie skrajnie prawicowe ugrupowanie weszło do grupy już w grudniu 2019 r., umknęło to jednak uwadze polskich mediów. Trzy lata wcześniej AfD opuściła wspólną z PiS grupę polityczną w Parlamencie Europejskim.

Rada Europy to niezależna od Unii Europejskiej organizacja zrzeszająca 47 państw i mająca na celu ochronę praw człowieka i demokracji na Starym Kontynencie. Jej siedziba mieści się we francuskim Strasburgu, a Zgromadzenie Parlamentarne jest jednym z jej głównych organów.

reklama

Parlamentarzyści z różnych krajów członkowskich zrzeszeni są w kilku grupach. Prawo i Sprawiedliwość należy do Europejskich Konserwatystów i Demokratycznego Sojuszu, wspólnie m.in. z brytyjskimi torysami, czy skrajnie prawicowymi partiami z Hiszpanii i Austrii - VOX i FPO, jak również właśnie z niemiecką AfD.

Alternatywa dla Niemiec powstała w 2013 r., otwarcie głosząc niechęć wobec Unii Europejskiej i imigrantów. Jej liderzy relatywizowali nazistowską przeszłość swojego kraju, m.in. twierdząc, że Niemcy powinni być dumni z osiągnięć Wehrmachtu, a Hitler to tylko "drobiazg historii". Partia znana jest również ze swojego prorosyjskiego stanowiska, a jej delegacja odwiedziła w grudniu Kreml, gdzie wyraziła zdanie, że budowę gazociągu Nord Stream 2 "trzeba zakończyć za wszelką cenę".

– Zgromadzenie ma nieco inny obszar działania niż Parlament Europejski. Jest w nim 47 krajów, w tym także Rosja, Azerbejdżan, Armenia i kraje postsowieckie. Każda z większych partii należy do którejś z grup Rady Europy. Jeśli złoży deklarację ideową czy polityczną, raczej nie ma przeszkód, by została przyjęta - mówi "Rzeczpospolitej Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS i wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Źródła: "Rzeczpospolita"

(mt)

reklama
reklama

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Subskrybuj Onet Premium. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło: Media
Data utworzenia: 22 lutego 2021, 09:16
reklama
Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.